Komunikaty PR

"Pod jednym niebem" - rusza międzynarodowy festiwal światła i sztuki w Rijadzie

2021-03-24  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
HK
Hill+Knowlton Strategies

Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl
Do pobrania Festiwal ( 0.05 MB )

Właśnie rozpoczął się widowiskowy festiwal światła i sztuki w Rijadzie, przyciągając gości spektakularnymi instalacjami autorstwa ponad 60 międzynarodowych artystów

Festiwal Noor Riyadh potrwa od 18 marca do 12 czerwca, a instalacje miejskie podziwiać będzie można od 18 marca do 3 kwietnia. Wystawa „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” i cykl aktywności miejskich dostępne będą dla zwiedzających od 18 marca do 12 czerwca.

W festiwalu wezmą udział międzynarodowe sławy, takie jak Daniel Buren, Carsten Höller, Ilya i Emilia Kabakov, Yayoi Kusama, Dan Flavin i Robert Wilson, a także polska artystka – Karolina Halatek.

Tematem przewodnim festiwalu, wybranym jako symbol jedności, jest hasło „Pod jednym niebem”.

Noor Riyadh, jeden z najbardziej ekscytujących festiwali światła i sztuki na świecie, to najwyższej jakości dzieła świetlne, rozproszone na największym jak dotąd obszarze miejskim. Po raz pierwszy nocne niebo stolicy Arabii Saudyjskiej rozświetlą spektakularne instalacje, które będzie można podziwiać do 3 kwietnia.

Ponad 60 znanych światowych artystów z takich krajów jak Argentyna, Chiny, Francja, Niemcy, Polska, Włochy, Japonia, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, w tym 23 czołowych artystów saudyjskich, zostało wybranych do zaprezentowania przyciągających uwagę dzieł sztuki świetlnej, a tematem tegorocznej edycji festiwalu jest „Pod jednym niebem”. Wśród zaproszonych artystów znajduje się jedna Polka – Karolina Halatek, artystka wykorzystująca światło jako centralne medium w swojej pracy, tworząc doświadczalne przestrzenie site-specific, które łączą w sobie elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie.

Noor Riyadh to część większego programu Riyadh Art, w ramach którego zainwestowano w ponad 1000 prezentowanych publicznie dzieł sztuki, aby zamienić miasto w swoistą galerię bez ścian. Będąc jednym z czterech mega-projektów prowadzonych w Rijadzie, został zainaugurowany przez Kustosza Dwóch Świętych Meczetów, króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, a jego inicjatorem jest Jego Królewska Wysokość Książę Mohammed bin Salman.

Hosam al-Qurashi, doradca ds. marki i marketingu przy Królewskiej Komisji Miasta Rijad powiedział: „Ten wspaniały festiwal jest metaforą przemiany Rijadu. Jest odzwierciedleniem naszych ambicji, aby do 2030 roku stać się jednym z najbardziej konkurencyjnych i przyjaznych mieszkańcom miast na świecie.”

„Wierzymy, że ta inicjatywa wzbogaci życia obywateli, mieszkańców i gości odwiedzających miasto, skupiając wokół siebie globalną społeczność zachęcającą do twórczej ekspresji i tworzącą inkluzywną kulturę. Riyadh Art pozytywnie wpłynie także na rozwój gospodarczy miasta, jako miejsca lokalizacji nowych inwestycji i rozkwitu nowej gospodarki kreatywnej. Korzystnie wpłynie także na rozwój Rijadu jako pięknego, tętniącego życiem i kosmopolitycznego miasta, otwartego dla każdego”.

Festiwal Noor Riyadh to 33 miejskie instalacje obejmujące wszystkie formy sztuki świetlnej, między innymi rzeźby, projekcje, pokazy interaktywne, dzieła kinetyczne i immersyjne, rozproszone po całym mieście, aby przyciągać uwagę mieszkańców i gości oraz zapewnić im rozrywkę. Poza miejskimi instalacjami, wystawa zatytułowania „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” to największa retrospektywna wystawa prac świetlnych 30 artystów.

W ramach festiwalu zorganizowano również ponad 270 specjalnych aktywności, między innymi wycieczki, dyskusje, warsztaty, zajęcia rodzinne, czy pokazy filmowe i muzyczne, z których wiele jest dostępnych online, dzięki czemu festiwal może być oglądany przez szerszą publiczność także poza Rijadem i Arabią Saudyjską.

Khaled al-Hazani, dyrektor Riyadh Art powiedział: „Noor Riyadh to święto światła i sztuki o niespotykanej dotąd skali. Sztuka jest językiem uniwersalnym, a światło – symbolem nadziei. Mam nadzieję, że w tych trudnych czasach festiwal będzie niczym latarnia morska dla świata, oświetlająca drogę ku jaśniejszej przyszłości, co chcieliśmy podkreślić wyborem hasła „Pod jednym niebem”.

„Chcieliśmy, aby Noor Riyadh był angażującym, interaktywnym festiwalem światła i sztuki. Niezależnie od tego, czy odwiedzasz go osobiście, czy oglądasz go online z dowolnego miejsca na świecie, to okazja do nawiązania kontaktu z otwartymi, wielkodusznymi i twórczo myślącymi ludźmi z całego świata, którzy chcą dzielić się bogactwem swojego doświadczenia”.

Wspaniałe instalacje będą publicznie dostępne w miejskiej przestrzeni całego miasta, a pełną listę wystaw i wydarzeń specjalnych opublikowano w internecie na stronie http://noorriyadh.sa. Za udział w niektórych wydarzeniach, takich jak warsztaty, pokazy filmowe i dyskusje, pobierana jest symboliczna opłata, która pokryje koszty organizacji, zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów dotyczących dystansu społecznego.

Noor Riyadh to miejski festiwal światła i sztuki w ramach programu Riyadh Art, odbywający się w dniach 18 marca – 3 kwietnia 2021 roku. http://noorriyadh.sa/

Wystawa „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” w King Abdullah Financial District Conference Centre (KAFD) w Rijadzie, podczas festiwalu Noor Riyadh w ramach programu Riyadh Art, 18 marca – 12 czerwca 2021 roku.  http://noorriyadh.sa/

Aby uzyskać więcej informacji na temat Riyadh Art i Noor Riyadh, skontaktuj się z:

Art Media Centre w Rijadzie

info@riyadhart.sa

 

Informacje o festiwalu:

O Riyadh Art

Rijad, stolica Arabii Saudyjskiej, realizuje misję, chcąc za 10 lat stać się jednym z najbardziej przyjaznych do życia i konkurencyjnych miast na świecie – miastem, które jest otwarte na biznes i cały świat. Populacja Rijadu, która szybko rośnie, jest młoda i liczy obecnie ponad 7 mln mieszkańców. Dzięki temu Rijad przekształca się w tętniące życiem, kosmopolityczne miasto. 

Sztuka i kultura odzwierciedlają charakter miasta, a dzięki projektowi Riyadh Art cała stolica przekształca się w kreatywne płótno – galerię bez ścian. Wzbogaca to życie mieszkańców, wyzwala twórczą ekspresję i napędza gospodarkę kreatywną. Riyadh Art jest wyrazem otwartości, dostępności i twórczej transformacji stolicy, gdzie wymiana pomysłów poprzez kreatywną ekspresję pogłębia wzajemne zrozumienie i szacunek. 

Projekt Riyadh Art będzie mieć pozytywny wpływ także na ludzi. Każdego dnia program zapewni chwile radości mieszkańcom i odwiedzającym, potęgując poczucie obywatelskiej dumy i upiększając miasto, którego urokami może cieszyć się każdy. Pobudzi także rozwój nowej gospodarki kreatywnej i zachęci kolejne firmy do dokonania inwestycji w mieście.

Strona internetowa:

www.riyadhart.sa

Instagram:

 

Twitter:

 

Facebook:

 

www.instagram.com/riyadhartofficial/

 

https://twitter.com/Riyadh_Arts

 

www.facebook.com/RiyadhArtOfficial

 

O Noor Riyadh 

Noor Riyadh to nowy, organizowany co roku miejski festiwal światła i sztuki, który rozpocznie się w marcu 2021 roku. W 2021 roku tematem jest „Pod jednym niebem”, co jest nawiązaniem do ogólnoludzkiej, naturalnej tendencji do gromadzenia się wokół światła, patrzenia w płomienie ogniska i wpatrywania się w gwiazdy. Premierowy program obejmuje ponad 60 dzieł sztuki, między innymi wielkoformatowe instalacje publiczne w całym Rijadzie, przełomową wystawę „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” poświęconą rozwojowi sztuki światła od lat 60. oraz zróżnicowany program aktywności specjalnych, takich jak wycieczki, dyskusje, warsztaty, zajęcia rodzinne, oraz pokazy filmowe i muzyczne.

Noor Riyadh to najbardziej ekscytujący festiwal sztuki świetlnej na świecie, w ramach którego najwyższej jakości dzieła sztuki wybitnych artystów międzynarodowych i saudyjskich umieszczono w największej w historii festiwali światła przestrzeni miejskiej. Wystawa „Light Upon Light” to największa w historii retrospektywa sztuki światła. Noor Riyadh zorganizowano w ramach programu Riyadh Art.

Strona internetowa:

www.noorriyadh.sa

Instagram:

 

Twitter:

 

Facebook:

 

www.instagram.com/noorriyadhfestival/

 

https://twitter.com/NoorRiyadhFest

 

www.facebook.com/NoorRiyadhFestival

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Hill+Knowlton Strategies
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS Biuro prasowe
2024-07-03 | 11:00

Z TĘSKNOTY ZA PRZYRODĄ. WYSTAWA W GALERII FUNDACJI URBAN FORMS

Nostalgiczna podróż do źródeł twórczości i rodzinnych wspomnień – Rafał Roskowiński, prawdziwa legenda polskiego malarstwa wielkoformatowego, po blisko 30 latach
Sztuka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-30 | 21:00

Rewia – kolorowe antidotum na szarą codzienność

Niedługo minie 25 lat odkąd rewia znowu odżyła w Polsce. W 2001 ten rodzaj sztuki przywróciła do życia Małgorzata Potocka, otwierając pierwszą po wojnie scenę rewiową w naszym kraju. Teatr Sabat jest jedynym miejscem
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.