Noc? Nie, w tym roku czeka nas Weekend Muzeów na Pomorzu!
Muzea, galerie, placówki edukacyjne - jedna noc może być za krótka, żeby odwiedzić wszystkie. Zwłaszcza jeśli chcemy zachować bezpieczną liczbę odwiedzających w tym samym czasie. Właśnie dlatego w 2021 pomorska Noc Muzeów zamienia się w Weekend Muzeów! Warto zaznaczyć 15-16 maja w kalendarzu oraz wcześniej sprawdzić program.
„W #weekendmuzeow2021, który odbędzie się w najbliższych dniach 15 i 16 maja, zapraszamy do oglądania wystaw, zwiedzania zabytków i uczestnictwa w wykładach oraz wielu innych atrakcjach, które będą dostępne bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę” - zachęca Karina Rojek, koordynatorka wydarzenia z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. „Placówki są otwarte w swoich normalnych godzinach, tak żeby nie kumulować działań na jedną noc, ale rozłożyć na cały weekend”.
Udział w akcji zadeklarowały m.in. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim, Grodzisko oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum w Starej Papierni w Łapinie, Automobil Klub Morski w Gdyni czy Muzeum Sopotu. Pełna lista jednostek biorących udział w akcji jest dostępna na stronie: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/ i regularnie uzupełniana oraz aktualizowana.
Jest w czym wybierać. „W tym roku na uczestników czekają na przykład przejazd drezyną, rozmowa budynków, zwiedzanie krypt, strzelanie z łuku, relacja z plenerowego wypału ceramiki, a także wystawy czasowe i stałe, wykłady oraz prezentacje” – dodaje Rojek. „Należy przy tym zwrócić uwagę, że część atrakcji zaplanowanych na ten weekend odbywa się w konkretnym terminie i jest objęta zapisami, dlatego warto uważnie czytać program oraz informacje na stronach poszczególnych muzeów, czy galerii i dołączyć do wydarzenia Weekend Muzeów 2021 na Facebooku”.
Organizatorzy w poszczególnych placówkach przypominają, że udział w #weekendmuzeow2021 będzie możliwy tylko z zachowaniem obowiązujących wytycznych i obostrzeń, tj. utrzymaniem dystansu od innych odwiedzających i noszeni odpowiednich maseczek zakrywających usta oraz nos. Proszą przy tym o odpowiedzialne dbanie o bezpieczeństwo innych uczestników Weekendu Muzeów oraz pracowników instytucji.
Program Weekendu Muzeów dostępny jest na stronie: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/
Wybrane elementy oferty publikowane są
• na fanpage: https://www.facebook.com/NocMuzeow3city
• w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/283273583274895
• na instagramie: https://www.instagram.com/nocmuzeow/
W Weekend Muzeów informacji o ewentualnych zmianach, opóźnieniach, utrudnieniach najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych jednostek.
Kontakt dla mediów:
marta@projektpr.pl, tel. 502 404 394
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.