Komunikaty PR

„PIELĘGNIARKI NA LINII FRONTU” – najnowsza wystawa na Placu Zamkowym w Warszawie

2021-11-05  |  15:05
Biuro prasowe

W czasie, kiedy dostajemy coraz bardziej niepokojące informacje na temat pandemii w naszym kraju, warto poświęcić chwilę na refleksję i obejrzeć wyjątkowe fotografie tworzące wystawę pt. „Pielęgniarki na linii frontu”. Wystawa autorstwa Andrzeja Trawińskiego jest częścią reportażu, który był realizowany w ekstremalnych warunkach.

Nadzwyczajna wartość artystyczna i naukowa zdjęć została doceniona przez międzynarodowe środowisko fotograficzne - International Photography Awards™ w 2021 roku.

Reportaż zostanie opublikowany w albumowym wydawnictwie książkowym.

Mecenasem wystawy jest firma Polski Lek.

Patronat medialny objęły: Filmowe Centrum Festiwalowe, Foto Kurier, Leica 6 x 7 Gallery Warszawa, Optyczne.pl.

Wystawa pt. „Pielęgniarki na linii frontu” będzie dostępna w dniach 6-26 listopada 2021 r. w Warszawie na pl. Zamkowym, na tarasie widokowym nad trasą WZ.

Jesienny spacer to wspaniała okazja, żeby zobaczyć efekty pracy Andrzeja Trawińskiego. Autor w ekstremalnych warunkach ścisłych środków ochronnych – na średnioformatowych negatywach Kodak Vision 3, Kodak Portra oraz Ilford XP2, które wraz aparatami podlegały wahadłowym cyklom kwarantanny – dokumentował pracę pielęgniarek na Oddziale Intensywnej Terapii COVID-19 Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu. Ten reportaż jest zapisem walki o życie. Możemy zobaczyć trzy pokolenia żeńskiego personelu medycznego, które nie ustają w wysiłkach, żeby ratować pacjentów.

„To wspaniała wystawa zmuszająca do refleksji. Niesie ze sobą olbrzymie emocje. Te fotografie są na tyle mocne i oczywiste, że słowa po prostu przestają być potrzebne” – mówi Szymon Glonek, prezes Fundacji UFF – organizatora wystawy.

Fundacja UFF jest organizacją non profit, która zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o fotografii i jej roli. Przy okazji swoich aktywności organizuje zbiórki publiczne, a z pozyskanych w ten sposób środków organizuje warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów młodzi ludzie dowiadują się wiele o pracy fotografa, który często musi radzić sobie w ekstremalnych warunkach, i po prostu uczą się fotografować.

„Poprzez objęcie mecenatu nad wystawą chcieliśmy  podkreślić, że każdy pracownik służby zdrowia jest dla nas bardzo ważny i że mocno wspieramy pielęgniarki, które walczą na pierwszej linii frontu. Jako firma Polski Lek staramy się wspierać środowisko medyczne, działając w wielu projektach społecznych, takich jak Oko na Malucha, Szkoła Rodzenia Prenalen czy Akademia Rodziców Bobolen. Jesteśmy też otwarci na nowe inicjatywy skierowane zarówno do medyków, jak i pacjentów”podkreśla Elżbieta Gugulska, Dyrektor Generalny Polski Lek.

Wystawa składa się z 20 zdjęć i można ją obejrzeć do 26 listopada w Warszawie na Placu Zamkowym.


Andrzej Trawiński – urodzony w 1987 roku, fotograf reportażysta, dokumentalista z medycznym wykształceniem. Nagrodzony wyróżnieniem przez International Photography Awards™ 2021. Fotografuje od wczesnej młodości – portret, polski jazz oraz szeroko rozumianą scenę muzyki współczesnej. Obecnie zaangażowany w wieloletnie cykle reportaży fotograficznych.  W pracy łączy zamiłowanie do cyfrowych aparatów Leica i klasycznych analogowych konstrukcji średniego formatu. Uczestnik i współorganizator festiwali związanych z fotografią. O sobie mówi: "Jestem fotografikiem poszukującym społecznego kontekstu. To, co trwałe w ludzkiej historii, jest zawsze wynikiem pracy
w grupie. Współdziałanie pomaga nieustannie przekraczać ciasne przyzwyczajenia – pozwala spojrzeć szerzej i głębiej".

Fundacja UFF – zajmuje się edukacją wizualną i estetyczną dzieci i młodzieży. Główne działania Fundacji to warsztaty fotograficzne i filmowe, spotkania z twórcami, fotografami, operatorami i reżyserami. Główny program, jaki obecnie prowadzi Fundacja, to warsztaty „Fotograficzna Podstawówka", w których wzięło już udział 1435 dzieci z warszawskich szkół podstawowych. W lipcu i sierpniu 2021 r. wraz z fotografem Adamem Nurkiewiczem przygotowała wystawę „Sport Olimpijski”, która była prezentowana na placu Zamkowym w Warszawie. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.