Nowy sezon w Operze Wrocławskiej – muzyczne emocje z wyższej półki
Pełnia lata nie powstrzymuje Opery Wrocławskiej przed ambitnymi planami na jesień. Ogłoszony podczas Święta Muzyki nowy repertuar to mieszanka powracającej klasyki i ekscytujących nowości – jak nowa trasa koncertowa światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. Bilety są już dostępne w sprzedaży.
Nowy sezon artystyczny w Operze Wrocławskiej rozpocznie się już na początku września. Najważniejsze wydarzenia zostały zaplanowane na październik.
Dla oczekujących wyjątkowych premier
Miłośnicy połączenia klasyki i nowoczesności zostaną uraczeni przez młodą gwiazdę – Jakuba Józefa Orlińskiego. Słynny polski kontratenor dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi stał się jednym z czołowych śpiewaków operowych na świecie. To właśnie na scenie Opery Wrocławskiej 24 października artysta wraz z orkiestrą Il Pomo d'Oro rozpocznie swoją trasę koncertową zatytułowaną BEYOND.
– Jesteśmy niezmiernie podekscytowani nadchodzącym sezonem. Każda premiera to magiczne spotkanie artystycznej wizji z ciekawością i ekscytacją publiczności. W nowym repertuarze otwieramy drzwi klasykom oraz sięgamy po całkiem nowe muzyczne inspiracje – zapowiada Izabela Kurc-Kuriata, p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej. – Jestem pewna, że nadchodzące wydarzenia zaspokoją potrzeby zarówno stałych melomanów, jak i staną się fantastycznym początkiem operowej podróży dla naszych nowych widzów.
Na deski teatru wstąpi także duch Wolfganga Amadeusa Mozarta w postaci Czarodziejskiego fletu: Breslau. Dzieło ponadczasowego kompozytora zostanie wzbogacone o nowe dialogi w języku polskim autorstwa pisarza Marka Krajewskiego. Za jego sprawą w sztuce pojawi się znana literacka postać – Eberhard Mock.
Dla spragnionych intrygujących wrażeń
Opera Wrocławska przygotowała również propozycję w postaci Don Juana – baletu Giorgia Madii z muzyką Christopha W. Glucka. Widowisko to wychodzi poza granice abstrakcyjności, łączy zmysłowość z duchowością, z pewnością zachwyci widzów, ale też skłoni ich do refleksji.
Na deskach Opery Wrocławskiej będzie można podziwiać także Madame Butterfly Pucciniego, Poławiaczy pereł i Carmen Bizeta, a także Kopciuszka Rossiniego, Fausta Gounoda czy moniuszkowską Halkę.
Dla najmłodszych, odkrywających świat muzyki
Jesienią, gdy najmłodsi wracają do szkoły, warto zadbać o ich edukację kulturalną. Spektakl Pchła Szachrajka, do którego muzykę skomponował Maciej Małecki, będzie idealnym pierwszym krokiem do zakorzenienia w dzieciach miłości do klasyki.
Doskonale sprawdzi się również balet Karnawał zwierząt Camilla Saint-Saënsa czy opera: Sid – wąż, który chciał śpiewać. Spektakl łączy ciekawą fabułę, błyskotliwą muzykę z wielkimi walorami edukacyjnymi, odsłaniając przed dziećmi świat teatru muzycznego.
Bilety dostępne są już w sprzedaży zarówno w kasach biletowych Opery Wrocławskiej, jak i online na stronie internetowej: https://www.opera.wroclaw.pl/1/repertuar.php.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.