Nowy sezon w Operze Wrocławskiej – muzyczne emocje z wyższej półki
Pełnia lata nie powstrzymuje Opery Wrocławskiej przed ambitnymi planami na jesień. Ogłoszony podczas Święta Muzyki nowy repertuar to mieszanka powracającej klasyki i ekscytujących nowości – jak nowa trasa koncertowa światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. Bilety są już dostępne w sprzedaży.
Nowy sezon artystyczny w Operze Wrocławskiej rozpocznie się już na początku września. Najważniejsze wydarzenia zostały zaplanowane na październik.
Dla oczekujących wyjątkowych premier
Miłośnicy połączenia klasyki i nowoczesności zostaną uraczeni przez młodą gwiazdę – Jakuba Józefa Orlińskiego. Słynny polski kontratenor dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi stał się jednym z czołowych śpiewaków operowych na świecie. To właśnie na scenie Opery Wrocławskiej 24 października artysta wraz z orkiestrą Il Pomo d'Oro rozpocznie swoją trasę koncertową zatytułowaną BEYOND.
– Jesteśmy niezmiernie podekscytowani nadchodzącym sezonem. Każda premiera to magiczne spotkanie artystycznej wizji z ciekawością i ekscytacją publiczności. W nowym repertuarze otwieramy drzwi klasykom oraz sięgamy po całkiem nowe muzyczne inspiracje – zapowiada Izabela Kurc-Kuriata, p.o. dyrektora Opery Wrocławskiej. – Jestem pewna, że nadchodzące wydarzenia zaspokoją potrzeby zarówno stałych melomanów, jak i staną się fantastycznym początkiem operowej podróży dla naszych nowych widzów.
Na deski teatru wstąpi także duch Wolfganga Amadeusa Mozarta w postaci Czarodziejskiego fletu: Breslau. Dzieło ponadczasowego kompozytora zostanie wzbogacone o nowe dialogi w języku polskim autorstwa pisarza Marka Krajewskiego. Za jego sprawą w sztuce pojawi się znana literacka postać – Eberhard Mock.
Dla spragnionych intrygujących wrażeń
Opera Wrocławska przygotowała również propozycję w postaci Don Juana – baletu Giorgia Madii z muzyką Christopha W. Glucka. Widowisko to wychodzi poza granice abstrakcyjności, łączy zmysłowość z duchowością, z pewnością zachwyci widzów, ale też skłoni ich do refleksji.
Na deskach Opery Wrocławskiej będzie można podziwiać także Madame Butterfly Pucciniego, Poławiaczy pereł i Carmen Bizeta, a także Kopciuszka Rossiniego, Fausta Gounoda czy moniuszkowską Halkę.
Dla najmłodszych, odkrywających świat muzyki
Jesienią, gdy najmłodsi wracają do szkoły, warto zadbać o ich edukację kulturalną. Spektakl Pchła Szachrajka, do którego muzykę skomponował Maciej Małecki, będzie idealnym pierwszym krokiem do zakorzenienia w dzieciach miłości do klasyki.
Doskonale sprawdzi się również balet Karnawał zwierząt Camilla Saint-Saënsa czy opera: Sid – wąż, który chciał śpiewać. Spektakl łączy ciekawą fabułę, błyskotliwą muzykę z wielkimi walorami edukacyjnymi, odsłaniając przed dziećmi świat teatru muzycznego.
Bilety dostępne są już w sprzedaży zarówno w kasach biletowych Opery Wrocławskiej, jak i online na stronie internetowej: https://www.opera.wroclaw.pl/1/repertuar.php.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.