Nowy sezon w Operze Wrocławskiej – muzyczne emocje z wyższej półki
Pełnia lata nie powstrzymuje Opery Wrocławskiej przed ambitnymi planami na jesień. Ogłoszony podczas Święta Muzyki nowy repertuar to mieszanka powracającej klasyki i ekscytujących nowości – jak nowa trasa koncertowa światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. Bilety są już dostępne w sprzedaży.
Nowy sezon artystyczny w Operze Wrocławskiej rozpocznie się już na początku września. Najważniejsze wydarzenia zostały zaplanowane na październik.
Dla oczekujących wyjątkowych premier
Miłośnicy połączenia klasyki i nowoczesności zostaną uraczeni przez młodą gwiazdę – Jakuba Józefa Orlińskiego. Słynny polski kontratenor dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi stał się jednym z czołowych śpiewaków operowych na świecie. To właśnie na scenie Opery Wrocławskiej 24 października artysta wraz z orkiestrą Il Pomo d'Oro rozpocznie swoją trasę koncertową zatytułowaną BEYOND.
– Jesteśmy niezmiernie podekscytowani nadchodzącym sezonem. Każda premiera to magiczne spotkanie artystycznej wizji z ciekawością i ekscytacją publiczności. W nowym repertuarze otwieramy drzwi klasykom oraz sięgamy po całkiem nowe muzyczne inspiracje – zapowiada Izabela Kurc-Kuriata, p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej. – Jestem pewna, że nadchodzące wydarzenia zaspokoją potrzeby zarówno stałych melomanów, jak i staną się fantastycznym początkiem operowej podróży dla naszych nowych widzów.
Na deski teatru wstąpi także duch Wolfganga Amadeusa Mozarta w postaci Czarodziejskiego fletu: Breslau. Dzieło ponadczasowego kompozytora zostanie wzbogacone o nowe dialogi w języku polskim autorstwa pisarza Marka Krajewskiego. Za jego sprawą w sztuce pojawi się znana literacka postać – Eberhard Mock.
Dla spragnionych intrygujących wrażeń
Opera Wrocławska przygotowała również propozycję w postaci Don Juana – baletu Giorgia Madii z muzyką Christopha W. Glucka. Widowisko to wychodzi poza granice abstrakcyjności, łączy zmysłowość z duchowością, z pewnością zachwyci widzów, ale też skłoni ich do refleksji.
Na deskach Opery Wrocławskiej będzie można podziwiać także Madame Butterfly Pucciniego, Poławiaczy pereł i Carmen Bizeta, a także Kopciuszka Rossiniego, Fausta Gounoda czy moniuszkowską Halkę.
Dla najmłodszych, odkrywających świat muzyki
Jesienią, gdy najmłodsi wracają do szkoły, warto zadbać o ich edukację kulturalną. Spektakl Pchła Szachrajka, do którego muzykę skomponował Maciej Małecki, będzie idealnym pierwszym krokiem do zakorzenienia w dzieciach miłości do klasyki.
Doskonale sprawdzi się również balet Karnawał zwierząt Camilla Saint-Saënsa czy opera: Sid – wąż, który chciał śpiewać. Spektakl łączy ciekawą fabułę, błyskotliwą muzykę z wielkimi walorami edukacyjnymi, odsłaniając przed dziećmi świat teatru muzycznego.
Bilety dostępne są już w sprzedaży zarówno w kasach biletowych Opery Wrocławskiej, jak i online na stronie internetowej: https://www.opera.wroclaw.pl/1/repertuar.php.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.