Nowa galeria sztuki w Łodzi już otwarta
Tajemnicza księga Wojnicza, kopie rysunków Leonarda da Vinci i inne unikatowe prace – nowe miejsce na artystycznej mapie Łodzi zostało otwarte przy ulicy Piotrkowskiej, w pobliżu jarmarku świątecznego. W Galerii Goldenmark na miłośników sztuki i kolekcjonerów czekają wyjątkowe obrazy giclée, ikonografie, fotografie oraz wydawnictwa artystyczne. Co ciekawe – galeria ma także swoją wirtualną odsłonę.
Galeria Goldenmark powstała z myślą o osobach poszukujących piękna oraz oryginalności, a także z myślą o kolekcjonerach. Znajdziemy ją w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej 126, gdzie wszyscy wielbiciele sztuki mają możliwość obcować z pracami artystów w kameralnej atmosferze, przy zachowaniu reżimu sanitarnego i najwyższych norm bezpieczeństwa.
Ekspozycja z unikatowymi dziełami
W Galerii Goldenmark na odwiedzających czekają niezwykle interesujące i wyjątkowe dzieła. Jednym z nich z całą pewnością jest wierna kopia owianego tajemnicą Manuskryptu Wojnicza – dostępnego wyłącznie w bibliotece w Yale. W galerii przy ul. Piotrkowskiej znajdziemy także, m. in. kopię naukową rysunków anatomicznych Leonarda da Vinci oraz największą stacjonarną ekspozycję prac fotografika Dariusza Klimczaka, związanego z województwem łódzkim. Na szczególną uwagę zasługuje również ostatni w skali świata egzemplarz fotografii artystycznej – autorstwa, docenionej przez słynną galerię Saatchi Art, Nikoliny Petolas.
Kolekcja sztuki tworzona bez końca
Ambicją pomysłodawców Galerii Goldenmark było odejście od tradycyjnego modelu salonów wystawowych, prezentujących zamknięte kolekcje dzieł sztuki: - Nie chcemy zamykać się w prostym, z góry ustalonym schemacie. Nasi odbiorcy sami snują swoją opowieść o tym, czym sztuka jest właśnie dla nich. Dzięki temu nasza kolekcja nie jest zamknięta, a tworzona w sposób ciągły – zarówno przez artystów, jak i kolekcjonerów – mówi Wojciech Kaźmierczak, prezes zarządu Goldenmark SA.
Międzynarodowe grono artystów
Twórcy Galerii Goldenmark na początku zaprosili do współpracy niewielką grupę artystów, których łączy otwartość i nowatorskie podejście, a jednocześnie klasyczne spojrzenie na sztukę. W gronie twórców znaleźli się malarze – Jarosław Jaśnikowski, Marcin Kołpanowicz i Agata Buczek oraz fotografowie – Dariusz Klimczak i Tommy Ingberg. W kolekcji Goldenmark znajdziemy również dzieła Nikoliny Petolas, uznanej artystki z Chorwacji, która w niezwykły sposób łączy w swojej pracy malarstwo z fotografią.
Limitowane serie prac
Kolekcja, którą znajdziemy w Galerii Goldenmark zawiera obrazy giclée, inkografie, fotografie i wydawnictwa artystyczne. O wyjątkowości wszystkich dzieł świadczą nie tylko ich niezwykli autorzy, ale również limitowane nakłady i krótkie serie: - Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z obrazem wykonanym w technice giclée, czy tzw. artprintem obrazu lub fotografii artystycznej, każdy z nich powstaje w limitowanym, sygnowanym przez artystę nakładzie, niekiedy z unikalnym elementem, dodanym przez artystę w trakcie wydruku – tłumaczy Marcin Lenar, opiekun projektu Galerii Goldenmark.
Stacjonarne galerie Goldenmark znajdują się obecnie w Łodzi oraz w Katowicach (przy ul. Młyńskiej 17), ale pomysłodawcy projektu planują otwarcie kolejnych obiektów również w innych polskich miastach. Galerię można odwiedzać również wirtualnie – poprzez stronę internetową: www.goldenmark.com/pl/galeria-goldenmark.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.