Komunikaty PR

Paryż w Warszawie. Wystawa i aukcja École de Paris

2021-04-28  |  12:00
Biuro prasowe

Tej wiosny w stolicy Polski będzie można poczuć się jak nad Sekwaną. Odkryjemy piękno postaci i natury ukryte w malarskich gestach. Poznamy niesamowite barwy i wybitny kunszt malarzy tworzących na początku wieku XX w Paryżu. Na wystawie w DESA Unicum pojawiły się wybitne dzieła artystów skupionych wokół École de Paris. Jak nikt dostrzegali oni urok otaczającego nas świata, a ich twórczość budzi ogromne emocje na całym świecie. Wiosenna wystawa to twórczość m.in. Mojżesza Kislinga, Tadeusza Makowskiego i Meli Muter. Dzieła pójdą pod młotek 6 maja. 

 

Intensywne relacje towarzyskie,  wzajemne inspiracje, sieć marszandów, galerii i krytyków lewobrzeżnej części Paryża. To właśnie one budowały krąg tak zwanej Szkoły Paryskiej.  Był to rodzaj niezwykłej kolonii artystycznej istniejącej na wzgórzach Montparnasse’u. Powstawała tam sztuka, która zachwyciła świat. Była rzeczywista, ale odległa od codzienności. Jednymi z najniezwyklej przedstawianych przez twórców École de Paris tematów była martwa natura oraz portrety.

 

Wśród najciekawszych portretów prezentowanych na wystawie jest ten autorstwa Mojżesza Kislinga. Artystę wyróżniała ogromna wrażliwość na piękno. Uwielbiał portretować kobiety. Dostrzegał w nich to, co inni twórcy pomijali. Paryż, w czasach, gdy mieszkał w nim Kisling pełen był artystów i modelek. Malarza otaczały liczne kobiety. Legendarna  Kiki to  muza wielu twórców tego okresu, w tym właśnie jego. Jej postać na trwałe wtopiła się w życie artystyczne lewego brzegu miasta, była bywalczynią modnych kawiarni tamtej epoki oraz inspiracją do wybitnych prac wielu malarzy kręgu Szkoły Paryskiej. W portretach Kiki wykonanych przez Kislinga można prześledzić ewolucję wizerunku słynnej modelki. Prezentowane na wystawie dzieło „Portret” („Kiki”) z 1933 roku, jest jednym z ostatnich jakie powstały. Kisling w zaskakujący sposób wyeksponował tutaj rude loki kobiety, kontrastując ich barwę z nasyconym błękitem tła. W całości kompozycji dominuje plama karminowej czerwieni bluzki. Kisling wydobył tutaj charakterystyczny dla Kiki delikatny zarys ust oraz drapieżne, umalowane oczy.

 

Z kolei Tadeusz Makowski na swoim obrazie w sposób szczególny ukazał naturę. W swoim dziele „Dziewczynka z kapeluszem i kwiatami” artysta  wiosenne kwiaty połączył z dziecięcą niewinnością. Makowski, podobnie jak romantyczni poeci, dostrzegł poruszającą szczerość emocji dziecka. Przedstawiona na obrazie dziewczynka wpatrzona jest w widza, jednocześnie chowa do kapelusza pęk świeżo zebranych kwiatów w odcieniach żółci, czerwieni i błękitu. To niezwykłe dzieło możecie zobaczyć na wystawie „École de Paris”. 

 

Bliska relacja natury i człowieka była też ważnym tematem w twórczości Meli Muter. Artystka wypracowała swój własny, niesamowicie oryginalny styl wyrastający z tradycji postimpresjonizmu. Inspirowało ją malarstwo van Gogha. Od niego przejęła wyrazisty kontur obiegający formy wydobyte szybkimi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Malowała urokliwe pejzaże i widoki miejskie, sceny rodzajowe oraz portrety. Prezentowany na wystawie obraz „Portret damy” przedstawia kobietę wpatrzoną w stojący na stole bukiet intensywnie czerwonych kwiatów. Z kolei obraz „Pejzaż - dwa stogi siana” to niezwykły dowód na to, jak bardzo ważna w twórczości Muter była przyroda. To dzieło w którym artystka ukazała chyba wszystkie istniejące odcienie zieleni. 

 

Na wystawie i aukcji pojawiły się również prace innych, z kręgu École de Paris. Wśród nich m.in. Bolesław Biegas, Leopold Gottlieb, Henryk Epstein i Béla Kádár. W sumie będzie można obejrzeć 86 prac. 6 maja o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa „École de Paris”: 26 kwietnia – 6 maja,  2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „École de Paris”: 6 maja 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/ecole-de-paris-ng83/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie... Biuro prasowe
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie
Sztuka TRANSFORMACJA, UWALNIANIE I PREMIERY. FOTOFESTIWAL 2024 OGŁASZA PROGRAM!
2024-04-10 | 11:00

TRANSFORMACJA, UWALNIANIE I PREMIERY. FOTOFESTIWAL 2024 OGŁASZA PROGRAM!

Premiery projektów Weroniki Gęsickiej, Przemka Dzienisa, Magdy Hueckel i Grzegorza Wełnickiego, gwiazdy międzynarodowej fotografii w opowieściach o transformacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.