Powrót do folkloru, czyli Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Już wkrótce, jak co roku w Bukowinie Tatrzańskiej, odbędzie się wielkie święto folkloru, czyli festiwal Sabałowe Bajania. Po raz 57. gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy i twórcy ludowi będą mogli zaprezentować się przed mieszkańcami oraz przybyłą publicznością. W tym roku wydarzenie odbędzie się o miesiąc wcześniej niż dotychczas miało miejsce. Jednym z partnerów wydarzenia jest Hotel*** NAT Bukowina Tatrzańska należący do sieci hoteli NAT.
Od wieków Bukowina Tatrzańska była miejscem, gdzie tradycje, pieśni i tańce przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody, mieszkańcy tego malowniczego regionu tworzyli wyjątkowe obrzędy i zwyczaje, odzwierciedlające ich codzienne życie, duchowość i historię. Sabałowe Bajania to hołd oddany tej bogatej kulturze oraz próba zachowania i promowania tradycji, które w dzisiejszym świecie często zanikają.
Wydarzenie Sabałowe Bajania jest jednym z najbardziej oczekiwanych festiwali folklorystycznych w Polsce. Co roku przyciąga tłumy zarówno miłośników folkloru, jak i osób pragnących poznać piękno i bogactwo kultury regionu. Festiwal odbędzie się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej, słynącej z niezwykłych krajobrazów i unikalnego dziedzictwa kulturowego.
- Cieszymy się ogromnie ogłaszając, że Nadwiślańska Agencja Turystyczna zostaje jednym z partnerów wyjątkowego wydarzenia "Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej". W ramach tego festiwalu folkloru, zapraszamy mieszkańców i turystów na niezapomniane doświadczenia, które pozwolą im zanurzyć się w tradycji i kulturze tatrzańskiego regionu. NAT od lat promuje polskie atrakcje turystyczne a festiwal folkloru jest doskonałą okazją do pokazania światu piękna naszego kraju. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do jeszcze większego sukcesu i zasięgu tego wydarzenia – mówi Mirosław Czupta, dyrektor hotelu NAT*** Bukowina Tatrzańska.
Podczas Sabałowych Bajań, odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach, takich jak koncerty folklorystyczne, pokazy tradycyjnych tańców i pieśni, warsztaty rzemiosła ludowego oraz wystawy poświęcone lokalnej kulturze i tradycji. Rękodzielnicze wyroby, wyśpiewane ballady i opowieści o dawnych czasach pozwolą uczestnikom przenieść się w czasy, gdy tradycja była żywa i miała swoje ważne miejsce w życiu społeczności. Będzie to prawdziwa uczta dla zmysłów, pełna tradycyjnej muzyki, kolorowych strojów i autentycznego folkloru.
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej" odbędą się w dniach od 12 do 16 lipca 2023 roku. Ten festiwal dedykowany jest w szczególności tym, którzy pragną wziąć udział w tym magicznym święcie kultury i tradycji. Niezależnie od wieku czy pochodzenia, festiwal Sabałowe Bajania zapewni niezapomniane wspomnienia i wyjątkowe doświadczenia.
Nadwiślańska Agencja Turystyczna, jako partner tego niezwykłego przedsięwzięcia, wspiera ideę promowania kultury i dziedzictwa lokalnego społecznościom z całego świata.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.