Letnia Młoda Sztuka
Kolejna, letnia odsłona cyklu Młoda Sztuka to prawdziwa feeria barw, kształtów, niesamowitych, bajkowych światów. To obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie. Ponad 50 wyjątkowych obiektów oglądać można do 30 lipca na wystawie w DESA Unicum. Pojawią się prace młodych, najzdolniejszych twórców takich jak Teresa Legierska, Grzegorz Skrzypek czy znany już szerokiej publiczności Adam Wątor.
Artysta, który stworzył własny, malarski świat, iskrzącą się barwami tajemniczą cywilizację. Taka jest właśnie praca Grzegorza Skrzypka „W oczekiwaniu na mandarynkowe słońce”. Twórca zasłynął m.in. z malarskiego przedstawienia Koniostworów. Na obrazie prezentowanym w DESA Unicum artysta przedstawił wizję tajemniczych, intrygujących zwierząt. Świat stworów Skrzypka to taki, w którym on sam stara się decydować, kto zagra główną rolę, a kto będzie tylko ozdobnikiem, detalem, być może pięknym, ale nie najważniejszym. Dla artysty liczy się ogólne wrażenie. Z jego malarskiej rzeczywistości przebija niebywała radość tworzenia, która jak magnes przyciąga widzów. Wyjątkowe dzieło Grzegorza Skrzypka wylicytować można będzie już 30 lipca.
Przesycony symboliką jest z kolei obraz Teresy Legierskiej „Migotanie wiary”. Widz, patrząc na obraz, ma wrażenie, że cała jego powierzchnia drga. Na obrazie artystka umieściła dużą liczbę małych postaci. Każda z nich trzyma polską flagę. To wszystko pulsuje w oczach odbiorcy i tworzy wrażenie przestrzeni, którą trudno objąć. Całość daje poczucie ciepła, wspólnoty, przebijającą się wiarę w lepsze. Legierska oszczędnie posługuje się kolorem, jednak stara się wydobyć z niego jak najwięcej. Błękit, który dominuje w jej pracy, symbolizuje wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość. Jak mówi sama artystka, obraz nie jest polityczny, ale ma za zadanie pokazywać właśnie te wartości. Całą kompozycję zamyka wizerunek dwóch dziewczynek. Ich zamyślone buzie, bliskość i błękitne sukienki reprezentują uczucia również pozostałych osób znajdujących się na obrazie.
Niezwykle intrygującą pracą jest również dzieło Zuzanny Jankowskiej „Algorytm na miłość”. Twórczość tej artystki charakteryzuje graficzny realizm osadzony w geometrii. Najczęściej przedstawia wizerunki zwierząt, ludzi oraz rzeźb. W swoich pracach nawiązuje do popkultury, emocji, symboliki. Często w humorystyczny, ale też ironiczny sposób ukazuje otaczającą nas rzeczywistość. Taki właśnie jest prezentowany w DESA Unicum obraz. Przedstawia dwie rzeźby, korzystające z popularnej aplikacji randkowej. Zuzanna Jankowska zajmuje się grafiką komputerową oraz malarstwem. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Przemysława Wójciaka, Małgorzaty Rusieckiej czy Filipa Moszanta. 30 lipca zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 16-30 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 30 lipca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-6afn/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.