Powrót do folkloru, czyli Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Już wkrótce, jak co roku w Bukowinie Tatrzańskiej, odbędzie się wielkie święto folkloru, czyli festiwal Sabałowe Bajania. Po raz 57. gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy i twórcy ludowi będą mogli zaprezentować się przed mieszkańcami oraz przybyłą publicznością. W tym roku wydarzenie odbędzie się o miesiąc wcześniej niż dotychczas miało miejsce. Jednym z partnerów wydarzenia jest Hotel*** NAT Bukowina Tatrzańska należący do sieci hoteli NAT.
Od wieków Bukowina Tatrzańska była miejscem, gdzie tradycje, pieśni i tańce przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody, mieszkańcy tego malowniczego regionu tworzyli wyjątkowe obrzędy i zwyczaje, odzwierciedlające ich codzienne życie, duchowość i historię. Sabałowe Bajania to hołd oddany tej bogatej kulturze oraz próba zachowania i promowania tradycji, które w dzisiejszym świecie często zanikają.
Wydarzenie Sabałowe Bajania jest jednym z najbardziej oczekiwanych festiwali folklorystycznych w Polsce. Co roku przyciąga tłumy zarówno miłośników folkloru, jak i osób pragnących poznać piękno i bogactwo kultury regionu. Festiwal odbędzie się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej, słynącej z niezwykłych krajobrazów i unikalnego dziedzictwa kulturowego.
- Cieszymy się ogromnie ogłaszając, że Nadwiślańska Agencja Turystyczna zostaje jednym z partnerów wyjątkowego wydarzenia "Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej". W ramach tego festiwalu folkloru, zapraszamy mieszkańców i turystów na niezapomniane doświadczenia, które pozwolą im zanurzyć się w tradycji i kulturze tatrzańskiego regionu. NAT od lat promuje polskie atrakcje turystyczne a festiwal folkloru jest doskonałą okazją do pokazania światu piękna naszego kraju. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do jeszcze większego sukcesu i zasięgu tego wydarzenia – mówi Mirosław Czupta, dyrektor hotelu NAT*** Bukowina Tatrzańska.
Podczas Sabałowych Bajań, odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach, takich jak koncerty folklorystyczne, pokazy tradycyjnych tańców i pieśni, warsztaty rzemiosła ludowego oraz wystawy poświęcone lokalnej kulturze i tradycji. Rękodzielnicze wyroby, wyśpiewane ballady i opowieści o dawnych czasach pozwolą uczestnikom przenieść się w czasy, gdy tradycja była żywa i miała swoje ważne miejsce w życiu społeczności. Będzie to prawdziwa uczta dla zmysłów, pełna tradycyjnej muzyki, kolorowych strojów i autentycznego folkloru.
Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej" odbędą się w dniach od 12 do 16 lipca 2023 roku. Ten festiwal dedykowany jest w szczególności tym, którzy pragną wziąć udział w tym magicznym święcie kultury i tradycji. Niezależnie od wieku czy pochodzenia, festiwal Sabałowe Bajania zapewni niezapomniane wspomnienia i wyjątkowe doświadczenia.
Nadwiślańska Agencja Turystyczna, jako partner tego niezwykłego przedsięwzięcia, wspiera ideę promowania kultury i dziedzictwa lokalnego społecznościom z całego świata.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.