Międzynarodowy, kolorowy, energetyczny. Wielki Finał Brave Kids [DUŻO ZDJĘĆ]
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Bollywoodzki taniec, uwspółcześnione tradycyjne polskie tańce, wielka maska inspirowana teatrem indonezyjskim i akrobacje cyrku z Etiopii. Za nami niezwykły spektakl finałowy Brave Kids. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.
W Wielkim Finale Brave Kids dzieci i młodzież podjęły temat ekologii i wspólnej odpowiedzialności za środowisko. Na scenie pojawił się np. Śmieciong – wielki, ale dobry potwór zjadający plastikowe śmieci. Do jego powstania zainspirowała uczestników maska Barong z Bali – symbol mitologicznego stwora z teatru indonezyjskiego. Poza tym nie zabrakło monumentalnych konstrukcji i rzeźb przygotowanych, podobnie jak Śmiecionga, przez uczestników Brave Kids podczas warsztatów: słońc, meduz, różnorakich zwierząt czy planet.
– Scenografia była niezwykła, podobnie jak i cały występ, pełen pokazów cyrkowych, akrobacji, występów wokalnych. Naprawdę, uczestnicy pokazali bardzo wartościowe przedstawienie, z mocnym przekazem dla nas, dorosłych, zwracając uwagę jaka przyszłość czeka dzieci w zanieczyszczonym świecie – mówi Iwona Frydryszak, producentka generalna projektu Brave Kids. – To jest tematyka, która dzieci żywo interesuje, bo to jest ich przyszłe życie. Mimo poważnego tematu, przedstawienie było pełne radości i uśmiechu, zwłaszcza w zbiorowej scenie tańca bollywoodzkiego – dodaje.
Dzieci i młodzież Brave Kids pokazały na scenie uwspółcześnione, polskie tańce tradycyjne, ale także popowe czy towarzyskie. Występowały w swoich narodowych językach: hiszpańskim, hindi, czeczeńskim, białoruskim, czeskim i polskim. Łącznie na scenie Sali Koncertowej Radia Wrocław wystąpiło 70 młodych artystów z Afryki, Azji i Europy. To m.in. grupa DREAMSCATCHERS z Indii, Kids News Circus, Los Talleres de Teatro y Cine para Niños y Niñas de Lombó z Hiszpanii, Zespół Pieśni i Tańca z Wałbrzycha oraz wielokulturowe grupy młodych mieszkańców Wrocławia i Warszawy. Wyjątkową niespodzianką był występ Circus Debere Berhan z Etiopii, który zaprezentował cyrkowe akrobacje.
Nad wspólnym przedstawieniem uczestnicy pracowali podczas obozu artystycznego w Obornikach Śląskich. – To było duże wyzwanie artystyczne, któremu uczestnicy świetnie podołali. Występ przed publicznością był dla nich fajną mobilizacją, sprawdzeniem na żywo formuły uczenia się od siebie nawzajem. Warto podkreślić, że cały spektakl to były decyzje podejmowane przez dzieci, one decydowały o jego kształcie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich przenikliwości i dojrzałości – wyjaśnia Justyna Warecka, producentka Wielkiego Finału Brave Kids.
Organizatorzy cieszą się, że w tym roku, po przerwie, udało się powrócić do międzynarodowego spektaklu finałowego. – To nasz wspólny sukces, dopisała frekwencja, wyprzedaliśmy wszystkie bilety. Na widowni znalazły się całe rodziny, było bardzo dużo dzieci. Atmosfera była niesamowita, występ bardzo się podobał, a reakcja publiczności była entuzjastyczna – podsumowuje Iwona Frydryszak.
To nie koniec wydarzeń Brave Kids. W październiku, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, planowany jest Parlament Brave Kids, podczas którego dzieci i młodzież będą debatować nad ważnymi sprawami z perspektywy młodych ludzi.
Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.