Komunikaty PR

Majowa Młoda Sztuka

2021-04-28  |  13:00
Biuro prasowe

Po raz pierwszy w Polsce w aukcji będzie można wziąć udział codziennie

 

Najciekawsi młodzi twórcy. Innowacyjna formuła. Start już 4 maja. Wtedy w DESA Unicum na aukcji Młoda Sztuka pojawi się spektakularna liczba aż 100 prac. A to dopiero początek, bo 5, 6, 7 i każdego kolejnego dnia maja, aż do końca miesiąca w internecie będzie można wylicytować kolejne dzieła. Na wszystkich majowych aukcjach można będzie wylicytować ponad 200 prac. Wcześniej, bo już 28 kwietnia zapraszamy na wystawę, na której będziecie mogli zobaczyć prace m.in. Dariusza Grabusia, Aleksandry Staniorowskiej, Mirelli Stern i Soni Ruciak.

 

Maj jest miesiącem Młodej Sztuki w DESA Unicum, domu aukcyjnym, który jako pierwszy organizował jej licytacje już trzynaście lat temu. Aukcja 4 maja będzie wyjątkowo nie tylko ze względu na swoją skalę, ale i prelicytację internetową, która rozpocznie się przed aukcją stacjonarną. Nowa, hybrydowa formuła aukcji Młoda Sztuka jest innowacyjnym rozwiązaniem na światową skalę. Prace licytować można  do dnia aukcji w aplikacji mobilnej DESA Unicum oraz na platformie bid.desa.pl. Ich ceny wywoławcze zaczynają się od 1000 złotych. Podczas aukcji na żywo, 4 maja o godzinie 19 licytacja zacznie się od najwyższej kwoty uzyskanej podczas licytacji online. 

 

Kolejnego dnia po aukcji rozpocznie się cały miesiąc poświęcony twórczości najzdolniejszych młodych artystów. Na codziennych aukcjach online będą pojawiały się nowe prace. Takiej formuły licytacji nie zaproponował do tej pory żaden dom aukcyjny na świecie. -Chcemy pokazać, że mimo sprzedaży prac za miliony złotych, wspieranie młodych artystów jest dla nas cały czas niezwykle ważne. Szukamy trendów, chcemy, żeby sztuka trafiała do coraz większej ilości domów - podkreśla Artur Dumanowski, zastępca Dyrektora Departamentu Projektów Aukcyjnych.

 

Jednym z artystów, na których warto zwrócić szczególną uwagę jest Dariusz Grabuś. Jego prezentowany na aukcji obraz o symbolicznym tytule „Z dala od tłumów” przedstawia nieobecność. To wyjątkowy pejzaż śródziemnomorski.  Przy basenie stoi designerski leżak. Widzimy  niezmąconą tafla wody i niesamowitą grę barw, zieleni i błękitu. Pomimo piękna tego krajobrazu, najbardziej dojmującym odczuciem jest wrażenie pustki, jakie uzyskał artysta. Aktywność artystyczna Dariusza Grabusia odbywa się na styku kilku form. Uprawia malarstwo i fotografię. Inspiruje go  architektura. W jego twórczości ogromną rolę odgrywają linie, bryły oraz cienie. Dariusz Grabuś  czerpie zarówno z realizmu, jak i z pop-artu. Ważne dla niego artysty jest takie uchwycenie jednostki lub interakcji społecznych w codziennych sytuacjach, w których często ujawnia się jej wyobcowanie i alienacja. 

 

Niezwykle szczera i osobista jest też praca Łukasza Kowalika/Lu Svensona. Obraz z pochodzi z serii, w której artysta oddaje hołd i wyraża szacunek dla ikonicznej twórczości Agnes Martin. Minimalistyczne dzieło to liniowa siatka i matematyczna precyzja kreskowania, które wprowadzają spokój. Na tak wymagającym tle artysta wpisuje charakterystyczne dla siebie okręgi. Dzięki temu praca ma naprawdę szczególny, wręcz op-artowy wymiar. 

 

Na wystawie i aukcji Młoda Sztuka pojawią się również prace innych najciekawszych młodych artystów. Wśród nich m.in. Adam Wątor, Iwona Kobryń, Magdalena Szilke i Oskar Dąbrowski. 4 maja o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.  Z kolei już 5 maja na stronie bid.desa.pl rozpocznie się codzienny cykl aukcji online. Miesiąc Młodej Sztuki zakończy wyjątkowa aukcja charytatywna dla fundacji Mam Marzenie, która wspiera dzieci z chorobami zagrażającymi życiu.  

 

Wystawa Młoda Sztuka: 28 kwietnia – 4 maja 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Młoda Sztuka: 4 maja 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://bid.desa.pl/auctions/1-4HPUGG/moda-sztuka

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS Biuro prasowe
2024-07-03 | 11:00

Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS

Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.