Prace Beksińskiego, Dudy-Gracza i innych wielkich już niebawem w Koneserze
Unikatowe obrazy, nieprezentowane dotychczas publicznie prace i wielkie nazwiska. Już 25 czerwca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. Podczas wydarzenia wielbiciele malarstwa będą mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych dzieł wybitnych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Na zwiedzających czekają niewystawiane dotąd obrazy Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Wiesława Wałkuskiego.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to 60 obrazów autorstwa wybitnych artystów. Wielbiciele malarstwa znajdą na ekspozycji prace, które wyszły spod pędzli największych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Oprócz dzieł Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) z niezwykle udanego dla mistrza i docenianego przez krytyków okresu lat 70. XX wieku, będzie można zobaczyć obrazy:
- Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004), którego dzieła znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji czy w Muzeum Watykańskim;
- Wiesława Wałkuskiego (ur. 1956) – nagradzanego w Polsce i na świecie (Art. Directors Club, Nowy Jork, II nagroda, 1992 czy II nagroda na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku, 1990) plakacisty, ilustratora i malarza;
- Dariusza Zawadzkiego, Tomasza Alena Kopery, Jacka Szynkarczuka, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i innych wybitnych artystów tworzących w nurcie sztuki fantastycznej.
– „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to przegląd dzieł najwybitniejszych, polskich przedstawicieli tego niezwykle inspirującego i magicznego nurtu malarstwa. Co wielce intrygujące, pochodzą one z niedostępnych na co dzień szerokiemu odbiorcy zbiorów prywatnych. To sprawia, że wystawa, która dostępna będzie w Centrum Praskim Koneser, to wielkie wydarzenie zarówno dla wielbicieli sztuki fantastycznej, jak i wszystkich fanów malarstwa – podkreśla Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej.
Rosnące zainteresowanie sztuką fantastyczną widoczne jest między innymi na rynku aukcyjnym. W październiku 2021 r. obraz „Postać” Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za rekordową kwotę 1,92 mln złotych. Ta praca pochodzi z 1978 r. – czyli z okresu, w którym powstały również unikatowe dzieła, prezentowane na wystawie „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” w Centrum Praskim Koneser.
– Centrum Praskie Koneser to miejsce, w którym sztuka zajmuje szczególne miejsce. W naszej przestrzeni na co dzień działają muzea, liczne galerie sztuki i pracownie artystów, a także odbywają się największe wystawy znakomitych twórców. „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to kolejna, wspaniała ekspozycja, goszcząca w Koneserze i jestem przekonana, że zostanie tak samo ciepło odebrana przez zwiedzających jak „The art of Banksy. Without limits” czy „Beksiński w Warszawie” – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” dostępna będzie od 25 czerwca do 4 września w Centrum Praskim Koneser. Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Sztuki Fantastycznej, które tą ekspozycją inauguruje swoją działalność. Drugim organizatorem jest Galeria Beks.pl.
Wstęp na wystawę kosztuje 35 złotych (bilet normalny). Uczniom i studentom (za okazaniem legitymacji) oraz osobom powyżej 65. roku życia i osobom z niepełnosprawnościami przysługuje bilet ulgowy (25 złotych). Wstęp dla dzieci poniżej 6 lat jest bezpłatny. Bilety dostępne są za pośrednictwem ebilet.pl.
Partnerem wydarzenia jest Centrum Praskie Koneser.
Więcej informacji na temat wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” można znaleźć na stronie www.sztukafantastycznawwarszawie.pl.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.