„Lizbona: Miasto muzyki i miłości” – wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego
Już od 4 lutego w Browarze Obywatelskim w Tychach czuć będzie artystyczny powiew Portugalii w wykonaniu polskiego, cenionego artysty – fotografa i muzyka. Wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego „Lizbona: Miasto muzyki i miłości” zabierze gości Tichauer Art Gallery w podróż po najskrytszych zakątkach stolicy Portugalii. Natomiast 23 marca poczuć będzie można porywające brzmienia „Siesta w drodze: Fabia Rebordao”.
Opowieść o miłości z muzyką w tle, uchwyconą przez Marcina Kydryńskiego w niesamowitych kadrach to pierwszy przystanek w podróży z Tychów do Portugalii. Autor swoje prace publikował w „National Geographic” i jest pierwszym autorem i fotografem, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał. Przedstawia niesamowite momenty z życia mieszkańców stolicy Portugalii, które oddają atmosferę radości, rozważań o pięknie regionalnej kultury. Na odwiedzających wystawę czekają fotografie, które przeniosą gości galerii na romantyczny i pełen refleksji spacer po Lizbonie.
Wystawa „Lizbona: Miasto muzyki i miłości” nie jest przypadkowa w podróży na półwysep Iberyjski. Prace Marcina Kydryńskiego, autora znanej audycji SIESTA i albumów muzycznych o tej samej nazwie, stanowią solidną rozgrzewkę dla gości Browaru Obywatelskiego przed kolejnym przystankiem w artystycznej objazdówce po Portugalii.
Warto mieć fotograficzną pamięć i już zapamiętać datę 23.03.2023 r. W tym dniu odbędzie się długo wyczekiwana przez miłośników egzotycznych i porywających brzmień „SIESTA w drodze: FABIA REBORDAO!” w Tichauer Music. Koncert odbędzie się w zabytkowej Sali Słodownia, w której goście mogą podziwiać pięknie zachowane i zmodernizowane industrialne przestrzenie Browaru Obywatelskiego, wpisanego na Szlak Zabytków Techniki.
By przedłużyć wycieczkę po zachodniej części półwyspu Iberyjskiego i spocząć na zasłużony posiłek warto zrobić kolejny przystanek, również w Browarze Obywatelskim. Na portugalskie zaplecze kulinarne zabierze gości Tichauer Restaurant. Dzięki zasmakowaniu obowiązkowej i kultowej pozycji z karty menu, czyli Caldeirady, portugalskiego dania warzywnego z rybą znów obierzemy kurs nad Ocean Atlantycki!
Partnerem koncertu jest inicjatywa Czujesz Klimat Rossmanna, zwracająca uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety oraz firma Invest Komfort, deweloper z Trójmiasta, mający w swoim portfolio inwestycje najwyższej klasy.
Patroni medialni wydarzenia: Radio Nowy Świat, Jazz Forum, JazzSoul.pl

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.