Majowa Młoda Sztuka
Po raz pierwszy w Polsce w aukcji będzie można wziąć udział codziennie
Najciekawsi młodzi twórcy. Innowacyjna formuła. Start już 4 maja. Wtedy w DESA Unicum na aukcji Młoda Sztuka pojawi się spektakularna liczba aż 100 prac. A to dopiero początek, bo 5, 6, 7 i każdego kolejnego dnia maja, aż do końca miesiąca w internecie będzie można wylicytować kolejne dzieła. Na wszystkich majowych aukcjach można będzie wylicytować ponad 200 prac. Wcześniej, bo już 28 kwietnia zapraszamy na wystawę, na której będziecie mogli zobaczyć prace m.in. Dariusza Grabusia, Aleksandry Staniorowskiej, Mirelli Stern i Soni Ruciak.
Maj jest miesiącem Młodej Sztuki w DESA Unicum, domu aukcyjnym, który jako pierwszy organizował jej licytacje już trzynaście lat temu. Aukcja 4 maja będzie wyjątkowo nie tylko ze względu na swoją skalę, ale i prelicytację internetową, która rozpocznie się przed aukcją stacjonarną. Nowa, hybrydowa formuła aukcji Młoda Sztuka jest innowacyjnym rozwiązaniem na światową skalę. Prace licytować można do dnia aukcji w aplikacji mobilnej DESA Unicum oraz na platformie bid.desa.pl. Ich ceny wywoławcze zaczynają się od 1000 złotych. Podczas aukcji na żywo, 4 maja o godzinie 19 licytacja zacznie się od najwyższej kwoty uzyskanej podczas licytacji online.
Kolejnego dnia po aukcji rozpocznie się cały miesiąc poświęcony twórczości najzdolniejszych młodych artystów. Na codziennych aukcjach online będą pojawiały się nowe prace. Takiej formuły licytacji nie zaproponował do tej pory żaden dom aukcyjny na świecie. -Chcemy pokazać, że mimo sprzedaży prac za miliony złotych, wspieranie młodych artystów jest dla nas cały czas niezwykle ważne. Szukamy trendów, chcemy, żeby sztuka trafiała do coraz większej ilości domów - podkreśla Artur Dumanowski, zastępca Dyrektora Departamentu Projektów Aukcyjnych.
Jednym z artystów, na których warto zwrócić szczególną uwagę jest Dariusz Grabuś. Jego prezentowany na aukcji obraz o symbolicznym tytule „Z dala od tłumów” przedstawia nieobecność. To wyjątkowy pejzaż śródziemnomorski. Przy basenie stoi designerski leżak. Widzimy niezmąconą tafla wody i niesamowitą grę barw, zieleni i błękitu. Pomimo piękna tego krajobrazu, najbardziej dojmującym odczuciem jest wrażenie pustki, jakie uzyskał artysta. Aktywność artystyczna Dariusza Grabusia odbywa się na styku kilku form. Uprawia malarstwo i fotografię. Inspiruje go architektura. W jego twórczości ogromną rolę odgrywają linie, bryły oraz cienie. Dariusz Grabuś czerpie zarówno z realizmu, jak i z pop-artu. Ważne dla niego artysty jest takie uchwycenie jednostki lub interakcji społecznych w codziennych sytuacjach, w których często ujawnia się jej wyobcowanie i alienacja.
Niezwykle szczera i osobista jest też praca Łukasza Kowalika/Lu Svensona. Obraz z pochodzi z serii, w której artysta oddaje hołd i wyraża szacunek dla ikonicznej twórczości Agnes Martin. Minimalistyczne dzieło to liniowa siatka i matematyczna precyzja kreskowania, które wprowadzają spokój. Na tak wymagającym tle artysta wpisuje charakterystyczne dla siebie okręgi. Dzięki temu praca ma naprawdę szczególny, wręcz op-artowy wymiar.
Na wystawie i aukcji Młoda Sztuka pojawią się również prace innych najciekawszych młodych artystów. Wśród nich m.in. Adam Wątor, Iwona Kobryń, Magdalena Szilke i Oskar Dąbrowski. 4 maja o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum. Z kolei już 5 maja na stronie bid.desa.pl rozpocznie się codzienny cykl aukcji online. Miesiąc Młodej Sztuki zakończy wyjątkowa aukcja charytatywna dla fundacji Mam Marzenie, która wspiera dzieci z chorobami zagrażającymi życiu.
Wystawa Młoda Sztuka: 28 kwietnia – 4 maja 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 4 maja 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://bid.desa.pl/auctions/1-4HPUGG/moda-sztuka

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.