Komunikaty PR

Najmłodszy uczeń szkoły artystycznej

2020-02-05  |  13:09
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.1 MB )

Miał zaledwie 14 lat, gdy wyruszył w długą, samotną podróż z rodzinnego Radomia do Jerozolimy. Jakub Zucker był gotów na takie poświęcenie z jednego powodu – aby rozpocząć studia artystyczne, o których marzył. Był świadkiem dwóch wojen, a jego życie to pasmo zmagań z przeciwnościami losu – brakiem pieniędzy i chorobą oczu, która pod koniec życia uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy twórczej. Talent Zuckera doceniono na całym świecie. Jego prace wystawiano w prestiżowych galeriach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Już 10 lutego w DESA Unicum zobaczyć będzie można wystawę w całości poświęconą twórczości tego artysty, zaliczanego do grona najwybitniejszych twórców École de Paris.

Bezalel, czyli Szkoła Sztuk Pięknych i Rzemiosł w Jerozolimie nigdy wcześniej nie miała tak młodego ucznia. Zucker po śmierci matki postanowił wyruszyć w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, na którą pieniądze oszczędzał kilka lat. Najpierw dotarł pociągiem do włoskiego Triestu, gdzie wsiadł na statek do Jaffy. Na miejscu okazało się, że zostały mu jedynie trzy ruble, co stanowiło równowartość półtora dolara. Aby zarobić na dalszą podróż, pracował na plantacji pomarańczy. Gdy dotarł do Bezalel uczył się malarstwa, rysunku, a także modelowania w srebrze i jubilerstwa oraz technik litograficznych. W ciągu czterech miesięcy opanował wiedzę i umiejętności, na których przyswojenie uczniowie zwykle potrzebowali ośmiu lat nauki. 

Po I wojnie światowej, w 1920 roku, Zucker wyjechał na stypendium do Paryża. Uczęszczał na zajęcia z rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji był dla niego Luwr i zbiory francuskich mistrzów VIII stulecia: Antoine’a Watteau czy Jeana Baptiste’a Chardina. Wówczas zaczął interesować się twórczością przedstawicieli nowoczesnego koloryzmu: Pierre’a Auguste’a Renoira oraz Pierre’a Bonnarda. Właśnie wtedy nawiązał relację z elitarnym środowiskiem École de Paris, do którego należeli między innymi Marc Chagall i Amedeo Modigliani.

Po dwóch latach pobytu we Francji talent artysty został zauważony przez urzędnika z Ellis Island wyspy będącej dla imigrantów wrotami do Nowego Jorku. Dzięki tej znajomości Zucker wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Utrzymywał się tam przede wszystkim z projektowania biżuterii. Gdy po trzech latach powrócił do Paryża uznawany był już za „artystę amerykańskiego”. Jego prace zaczęły być pokazywane na wystawach i zyskały uznanie marszandów. W tym okresie Jakub Zucker odbywał również liczne międzynarodowe podróże. Odwiedził między innymi Włochy i Hiszpanię. Inspirowały go tamtejsze krajobrazy i barwy, w swoich dziełach oddawał ich słoneczną aurę. Był twórcą niezwykle wszechstronnym. Malował sceny rodzajowe, także związane z folklorem żydowskim, pejzaże, portrety i martwe natury.

Na wystawie w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie 46 prac artysty. Wśród nich znajdą się między innymi dzieła takie jak  „Isola Bella”   obraz z 1970 roku będący zapisem włoskiej podróży Zuckera. Zobaczyć można będzie również „Fontannę Bethesda w Central Parku” miejsce, które artysta często odwiedzał podczas swojego pobytu w Nowym Jorku. Ponadto zaprezentowane zostaną m.in. „Pejzaż amerykański”,  „Akt we wnętrzu” czy „Bukiet kwiatów w wazonie”. 20 lutego wszystkie dzieła pójdą pod młotek.

Wystawa „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 10 lutego 20 lutego 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Jakub Zucker. Nowoczesny romantyk”: 20 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/jakub-zucker-nowoczesny-romantyk/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.