Noc Muzeów w Fabryce Norblina
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Najbliższa sobota – 14 maja – upłynie pod znakiem Nocy Muzeów. Do akcji dołączyło także Muzeum Fabryki Norblina, które otworzy swoje podwoje dla pasjonatów zwiedzania wystaw po zmroku. Obok formuły indywidualnej, chętni mogą skorzystać z grupowych propozycji przygotowanych specjalnie na tegoroczną odsłonę wydarzenia. Dodatkowe atrakcje tego dnia przewidziane są także dla gości kina KinoGram, Art Box Experience oraz galerii Flow Art House.
Trasa zwiedzania to niemal 2 hektary terenu, 10 zabytkowych budynków, 50 odrestaurowanych maszyn i urządzeń, kolekcja platerów-norblinianów oraz moc ciekawostek historycznych związanych z dawnymi zakładami Norblin, Bracia Buch i T. Werner. To wszystko czeka tych, którzy odwiedzą Muzeum Fabryki Norblina podczas najbliższej edycji Nocy Muzeów w sobotę 14 maja. Uczestnicy sami mogą wybrać swoją ulubioną formę zwiedzania – wycieczkę grupową, indywidualne zwiedzanie z audioguide’m w aplikacji mobilnej lub analogowo – z muzealnymi drukami. Ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie z przewodnikiem będą mogli wybrać spośród aż trzech dostępnych opcji wycieczek:
z animatorami-aktorami przebranymi w stroje z epoki, z przewodnikiem miejskim, a także w języku ukraińskim.
Harmonogram wycieczek przedstawia się następująco:
- 18:00 – wycieczka animacyjna z aktorami
- 18:20 – wycieczka z przewodnikiem miejskim
- 18:40 – wycieczka w języku ukraińskim
Kolejne wycieczki będą odbywać się analogicznie co godzinę: 19:00, 20:00, 21:00. Ostatnia tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 22:00.
Muzeum Fabryki Norblina zostało otwarte w grudniu 2021 roku i stanowi integralną część Fabryki Norblina zrewitalizowanej przez Grupę Capital Park. Prezentowana na wystawie historia sięga ponad 200 lat wstecz. Goście Nocy Muzeów poznają dzieje tego terenu od XVIII w., kiedy był on jeszcze własnością Franciszka Ryxa – kamerdynera ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, poprzez lata świetności zakładu Norblin, Bracia Buch i T. Werner, aż do powojennej działalności jako Walcownia Metali „Warszawa”. Muzeum pokazuje także losy tego miejsca po 1982 roku, kiedy zakończona została fabryczna produkcja. Zwiedzający dowiedzą się o dziejach rodzin Wernerów i Norblinów, a także sylwetkach znaczących historycznie dla fabryki postaci – m.in. Franciszka Ryxa czy Julii Keilowej – wybitnej projektantki międzywojennej, która tworzyła dla najważniejszych polskich zakładów platerniczych.
Na wszystkie wycieczki grupowe obowiązują zapisy, można ich dokonać za pośrednictwem strony:
https://fabrykanorblina.pl/muzeum-fabryki-norblina/#noc-muzeow
Moc wrażeń przez cały dzień w Fabryce Norblina
Najemcy Fabryki Norblina także przygotowali specjalne propozycje dla tych, którzy będą chcieli urozmaicić plany na 14 maja. W najbliższą sobotę na wystawę „Retro Warszawa” w galerii Art Box Experience bilety przez cały dzień będą dostępne w promocji – 2 w cenie 1. To unikalne multisensoryczne widowisko przenosi widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed 100 lat. Ekspozycja przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą codzienne życie warszawiaków w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, po niebie przelatywały dwupłatowce, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski.
Z kolei w kinie KinoGram na dowolny seans po godz. 18:00 zakupimy bilet w promocyjnej cenie 25 zł. Tego dnia odbędą się również jedyne w Warszawie dwa pokazy filmu dokumentalnego „Tajemnice Wielkiego Muzeum”, prezentującego wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki z jedną z największych na świecie kolekcji malarstwa. Dodatkowo, galeria Flow Art House znajdująca się przy KinoGram zaprasza wszystkich miłośników malarstwa na nową wystawę zbiorową zatytułowaną „Połączenia” oraz spotkanie z artystkami młodego pokolenia. Na wystawie będzie można obejrzeć prace artystek czerpiących inspiracje z połączenia różnorodnych kultur i światów, w których żyją i tworzą: Johanna Alanko, Dasha Buben, Małgorzata Czyż, Alisa Marchenko oraz Ewelina Skowrońska. Artystki będą również gospodyniami w galerii w Noc Muzeów i pomiędzy 18:00 a 23:00 będą oprowadzały po wystawie gości galerii i KinoGram.
Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks w sercu warszawskiej Woli. Po wieloletnim procesie rewitalizacji dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner ponownie otworzył się na miasto zachwycając historyczną zabudową, w którą wkomponowana została nowoczesna architektura. Dla gości Fabryki Norblina dostępne są już koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne, w tym m.in.: butikowe kino KinoGram, ekologiczny targ – BioBazar, największa w stolicy strefa gastronomiczna Food Town, Piano Bar z muzyką na żywo w jednym z najstarszych budynków kompleksu, Muzeum Fabryki Norblina oraz sklepy i lokale handlowo-usługowe.
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.