Rewolucja sztuki Haute Couture w Hotelu Bellotto
W prestiżowym Hotelu Bellotto odbyło się wydarzenie niezwykłe pod każdym względem - wyjątkowa wystawa Alicji Stańskiej, jednej z najbardziej znanych artystek haftu haute couture. To nie tylko pierwsza międzynarodowa ekspozycja artystki w Polsce, ale także jedyna taka wystawa w kraju.
Equilibrium of Powers - Haute Couture w Formie Rzeźby
Warszawski Hotel Bellotto był gospodarzem kolejnej edycji cyklu Spotkań z Sztuką, które odbyło się we wtorek. Tym razem, w murach XVI-wiecznego pałacu gwiazdą wieczoru był niezwykły artefakt - rzeźba Equilibrium of Powers. Wykonana z ponad 110 000 kryształów Swarovskiego, ręcznie haftowanych w technice haute couture, to dzieło, które nie tylko zachwyca estetyką, ale również głębokim przekazem. Wnętrze kreacji skrywa bijące serce kryształowe, które po sprzedaży przeniesie się do serca kupującego, by w dniu odejścia pierwszego nabywcy przestać bić na zawsze.
Haute Couture w architekturze wnętrz
Alicja Stańska nie tylko przeniosła haute couture do świata rzeźby, ale również wniosła tę sztukę do architektury wnętrz. Wystawione haftowane lustro, haftowana ościeżnica oraz obrazy prezentujące anatomię człowieka na bazie XVII-wiecznego francuskiego chirurga to dowód na to, że sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Nie tylko rzeźba i dzieła sztuki, ale także innowacyjność Alicji Stańskiej obejmuje stworzenie pierwszego na świecie ręcznie haftowanego kafelka, który może być używany we wszelkich powierzchniach. To kolejny dowód na to, że haute couture i sztuka ręcznego haftu mogą przekraczać granice tradycyjnych dziedzin.
Alicja Stańska zadeklarowała, że w ciągu swojego życia stworzy siedem unikalnych rzeźb haute couture. Każda z nich będzie niepowtarzalnym dziełem sztuki, co stanowi wyraz artystycznego indywidualizmu.
- Dla mnie sztuka to nie tylko wyraz estetyki, to przekaz, historia, emocje. Chciałam stworzyć coś, co nie tylko zachwyci wzrok, ale również poruszy serce. Equilibrium of Powers, którą tworzyłam przez 3 lata, to nie tylko rzeźba - to historia, która łączy serca, przenosząc je z jednego właściciela do drugiego w symbolicznym akcie przekazu sztuki – powiedziała Alicja Stańska - Moje prace to nie tylko wyraz mojego artystycznego wyrażenia, ale także manifest przekraczania granic sztuki. Haft w haute couture nie musi ograniczać się do ubrań, może stać się integralną częścią naszych domów, budując most pomiędzy tradycją a nowoczesnością – dodała.
- Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że mogliśmy być gospodarzem tak niezwykłej wystawy Alicji Stańskiej. To wydarzenie przyniosło nie tylko niezapomniane wrażenia estetyczne dla naszych Gości, ale również otworzyło nowe horyzonty w postrzeganiu sztuki haute couture. Hotel Bellotto zawsze stawiał na wspieranie sztuki i kultury, a ta wystawa jest doskonałym przykładem, jak sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Nasze drzwi zawsze będą otwarte dla takich wyjątkowych wydarzeń, które łączą kreatywność, tradycję i nowoczesność. - powiedział Maciej Wołoszczak, Dyrektor Hotelu Bellotto.
O artystce:
Alicja Stańska to niezwykle utalentowana artystka, projektantka, i aktywistka, która zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą dzięki swojemu niezwykłemu podejściu do sztuki haute couture i ręcznego haftu. To artystka, która nie tylko redefiniuje sztukę haute couture, ale również angażuje się w społeczność i przyczynia się do rozwoju sztuki i rzemiosła na skalę światową.
Edukacja:
Absolwentka Ecole Lesage w Paryżu - najważniejszej szkoły haftu haute couture na świecie.
Opanowanie zarówno tradycyjnej metody haftu, jak i techniki luneville.
Kariera Artystyczna:
Premiera rzeźby Equilibrium of Powers w Grand Palais w Paryżu.
Udział w prestiżowych wystawach w Polsce, Włoszech, Anglii, Francji, Hiszpanii.
Wystawianie na Jewelery Fashion Week Milan i planowana prezentacja na Gem Geneva.
Stworzenie pierwszego na świecie ręcznie haftowanego kafelka, używanego w różnych powierzchniach mokrych.
Wyróżnienia i Członkostwo:
Członek stowarzyszenia mistrzów rzemiosła Homo Faber, część fundacji Michael Angelo Foundation.
Oficjalny Partner Strive for Perfection według Rolls Royce Club.
Partner w programie Kryształy Premium od Swarovskiego w latach 2016-21.
Marka STANSKA:
Współzałożycielka marki STANSKA, znanej z luksusowych mebli ręcznie haftowanych do projektów bespoke.
Prezentacja marki w najnowszym albumie „Strive For Perfection, 20 years of GoodWood Rolls Royce”.
Działalność Charytatywna:
Prezes Fundacji Promocji Artystów i Rzemiosła.
Zaangażowanie w badania naukowe w dziedzinie kryminologii, ze szczególnym naciskiem na wpływ przemocy we wczesnym dzieciństwie na przestępczość kryminalną w życiu dorosłym.
Aktywność Społeczna:
Działaczka na rzecz praw człowieka i aktywistka społeczna.
Prezes Fundacji Art & Craft.
Współpraca z Luksusowymi Markami:
Partnerstwo z Rolls Royce Club oraz obecność w albumie „Strive For Perfection”.
Oficjalny partner Dążenia do perfekcji klubu Rolls Royce.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.