Podwórko na wrocławskim Nadodrzu zmieniło się w hutę szkła – zobacz fotorelację
Przez jeden dzień mieszkańcy ulicy Jedności Narodowej mogli z bliska podziwiać sztukę tworzenia szklanych naczyń i dekoracji. Wszystko za sprawą Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu, zorganizowanego z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związku Artystów Szkła.
Pokazy formowania szklanych przedmiotów, seminaria na temat segregacji odpadów, warsztaty szycia gadżetów ze starych materiałów reklamowych Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i spotkania z artystami – miniony weekend upłynął na wrocławskim Nadodrzu pod znakiem ekologii i twórczych zmagań.
Festiwal sztuki i dobrych nawyków
Przez całą sobotę na mieszkańców miasta czekały niecodzienne atrakcje – podczas zorganizowanego po raz pierwszy Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu podwórko przy ulicy Jedności Narodowej stało się prawdziwą pracownią szklanego rzemiosła.
- Szkło jest materiałem dającym ogromne możliwości twórcze, jednak to nie koniec jego zalet – jest również surowcem niemal wiecznym, który może być poddawany recyklingowi nieskończoną liczbę razy, a po przetopieniu nie traci swoich właściwości. Stąd jego ważna rola w budowaniu zamkniętego modelu gospodarki – mówi Natalia Komorowska, pomysłodawczyni wydarzenia, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uczestnicy festiwalu mogli sami przekonać się o niezwykłości szklanego surowca, biorąc udział w pokazach formowania szkła w piecu plenerowym oraz warsztatach ponownego wykorzystania butelek po napojach.
Mądre decyzje konsumenckie to podstawa globalnych zmian
Upcykling to nie tylko ponowne wykorzystanie starych lub zepsutych przedmiotów, ale i ważny krok w rewolucji postaw konsumenckich. A te zmieniają się coraz bardziej dynamicznie – wspierają to nowe przepisy Unii Europejskiej, powstające w ramach polityki Europejskiego Zielonego Ładu.
- Wydarzenia takie jak Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu są doskonałą okazją, by za pomocą sztuki i zabawy przypomnieć o kwestiach związanych z budowaniem zrównoważonego modelu gospodarki i jego korzyściach takich jak zmniejszenie liczby generowanych odpadów oraz wzrost innowacyjności. Mam nadzieję, że to nieostatnia tego typu inicjatywa, która poprzez spotkania z mieszkańcami miasta wzmacnia dobre nawyki związane z troską o środowisko – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Dzień pełen atrakcji i niezwykłych pokazów przygotowanych przez twórców związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych zwieńczył koncert Kuby Kęsego, uczestnika programu „Idol”.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.