Komunikaty PR

Listopad pod znakiem polskiego dziedzictwa narodowego - wystawa w DESA Unicum

2023-11-02  |  09:00
Biuro prasowe

Listopad to miesiąc, w którym więcej niż zwykle myślimy o Polsce i doceniamy jej historię. To najlepszy moment, aby wybrać się na wystawę polskiej sztuki podczas jesiennego spaceru. W DESA Unicum odwiedzać można ekspozycję „Dawna Rzeczpospolita”, na której, wśród portretów ważnych dla Polski osobistości, znalazły się także przedmioty codziennego użytku z XVII i XVIII wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na obrus wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w Krakowie w 1697 roku.

 

Portrety historycznych postaci

 

Na wystawie w DESA Unicum znalazło się kilka wyjątkowych portretów, m.in. księcia Józefa Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego czy Fryderyka Wettyna, syna króla Augusta III. Wśród nich nie mogło zabraknąć także wizerunku Mikołaja Kopernika, w związku z trwającym rokiem kopernikańskim. Malarskie portrety astronoma to rzadkość, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć ten unikatowy obraz. Jedną z ciekawszych prac jest także „Alegoria Wzroku” („Zmysł wzroku”) Louisa de Silvestre’a, nadwornego malarza Augusta II i III, datowany przed 1722 r.

 

Przedmioty prosto z dworu królewskiego

 

Dla wszystkich, których interesuje codzienność dworska i patrycjuszowska sprzed 300 albo 400 lat, wystawa w DESA Unicum to prawdziwa gratka. Na ekspozycji znalazło się wiele przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym pasy kontuszowe z drugiej połowy XVIII wieku, XVII-wieczne łyżki i rzadko spotykane na rynku srebrne kufle monetowe, odwołujące się do ważnych wydarzeń historycznych. Obecność aż 6 egzemplarzy na jednej wystawie to duża rzadkość – kufle stanowiły w swoich czasach wyznacznik statusu, porównywalny obecnie z zegarkami marki Rolex czy samochodami Maybach. Prawdziwym unikatem jest obrus z serwetami wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w 1697 roku. O dawnej świetności szlacheckich rodów przypominają także serwis z herbem Lubomirskich oraz waza z talerzami z herbem Leszczyńskich.

 

To już trzecia edycja wystawy „Dawna Rzeczpospolita”, na której można podziwiać unikatowe obiekty, w dużej mierze nowożytne, ale także XIX-wieczne. Na dużej ekspozycji znalazło się ponad 70 obiektów z różnych kategorii: malarstwa, grafiki, tkaniny, rzemiosła artystycznego oraz map.

 

Wystawa w DESA Unicum potrwa do 9 listopada. Odwiedzać ją można bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty od godz. 11 do 16.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.