Komunikaty PR

Prace na Papierze

2021-02-15  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.15 MB )

Unikatowy pastel Władysława Bakałowicza oraz niezwykle rzadka akwarela Juliusza Kossaka. Już od 12 lutego dzieła mistrzów sztuki dawnej, stworzone na papierze, oglądać można będzie w DESA Unicum. Druga odsłona wystawy to prace artystów współczesnych takich jak Magdalena Abakanowicz, Jan Tarasin czy Władysław Strzemiński. Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Współczesna odbędzie się 18 lutego, natomiast Prace na Papierze. Sztuka Dawna 25 lutego.

„Portret damy z biżuterią” autorstwa Władysława Bakałowicza to niezwykła rzadkość na rynku sztuki. Prace tego artysty na rynku praktycznie się nie pojawiają. Podobnie jak dzieła wykonane techniką pastelu. W pracach artysty zauważyć można wpływy takich mistrzów jak chociażby Jan Vermeer czy Gerard ter Borch. Bakałowicz szczególnie chętnie sięgał do motywu wnętrza, w którym umieszczał postacie kobiet. Pomieszczenia te stają się w jego obrazach zamkniętą przestrzenią, miejscem do wyciszenia się i medytacji. Wielokrotnie samotna modelka uchwycona zostaje w czasie toalety bądź przygotowań, czasami czyta książkę lub doręczony dopiero co list. Pomimo że w pracach Bakałowicza zanika głęboka symbolika znana z malarstwa holenderskiego, to nadal obecna jest duża dbałość o detal. Kobieta przeglądająca właśnie zawartość otwartej szkatuły z kosztownościami jest znakomitym przykładem twórczości malarza i kwintesencją jego plastycznego warsztatu. 

Unikatowa jest również akwarela Juliusza Kossaka, prezentująca portretowe ujęcie hrabiego Piotra Moszyńskiego z 1880 roku, wykonane na podstawie fotografii. Wyjątkowe jest wykorzystanie właśnie tego medium, co w latach 80. XIX stulecia w malarstwie stało się już zjawiskiem powszechnym. Odbitki były dla artystów czymś w rodzaju szkiców. Utrwalały interesujące pozy i układy kompozycyjne. Sam Juliusz Kossak zetknął się z tą dziedziną już na początku lat 50., kiedy to zajmował się podmalowywaniem fotografii w warszawskim zakładzie Józefa Giwartowskiego. Niewątpliwie w późniejszym czasie tylko pogłębił to zainteresowanie we własnej działalności artystycznej. Fakt, iż wizerunek Moszyńskiego mógł zostać namalowany według fotografii, może w pewnym stopniu potwierdzać data jego powstania. W ofercie aukcji DESA Unicum pojawią się również prace m.in. Meli Muter, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Nikifora Krynickiego – artystów niezwykle popularnych i cenionych przez kanon historii sztuki i współczesnych kolekcjonerów. 

Z kolei jedną z najważniejszych prac na wystawie prezentującej dzieła sztuki współczesnej jest szkic Andrzeja Wróblewskiego. Przedstawia on kobietę w dwóch pozach. Praca opisana jest na odwrociu przez matkę artysty, Krystynę Wróblewską. Andrzej Wróblewski uważany jest za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX wieku. Zmarł 23 marca 1957 roku na samotnej wycieczce w Tatrach. W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. W ubiegłym roku w Lublanie odbyła się wystawa poświęcona twórczości artysty. Jego prace pokazywano w Moderna galerija – jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki współczesnej w Europie. Prezentowane w DESA Unicum dzieło pochodzi właśnie z tej wystawy. 

Ciekawą pracą jest także „Studium schodów I” Tomasza Tatarczyka. To praca niezwykle rzadka. Pojawia się na aukcji po raz pierwszy. Artysta  nazywany jest wnikliwym analitykiem jednej barwy, malarzem, który do perfekcji opanował operowanie tonami czerni. W swoim malarstwie artysta posługuje się bowiem ograniczoną, monochromatyczną skalą barwną z widoczną dominantą wspomnianej czerni oraz bieli, gdzieniegdzie tylko rozjarzonych barwną plamą. Jego twórczość jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamknięte bramy, drogi, wzgórza, wąwozy, woda i unoszące się na jej powierzchni łodzie lub brodzące w niej psy. Na wystawie pojawią się również prace m.in. Tadeusza Kantora, Romana Opałki czy Jana Berdyszaka. 

 

Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcje za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

Wystawa Prace na Papierze. Sztuka Współczesna: 5-18 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Współczesna: 18 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-prace-na-papierze-18-lutego-2021/

 

Wystawa Prace na Papierze. Sztuka Dawna: 12-25 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Dawna: 25 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-prace-na-papierze-25-lutego-2021-853app091/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.