Rozpoczyna się Artystyczna Jesień na Pradze
Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której będzie można bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na terenie położonego na warszawskiej Pradze kompleksu codziennie organizowane będą spektakle, koncerty, targi, wystawy, wernisaże i różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Centrum Praskie Koneser podczas tej jesieni stanie się warszawskim zagłębiem artystycznym, w którym będzie można uczestniczyć w kilkuset wydarzeniach. Miłośnicy teatru, zarówno ci mali, jak i więksi, znajdą dla siebie szereg atrakcji. Zaplanowano m.in. cykl spektakli sensorycznych z pokazami światła, które przewidziano dla wszystkich grup wiekowych, także dla dorosłych. W ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów dla Dzieci TASHKA i Festiwalu Sztuki i Sztuczki zagrają najlepsze polskie teatry dla dzieci: Baj (23 października), Atofri (6, 19, 28 listopada i 17 grudnia), Arlekin (28 listopada oraz 10-11 grudnia) i Triki Tashka (29 listopada i 11 grudnia). Dodatkowo Teatr Ka pokaże spektakle połączone z warsztatami dla dzieci i młodzieży, m.in. teatr cieni Karagöz – to tradycyjna technika teatralna spotkana w Azji, wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO (co druga niedziela, od 4 października). Wydawnictwo Wytwórnia przewidziało zajęcia rozwijające kreatywność i zdolności literackie. W Koneserze planowane są poza tym kolejne warsztaty dla dzieci. Będą one dotyczyły ekologii, odwagi, tolerancji, zdrowej rywalizacji, przyjaźni, współpracy i aktywnego czytania.
Galerie sztuki zlokalizowane na terenie Centrum Praskiego Koneser przygotowały mnóstwo wydarzeń dla fanów rzeźby i malarstwa. Art Sułek Space zorganizuje warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych (od 10 października). W ramach spotkań galerii ToTuart odbędą się wernisaże, pokazy malarstwa, rzeźby, ceramiki i instalacji. Oprócz tego Galeria Dom ze Sztuką, Galeria Salon Akademii ASP i Leonarda Art Gallery zaprezentują prace wielu polskich artystów. Ta ostatnia zapozna odwiedzających ze sztuką Street Artu. Przez cały październik będzie można też podziwiać wystawę kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego NEWCOMERS „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie”.
Wśród wydarzeń artystycznych nie zabraknie tych związanych z muzyką. Już od połowy września, w każdy czwartek, Koneser ponownie zaprasza na otwarte dla wszystkich i cieszące się popularnością koncerty muzyki klasycznej, m.in. recitale chopinowskie. Na 25 października zaplanowano Dzień Opery „Od opery do operetki”. Artyści ze Smykofonii zorganizują cykl koncertów połączonych z warsztatami muzycznymi: Jazz/swing z jesienną piosenką (18 października), Opera na wesoło (22 listopada) oraz „Średniowiecze – klasyka – muzyka żydowska. Trzy w jednym – Trio BASTARDA” (19 grudnia).
– Zapraszamy do Centrum Praskiego Koneser na Artystyczną Jesień w Warszawie. Przygotowaliśmy wiele wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy centrum kulturalno-rozrywkowym, w którym oprócz licznych atrakcji można zwiedzić kultowe Muzeum Polskiej Wódki, skorzystać z oferty najlepszych restauracji oraz pozostałych, wyjątkowych miejsc – zaznacza Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.
Podczas Jesieni Artystycznej w Centrum Praskim Koneser przewidziano też szereg innych aktywności: warsztaty szachowe dla dzieci i dorosłych (każda sobota, od 3 października), Inwazja Klaunów – I Europejski Festiwal Klaunady (3 października, godz. 12.00), warsztaty magnetofonowe przygotowane przez Muzeum Kaset (każda środa, od 7 października), Warszawska Feta – Festiwal Piwa, Wina i Sera (17-18 października), Targi Trends4Kids (15 listopada), Edycja Rodzinna Koneser Restaurant Week (20-29 listopada), Ekocuda – Targi kosmetyków naturalnych (21-22 listopada), Targi Rzeczy Ładnych (5-6 grudnia) czy Festiwal Jestem Slow (12-13 grudnia).
Szczegółowe informacje o wydarzeniach podczas Artystycznej Jesieni w Centrum Praskim Koneser są dostępne na stronie: www.koneser.eu
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.