Odważne kino na zakończenie 12. edycji Brave Kids
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Odważne kino dla odważnych widzów. Już za kilka dni podczas wrocławskiej AfryKamery zobaczymy trzy niesamowite filmy przedstawiające życie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i na Madagaskarze. Selekcja Brave Cinema zwieńczy 12. edycję Brave Kids.
Jedni za szkołę swoich dzieci płacą gąsienicami, drudzy, by zapewnić chleb swoim pierworodnym, muszą emigrować z miejsc, w których mieszkali od urodzenia. Jak żyją najmłodsi Afrykańczycy i jakim trudnościom muszą codziennie stawiać czoła? Tego wszystkiego dowiemy się, oglądając „Makongo: Gąsienice” (17 grudnia), „Przestańcie nas filmować” (18 grudnia) i „Haingosoa” (19 grudnia), czyli selekcję Brave Cinema prezentowaną podczas tegorocznej AfryKamery we wrocławskim DCF-ie.
Jak mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawcza projektu Brave Kids, do selekcji Brave Cinema wybrano te filmy, które najwierniej oddają realia dzieciństwa w różnych regionach Afryki.
Grudniowe spotkanie z Brave Kids to jednak nie tylko same seanse, ale także panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania z artystami.
- 17 grudnia po filmie „Makongo: Gąsienice” odbędzie się panel z Przemysławem Stępniem, dyrektorem artystycznym AfryKamery i afrykanistką dr Urszulą Markowską-Manista, podczas którego uczestnicy będą dyskutować o kulturze afrykańskiej i tradycyjnych sposobach życia na Czarnym Lądzie.
- 18 grudnia po projekcji „Przestańcie nas filmować” organizatorzy Brave Cinema zaproszą na spotkanie z afrykanistką dr Karoliną Bieniek oraz Magdą Podsiadły, dziennikarką, podróżniczką i fotografką.
- W niedzielę, 19 grudnia, o godz. 13.30 ruszy warsztat „Jak mówić o Afryce”, na którym uczestnicy dowiedzą się, jak pisać i mówić o Afryce, uwzględniając perspektywę mieszkańców tego kontynentu. O godz. 15.00 zaplanowano spotkanie z afrykańskimi muzykami, m.in. z pochodzącym z Madagaskaru Desire D. Rasolomampionona. Selekcję Brave Cinema podczas tegorocznej AfryKamery zamknie niedzielny seans filmu „Haingosoa”.
– Brave Cinema będzie niejako zwieńczeniem 12. edycji Brave Kids. Jesteśmy obecni we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku nie tylko podczas samego festiwalu w lecie, ale także przez cały rok – działając, edukując i pomagając najmłodszym integrować się i mówić o tematach dla nich najważniejszych – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawcza projektu Brave Kids.
Zaskakujący 2021 rok
Rok 2021, pomimo pandemii COVID-19, to rok sukcesów dla Brave Kids. Od lipca do listopada Wrocław był miejscem twórczych warsztatów, występów artystycznych i przeglądów sztuk performatywnych w wykonaniu dzieci i młodzieży z całego świata, w tym z Polski, Hiszpanii, Czech, Indii, Boliwii i Etiopii. Druga edycja plenerowego festiwalu Brave Kids pod wrocławskim niebem zgromadziła blisko 400 dziecięcych i młodzieżowych artystów. W listopadzie świat dzieci i dorosłych mógł się spotkać na pierwszym w historii Parlamencie Brave Kids. O kwestiach najważniejszych dla dzieci i młodzieży, tj. poszanowaniu praw kobiet oraz różnorodności, bezpieczeństwie kraju (związanego z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej), trosce o środowisko naturalne, zasoby wodne i czyste powietrze rozmawiano w formie stacjonarnej i online. Rok 2021 to także prestiżowa nagroda „30 Kreatywnych Wrocławia” dla zespołu Brave Kids reprezentowanego przez Iwonę Frydryszak, Michała Patynę, Agnieszkę Ćwieląg i Mary Sadowską-Łakomy. Tytuł ten od 7 lat przyznawany jest osobom szczególnie zaangażowanym w życie miasta.
Brave Cinema:
- „Makongo: Gąsienice” (DCF Wrocław, Sala Lalka) – 17 grudnia godz. 17.30, panel dyskusyjny po seansie.
- „Przestańcie nas filmować” (DCF Wrocław, Sala Lalka) – 18 grudnia godz. 15.00, panel dyskusyjny po seansie.
- Warsztat „Jak mówić o Afryce” (DCF Wrocław, piano bar) – 19 grudnia, godz. 13.30 – 15.00.
- Spotkanie z muzykami (DCF Wrocław, piano bar) – 19 grudnia godz. 15.00.
- „Haingosoa” (DCF Wrocław, Sala Lalka) – 19 grudnia godz. 20.15.
Bilety można kupić na stronie dcf.wroclaw.pl/afrykamera.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.