Komunikaty PR

Listopad pod znakiem polskiego dziedzictwa narodowego - wystawa w DESA Unicum

2023-11-02  |  09:00
Biuro prasowe

Listopad to miesiąc, w którym więcej niż zwykle myślimy o Polsce i doceniamy jej historię. To najlepszy moment, aby wybrać się na wystawę polskiej sztuki podczas jesiennego spaceru. W DESA Unicum odwiedzać można ekspozycję „Dawna Rzeczpospolita”, na której, wśród portretów ważnych dla Polski osobistości, znalazły się także przedmioty codziennego użytku z XVII i XVIII wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na obrus wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w Krakowie w 1697 roku.

 

Portrety historycznych postaci

 

Na wystawie w DESA Unicum znalazło się kilka wyjątkowych portretów, m.in. księcia Józefa Poniatowskiego, Jana III Sobieskiego czy Fryderyka Wettyna, syna króla Augusta III. Wśród nich nie mogło zabraknąć także wizerunku Mikołaja Kopernika, w związku z trwającym rokiem kopernikańskim. Malarskie portrety astronoma to rzadkość, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć ten unikatowy obraz. Jedną z ciekawszych prac jest także „Alegoria Wzroku” („Zmysł wzroku”) Louisa de Silvestre’a, nadwornego malarza Augusta II i III, datowany przed 1722 r.

 

Przedmioty prosto z dworu królewskiego

 

Dla wszystkich, których interesuje codzienność dworska i patrycjuszowska sprzed 300 albo 400 lat, wystawa w DESA Unicum to prawdziwa gratka. Na ekspozycji znalazło się wiele przedmiotów rzemiosła artystycznego, w tym pasy kontuszowe z drugiej połowy XVIII wieku, XVII-wieczne łyżki i rzadko spotykane na rynku srebrne kufle monetowe, odwołujące się do ważnych wydarzeń historycznych. Obecność aż 6 egzemplarzy na jednej wystawie to duża rzadkość – kufle stanowiły w swoich czasach wyznacznik statusu, porównywalny obecnie z zegarkami marki Rolex czy samochodami Maybach. Prawdziwym unikatem jest obrus z serwetami wykonany na ucztę koronacyjną Augusta II Mocnego w 1697 roku. O dawnej świetności szlacheckich rodów przypominają także serwis z herbem Lubomirskich oraz waza z talerzami z herbem Leszczyńskich.

 

To już trzecia edycja wystawy „Dawna Rzeczpospolita”, na której można podziwiać unikatowe obiekty, w dużej mierze nowożytne, ale także XIX-wieczne. Na dużej ekspozycji znalazło się ponad 70 obiektów z różnych kategorii: malarstwa, grafiki, tkaniny, rzemiosła artystycznego oraz map.

 

Wystawa w DESA Unicum potrwa do 9 listopada. Odwiedzać ją można bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz w soboty od godz. 11 do 16.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury Biuro prasowe
2024-07-19 | 10:50

Z powierza na papier. Marcin Giba o wyjątkowej sztuce uwieczniania natury

Marcin Giba to znany polski fotograf, którego prace zyskały szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Unikalne podejście do fotografii, zdolność uchwycenia
Sztuka Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy
2024-07-17 | 14:20

Wybitnie inny mural #hellendż: nowa atrakcja turystyczna na mapie stolicy

Murale, czyli wielkoformatowe grafiki malowane bezpośrednio na ścianach budynków, stały się integralnym elementem architektonicznego krajobrazu wielu polskich miast. Warszawa
Sztuka Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce
2024-07-17 | 10:38

Elektrownia Powiśle z Kawai Art Gallery – pierwszą galerią pop-art w Polsce

W Elektrowni Powiśle została otwarta nowa kreatywna przestrzeń – Kawai Art Gallery. Na powierzchni 73 mkw. można podziwiać dzieła najbardziej znanych współczesnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.