Listopad pod znakiem polskiego dziedzictwa narodowego - wystawa w DESA Unicum
Listopad to miesiąc, w którym więcej niż zwykle myślimy o Polsce i doceniamy jej historię. To najlepszy moment, aby wybrać się na wystawę polskiej sztuki podczas jesiennego spaceru. W DESA Unicum odwiedzać można ekspozycję „Dawna Rzeczpospolita”, na której, wśród portretów ważnych dla Polski osobistości, znalazły się także przedmioty codziennego użytku z XVII i XVIII wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na obrus wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w Krakowie w 1697 roku.
Portrety historycznych postaci
Na wystawie w DESA Unicum znalazło się kilka wyjątkowych portretów, m.in. księcia Józefa Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego czy Fryderyka Wettyna, syna króla Augusta III. Wśród nich nie mogło zabraknąć także wizerunku Mikołaja Kopernika, w związku z trwającym rokiem kopernikańskim. Malarskie portrety astronoma to rzadkość, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć ten unikatowy obraz. Jedną z ciekawszych prac jest także „Alegoria Wzroku” („Zmysł wzroku”) Louisa de Silvestre’a, nadwornego malarza Augusta II i III, datowany przed 1722 r.
Przedmioty prosto z dworu królewskiego
Dla wszystkich, których interesuje codzienność dworska i patrycjuszowska sprzed 300 albo 400 lat, wystawa w DESA Unicum to prawdziwa gratka. Na ekspozycji znalazło się wiele przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym pasy kontuszowe z drugiej połowy XVIII wieku, XVII-wieczne łyżki i rzadko spotykane na rynku srebrne kufle monetowe, odwołujące się do ważnych wydarzeń historycznych. Obecność aż 6 egzemplarzy na jednej wystawie to duża rzadkość – kufle stanowiły w swoich czasach wyznacznik statusu, porównywalny obecnie z zegarkami marki Rolex czy samochodami Maybach. Prawdziwym unikatem jest obrus z serwetami wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w 1697 roku. O dawnej świetności szlacheckich rodów przypominają także serwis z herbem Lubomirskich oraz waza z talerzami z herbem Leszczyńskich.
To już trzecia edycja wystawy „Dawna Rzeczpospolita”, na której można podziwiać unikatowe obiekty, w dużej mierze nowożytne, ale także XIX-wieczne. Na dużej ekspozycji znalazło się ponad 70 obiektów z różnych kategorii: malarstwa, grafiki, tkaniny, rzemiosła artystycznego oraz map.
Wystawa w DESA Unicum potrwa do 9 listopada. Odwiedzać ją można bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty od godz. 11 do 16.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.