Powrót do folkloru, czyli Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Już wkrótce, jak co roku w Bukowinie Tatrzańskiej, odbędzie się wielkie święto folkloru, czyli festiwal Sabałowe Bajania. Po raz 57. gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy i twórcy ludowi będą mogli zaprezentować się przed mieszkańcami oraz przybyłą publicznością. W tym roku wydarzenie odbędzie się o miesiąc wcześniej niż dotychczas miało miejsce. Jednym z partnerów wydarzenia jest Hotel*** NAT Bukowina Tatrzańska należący do sieci hoteli NAT.
Od wieków Bukowina Tatrzańska była miejscem, gdzie tradycje, pieśni i tańce przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody, mieszkańcy tego malowniczego regionu tworzyli wyjątkowe obrzędy i zwyczaje, odzwierciedlające ich codzienne życie, duchowość i historię. Sabałowe Bajania to hołd oddany tej bogatej kulturze oraz próba zachowania i promowania tradycji, które w dzisiejszym świecie często zanikają.
Wydarzenie Sabałowe Bajania jest jednym z najbardziej oczekiwanych festiwali folklorystycznych w Polsce. Co roku przyciąga tłumy zarówno miłośników folkloru, jak i osób pragnących poznać piękno i bogactwo kultury regionu. Festiwal odbędzie się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej, słynącej z niezwykłych krajobrazów i unikalnego dziedzictwa kulturowego.
- Cieszymy się ogromnie ogłaszając, że Nadwiślańska Agencja Turystyczna zostaje jednym z partnerów wyjątkowego wydarzenia "Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej". W ramach tego festiwalu folkloru, zapraszamy mieszkańców i turystów na niezapomniane doświadczenia, które pozwolą im zanurzyć się w tradycji i kulturze tatrzańskiego regionu. NAT od lat promuje polskie atrakcje turystyczne a festiwal folkloru jest doskonałą okazją do pokazania światu piękna naszego kraju. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do jeszcze większego sukcesu i zasięgu tego wydarzenia – mówi Mirosław Czupta, dyrektor hotelu NAT*** Bukowina Tatrzańska.
Podczas Sabałowych Bajań, odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach, takich jak koncerty folklorystyczne, pokazy tradycyjnych tańców i pieśni, warsztaty rzemiosła ludowego oraz wystawy poświęcone lokalnej kulturze i tradycji. Rękodzielnicze wyroby, wyśpiewane ballady i opowieści o dawnych czasach pozwolą uczestnikom przenieść się w czasy, gdy tradycja była żywa i miała swoje ważne miejsce w życiu społeczności. Będzie to prawdziwa uczta dla zmysłów, pełna tradycyjnej muzyki, kolorowych strojów i autentycznego folkloru.
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej" odbędą się w dniach od 12 do 16 lipca 2023 roku. Ten festiwal dedykowany jest w szczególności tym, którzy pragną wziąć udział w tym magicznym święcie kultury i tradycji. Niezależnie od wieku czy pochodzenia, festiwal Sabałowe Bajania zapewni niezapomniane wspomnienia i wyjątkowe doświadczenia.
Nadwiślańska Agencja Turystyczna, jako partner tego niezwykłego przedsięwzięcia, wspiera ideę promowania kultury i dziedzictwa lokalnego społecznościom z całego świata.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.