Nowa galeria sztuki w Łodzi już otwarta
Tajemnicza księga Wojnicza, kopie rysunków Leonarda da Vinci i inne unikatowe prace – nowe miejsce na artystycznej mapie Łodzi zostało otwarte przy ulicy Piotrkowskiej, w pobliżu jarmarku świątecznego. W Galerii Goldenmark na miłośników sztuki i kolekcjonerów czekają wyjątkowe obrazy giclée, ikonografie, fotografie oraz wydawnictwa artystyczne. Co ciekawe – galeria ma także swoją wirtualną odsłonę.
Galeria Goldenmark powstała z myślą o osobach poszukujących piękna oraz oryginalności, a także z myślą o kolekcjonerach. Znajdziemy ją w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 126, gdzie wszyscy wielbiciele sztuki mają możliwość obcować z pracami artystów w kameralnej atmosferze, przy zachowaniu reżimu sanitarnego i najwyższych norm bezpieczeństwa.
Ekspozycja z unikatowymi dziełami
W Galerii Goldenmark na odwiedzających czekają niezwykle interesujące i wyjątkowe dzieła. Jednym z nich z całą pewnością jest wierna kopia owianego tajemnicą Manuskryptu Wojnicza – dostępnego wyłącznie w bibliotece w Yale. W galerii przy ul. Piotrkowskiej znajdziemy także, m. in. kopię naukową rysunków anatomicznych Leonarda da Vinci oraz największą stacjonarną ekspozycję prac fotografika Dariusza Klimczaka, związanego z województwem łódzkim. Na szczególną uwagę zasługuje również ostatni w skali świata egzemplarz fotografii artystycznej – autorstwa, docenionej przez słynną galerię Saatchi Art, Nikoliny Petolas.
Kolekcja sztuki tworzona bez końca
Ambicją pomysłodawców Galerii Goldenmark było odejście od tradycyjnego modelu salonów wystawowych, prezentujących zamknięte kolekcje dzieł sztuki: - Nie chcemy zamykać się w prostym, z góry ustalonym schemacie. Nasi odbiorcy sami snują swoją opowieść o tym, czym sztuka jest właśnie dla nich. Dzięki temu nasza kolekcja nie jest zamknięta, a tworzona w sposób ciągły – zarówno przez artystów, jak i kolekcjonerów – mówi Wojciech Kaźmierczak, prezes zarządu Goldenmark SA.
Międzynarodowe grono artystów
Twórcy Galerii Goldenmark na początku zaprosili do współpracy niewielką grupę artystów, których łączy otwartość i nowatorskie podejście, a jednocześnie klasyczne spojrzenie na sztukę. W gronie twórców znaleźli się malarze – Jarosław Jaśnikowski, Marcin Kołpanowicz i Agata Buczek oraz fotografowie – Dariusz Klimczak i Tommy Ingberg. W kolekcji Goldenmark znajdziemy również dzieła Nikoliny Petolas, uznanej artystki z Chorwacji, która w niezwykły sposób łączy w swojej pracy malarstwo z fotografią.
Limitowane serie prac
Kolekcja, którą znajdziemy w Galerii Goldenmark zawiera obrazy giclée, inkografie, fotografie i wydawnictwa artystyczne. O wyjątkowości wszystkich dzieł świadczą nie tylko ich niezwykli autorzy, ale również limitowane nakłady i krótkie serie: - Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z obrazem wykonanym w technice giclée, czy tzw. artprintem obrazu lub fotografii artystycznej, każdy z nich powstaje w limitowanym, sygnowanym przez artystę nakładzie, niekiedy z unikalnym elementem, dodanym przez artystę w trakcie wydruku – tłumaczy Marcin Lenar, opiekun projektu Galerii Goldenmark.
Stacjonarne galerie Goldenmark znajdują się obecnie w Łodzi oraz w Katowicach (przy ul. Młyńskiej 17), ale pomysłodawcy projektu planują otwarcie kolejnych obiektów również w innych polskich miastach. Galerię można odwiedzać również wirtualnie – poprzez stronę internetową: www.goldenmark.com/pl/galeria-goldenmark.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.