„Łodzianie i ich miasto” – otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Fabryki
Już od 3 września, miłośnicy historii będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu w dawnej Łodzi. Muzeum Fabryki w Manufakturze otwiera bowiem nową wystawę czasową pn. „Łodzianie i ich miasto”. Podróż w czasie i odkrywanie tajemnic Łodzi – gwarantowane!
Wystawa „Łodzianie i ich miasto” zlokalizowana w historycznym budynku wykończalni dawnych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego opowiada bogatą historię Łodzi, od średniowiecza aż po współczesność. Opowiada ją z ciekawego punktu widzenia, bo przez pryzmat zwyczajnych ludzi, którzy kształtowali jego oblicze.
Ekspozycja prezentuje życie łodzian na przestrzeni czterech kluczowych okresów: 1424, 1624, 1824 oraz 2024 roku. Na zwiedzających czekać będą rekonstrukcje strojów, statystyki związane z cenami produktów, a także zawartość kieszeni mieszkańców miasta w różnych epokach. Wystawa jest idealna dla miłośników historii, mieszkańców Łodzi oraz turystów chcących poznać codzienne życie w dawnej Łodzi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od ciekawostek historycznych po bogatą kulturę materialną.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 3 do 15 września w dniach i godzinach otwarcia Muzeum Fabryki. Wstęp na wystawę w ramach biletu do muzeum.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.