Reksio, Bolek i Lolek oraz inne kultowe postaci w Centrum Praskim Koneser
Polskie seriale animowane dla dzieci cieszą się niesłabnącą popularnością. Baltazar Gąbka, Reksio, Pampalini czy Bolek i Lolek to postacie, które od dziesięcioleci bawią i uczą kolejne pokolenia. Teraz – zarówno najmłodsi, jak i ci już nieco starsi widzowie – w Centrum Praskim Koneser mogą podziwiać wystawę z okazji 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Ekspozycja przybliżająca nie tylko największe tytuły, ale także historię i proces tworzenia filmów rysunkowych, dostępna jest całkowicie bezpłatnie do 30 grudnia 2022 r.
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstało w 1947 roku. Przez lata funkcjonowania wyprodukowano tam nie tylko dziesiątki seriali animowanych, ale także pełnometrażowe filmy. Wiele z nich zyskało status kultowych. Właśnie w tym studio narodziły się legendy rodzimej animacji, czyli Bolek i Lolek. W latach 60. XX wieku dołączyli do nich nie mniej popularni dziś bohaterowie – Reksio oraz Bartłomiej Bartolini wraz ze Smokiem Wawelskim i prof. Baltazarem Gąbką.
– Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka czy Tajemniczy Don Pedro, czyli Szpieg z Krainy Dreszczowców to bezsprzecznie jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci rysunkowych w Polsce. To na filmach z nimi w rolach głównych wychowywały się i nadal wychowują kolejne pokolenia dzieci. Co najważniejsze, są to także bohaterowie, którzy wzbudzają pozytywne emocje i sentyment u dorosłych już widzów. Dzięki przygotowanej przez nas wystawie, mogą oni odbyć podróż do czasów swojego dzieciństwa i ponownie spotkać się z ulubionymi postaciami, a także pokazać swoim dzieciom czy wnukom kultowe produkcje – mówi organizator wystawy Krzysztof Garula, właściciel mieszczącej się w Centrum Praskim Koneser Galerii Ilustracji i Komiksu Polishcomicart.pl, gdzie od 18 listopada dostępna będzie główna część ekspozycji. Do tego czasu można ją podziwiać w przestrzeni Warsztat, również w Koneserze.
Oprócz eksponatów związanych z samymi bohaterami, na wystawie można podziwiać przedmioty, które pamiętają czasy, gdy jeszcze nikt nawet nie myślał o animacji komputerowej, a wszystko było tworzone ręcznie przy użyciu farb, aparatów fotograficznych, folii animacyjnych czy tzw. recept, które były podstawą tworzenia poszczególnych ujęć. To jednak nie koniec – wyjątkowa podróż w świat bajek i animacji rozpoczyna się już na pl. Konesera, na którym znajduje się towarzysząca wystawie z okazji 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej ekspozycja plenerowa. Tam z kolei wszyscy chętni poznają historię Studia oraz zobaczą unikatowe zdjęcia wraz z napisami w j. polskim i j. angielskim.
– Centrum Praskie Koneser to miejsce, w którym zawsze coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i nieco młodsi wielbiciele rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Wystawa, na której podziwiać można wszystko co związane z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem czy Baltazarem Gąbką jest niezwykle ciekawa, ponieważ łączy różne pokolenia. Przez to jest również niezwykle demokratyczna i dostępna dla każdego, a taki właśnie jest Koneser – podkreśla Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna Centrum Praskiego Koneser.
Organizatorem wystawy z okazji 75-lecia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej są Galeria Ilustracji i Komiksu Polishcomicart.pl oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a jej partnerami Centrum Praskie Koneser i Magic Mind Museum. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji o jesiennych eventach w Centrum Praskim Koneser na stronie internetowej koneser.eu i wydarzeniach na Facebooku.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Boska Woda i Zagroda, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill czy Setki Powodów, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.