Komunikaty PR

Nowe oblicza porcelany

2021-07-16  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

W dniach 17.06.-31.08.2021 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie można zobaczyć wystawę retrospektywną ,,Marek Cecuła. Współczesna Porcelana 1970 – 2021’’, poświęconą twórczości cenionego na całym świecie artysty i ceramika, profesora w Royal College of Art w Londynie, założyciela Ćmielów Design studio oraz laureata wielu prestiżowych nagród, Marka Cecuły.

Przestrzeń wystawową podzielono tematycznie na cztery sekcje reprezentowane przez  selektywny zbiór artefaktów sztuki użytkowej i projektów artystycznych.  Sekcja przemysł skupia się na dziełach przeznaczonych dla Fabryki Porcelany Ćmielów, włączonych do opłacalnej ekonomicznie dystrybucji oraz łatwo dostępnych dla konsumentów. Zobaczyć tu możemy funkcjonalne obiekty, umiejętnie godzące potrzeby konsumentów oraz zmysł Cecuły, takie jak New Atelier – skromną, gustowną kolekcję, łączącą ponadczasowy design z zabawą barwami i wzornictwem.

W części studio umieszczono ozdobno-dekoracyjnie, ręcznie wykonane obiekty, projektowane z myślą o nowojorskim studiu Modus Design, które charakteryzują elementy kolorowe, inspiracja naturą oraz nieregularne kształty. To dzieła praktyczne i ułatwiające codzienny użytek. Computer Safe jest odpowiedzią artysty na współczesne, dynamicznie zmieniające się czasy. Aplikacja na porcelanowym kubku kształtem nawiązuje do przycisku uruchamiającego sprzęt elektroniczny, a dzięki specjalnej silikonowej podstawce naczynie jest stabilne i zapobiega nieszczęśliwym wypadkom takim. Hand&bowl, wyjątkowa miska o ergonomicznym ułożeniu dopasowanym do dłoni,  pozwala uniknąć poparzeń, dzięki podwójnej chroniącej warstwie. W duchu nowoczesności utrzymany jest również funkcjonalny i kompaktowy zestaw System, czerpiący ze współczesnej architektury oraz ,,pogięta’’ kolekcja, wizualnie przypominająca zmiętą kartkę papieru. Prawdziwym rarytasem są obiekty inspirowane elementami natury – pieprzniczki i solniczki z serii Rock&Salt przywodzące na myśl kamienie i naturalne bryłki soli, szykowne akcesoria do sushi ozdobione pięknymi, czerpiącymi z przyrody wzorami oraz komplet herbaciany Natura o fakturze kory drzewnej.

Artystycznie interesująca jest również ekspozycja projektowana i produkowana zarówno w Nowym Yorku, jak i w Ćmielów Design Studio, Art and Design, która skupia się przede wszystkim wokół nieoczywistych rozwiązań dekoracyjnych.  Te eleganckie, nowatorskie i geometryczne projekty, jak pochodzący z lat 70. zestaw do herbaty Long o półokrągłym kształcie czy czajnik Zygzag, do dziś zachwycają unikatową formą. Uwagę przykuwają ponadto śliczne dzieła o prostej konstrukcji z oryginalnej, rzadko spotykanej barwionej porcelany. Artysta, tworząc artefakty sztuki użytkowej, wychodzi z założenia, że obiekty artystyczne powinny wykraczać poza przyzwyczajenia użytkowników. Widać tę ideę szczególnie w ostatniej części wystawy, sekcji Interpretacji Przemysłowej, będącej udaną próbą przedefiniowania i przekształcenia tradycyjnych postaci porcelanowych naczyń. Beauty of imperfection to wysublimowany projekt, nobilitujący to, co niekompletne. Cecuła dostrzega wartość w obiektach pękniętych, przepalonych i dziurawych. In dust real to ambitny zamysł, do realizacji którego wykorzystano tradycyjny, nieużywany dziś piec. Covid, jedno z najnowszych dzieł Marka Cecuły, to propozycja białego perforowanego zestawu herbacianego.

Domknięciem wystawy jest wyświetlona w formie slajdów dokumentacja fotograficzna najważniejszych prac Marka Cecuły wraz z krótkim opisem, przedstawiająca w porządku chronologicznym. Dzięki starannej prezentacji możemy poznać bujne życie mistrza oraz zrozumieć źródła inspiracji, ufundowane zarówno na społeczno-historycznej wrażliwości, jak i czułej artystycznej intuicji. Ekspozycja pozwala zobaczyć i docenić jego wszechstronne dokonania na polu sztuki oraz pasjonującą drogę rozwoju, jaką przeszedł.

więcej informacji:

https://www.iwp.com.pl/

https://modusdesign.com/pl/

Fot. Marta Kieliszczyk

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie... Biuro prasowe
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie
Sztuka TRANSFORMACJA, UWALNIANIE I PREMIERY. FOTOFESTIWAL 2024 OGŁASZA PROGRAM!
2024-04-10 | 11:00

TRANSFORMACJA, UWALNIANIE I PREMIERY. FOTOFESTIWAL 2024 OGŁASZA PROGRAM!

Premiery projektów Weroniki Gęsickiej, Przemka Dzienisa, Magdy Hueckel i Grzegorza Wełnickiego, gwiazdy międzynarodowej fotografii w opowieściach o transformacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.