Podwórko na wrocławskim Nadodrzu zmieniło się w hutę szkła – zobacz fotorelację
Przez jeden dzień mieszkańcy ulicy Jedności Narodowej mogli z bliska podziwiać sztukę tworzenia szklanych naczyń i dekoracji. Wszystko za sprawą Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu, zorganizowanego z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związku Artystów Szkła.
Pokazy formowania szklanych przedmiotów, seminaria na temat segregacji odpadów, warsztaty szycia gadżetów ze starych materiałów reklamowych Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i spotkania z artystami – miniony weekend upłynął na wrocławskim Nadodrzu pod znakiem ekologii i twórczych zmagań.
Festiwal sztuki i dobrych nawyków
Przez całą sobotę na mieszkańców miasta czekały niecodzienne atrakcje – podczas zorganizowanego po raz pierwszy Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu podwórko przy ulicy Jedności Narodowej stało się prawdziwą pracownią szklanego rzemiosła.
- Szkło jest materiałem dającym ogromne możliwości twórcze, jednak to nie koniec jego zalet – jest również surowcem niemal wiecznym, który może być poddawany recyklingowi nieskończoną liczbę razy, a po przetopieniu nie traci swoich właściwości. Stąd jego ważna rola w budowaniu zamkniętego modelu gospodarki – mówi Natalia Komorowska, pomysłodawczyni wydarzenia, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczestnicy festiwalu mogli sami przekonać się o niezwykłości szklanego surowca, biorąc udział w pokazach formowania szkła w piecu plenerowym oraz warsztatach ponownego wykorzystania butelek po napojach.
Mądre decyzje konsumenckie to podstawa globalnych zmian
Upcykling to nie tylko ponowne wykorzystanie starych lub zepsutych przedmiotów, ale i ważny krok w rewolucji postaw konsumenckich. A te zmieniają się coraz bardziej dynamicznie – wspierają to nowe przepisy Unii Europejskiej, powstające w ramach polityki Europejskiego Zielonego Ładu.
- Wydarzenia takie jak Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu są doskonałą okazją, by za pomocą sztuki i zabawy przypomnieć o kwestiach związanych z budowaniem zrównoważonego modelu gospodarki i jego korzyściach takich jak zmniejszenie liczby generowanych odpadów oraz wzrost innowacyjności. Mam nadzieję, że to nieostatnia tego typu inicjatywa, która poprzez spotkania z mieszkańcami miasta wzmacnia dobre nawyki związane z troską o środowisko – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Dzień pełen atrakcji i niezwykłych pokazów przygotowanych przez twórców związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych zwieńczył koncert Kuby Kęsego, uczestnika programu „Idol”.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.