Komunikaty PR

Majowa Młoda Sztuka

2021-04-28  |  13:00
Biuro prasowe

Po raz pierwszy w Polsce w aukcji będzie można wziąć udział codziennie

 

Najciekawsi młodzi twórcy. Innowacyjna formuła. Start już 4 maja. Wtedy w DESA Unicum na aukcji Młoda Sztuka pojawi się spektakularna liczba aż 100 prac. A to dopiero początek, bo 5, 6, 7 i każdego kolejnego dnia maja, aż do końca miesiąca w internecie będzie można wylicytować kolejne dzieła. Na wszystkich majowych aukcjach można będzie wylicytować ponad 200 prac. Wcześniej, bo już 28 kwietnia zapraszamy na wystawę, na której będziecie mogli zobaczyć prace m.in. Dariusza Grabusia, Aleksandry Staniorowskiej, Mirelli Stern i Soni Ruciak.

 

Maj jest miesiącem Młodej Sztuki w DESA Unicum, domu aukcyjnym, który jako pierwszy organizował jej licytacje już trzynaście lat temu. Aukcja 4 maja będzie wyjątkowo nie tylko ze względu na swoją skalę, ale i prelicytację internetową, która rozpocznie się przed aukcją stacjonarną. Nowa, hybrydowa formuła aukcji Młoda Sztuka jest innowacyjnym rozwiązaniem na światową skalę. Prace licytować można  do dnia aukcji w aplikacji mobilnej DESA Unicum oraz na platformie bid.desa.pl. Ich ceny wywoławcze zaczynają się od 1000 złotych. Podczas aukcji na żywo, 4 maja o godzinie 19 licytacja zacznie się od najwyższej kwoty uzyskanej podczas licytacji online. 

 

Kolejnego dnia po aukcji rozpocznie się cały miesiąc poświęcony twórczości najzdolniejszych młodych artystów. Na codziennych aukcjach online będą pojawiały się nowe prace. Takiej formuły licytacji nie zaproponował do tej pory żaden dom aukcyjny na świecie. -Chcemy pokazać, że mimo sprzedaży prac za miliony złotych, wspieranie młodych artystów jest dla nas cały czas niezwykle ważne. Szukamy trendów, chcemy, żeby sztuka trafiała do coraz większej ilości domów - podkreśla Artur Dumanowski, zastępca Dyrektora Departamentu Projektów Aukcyjnych.

 

Jednym z artystów, na których warto zwrócić szczególną uwagę jest Dariusz Grabuś. Jego prezentowany na aukcji obraz o symbolicznym tytule „Z dala od tłumów” przedstawia nieobecność. To wyjątkowy pejzaż śródziemnomorski.  Przy basenie stoi designerski leżak. Widzimy  niezmąconą tafla wody i niesamowitą grę barw, zieleni i błękitu. Pomimo piękna tego krajobrazu, najbardziej dojmującym odczuciem jest wrażenie pustki, jakie uzyskał artysta. Aktywność artystyczna Dariusza Grabusia odbywa się na styku kilku form. Uprawia malarstwo i fotografię. Inspiruje go  architektura. W jego twórczości ogromną rolę odgrywają linie, bryły oraz cienie. Dariusz Grabuś  czerpie zarówno z realizmu, jak i z pop-artu. Ważne dla niego artysty jest takie uchwycenie jednostki lub interakcji społecznych w codziennych sytuacjach, w których często ujawnia się jej wyobcowanie i alienacja. 

 

Niezwykle szczera i osobista jest też praca Łukasza Kowalika/Lu Svensona. Obraz z pochodzi z serii, w której artysta oddaje hołd i wyraża szacunek dla ikonicznej twórczości Agnes Martin. Minimalistyczne dzieło to liniowa siatka i matematyczna precyzja kreskowania, które wprowadzają spokój. Na tak wymagającym tle artysta wpisuje charakterystyczne dla siebie okręgi. Dzięki temu praca ma naprawdę szczególny, wręcz op-artowy wymiar. 

 

Na wystawie i aukcji Młoda Sztuka pojawią się również prace innych najciekawszych młodych artystów. Wśród nich m.in. Adam Wątor, Iwona Kobryń, Magdalena Szilke i Oskar Dąbrowski. 4 maja o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.  Z kolei już 5 maja na stronie bid.desa.pl rozpocznie się codzienny cykl aukcji online. Miesiąc Młodej Sztuki zakończy wyjątkowa aukcja charytatywna dla fundacji Mam Marzenie, która wspiera dzieci z chorobami zagrażającymi życiu.  

 

Wystawa Młoda Sztuka: 28 kwietnia – 4 maja 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Młoda Sztuka: 4 maja 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://bid.desa.pl/auctions/1-4HPUGG/moda-sztuka

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.