Rozpoczyna się plenerowa wystawa prac Papcia Chmiela w warszawskim Koneserze
Od 5 października do 14 listopada na stołecznym placu Konesera będzie można podziwiać plenerową, bezpłatną wystawę poświęconą twórczości Henryka Chmielewskiego, czyli popularnego Papcia Chmiela. Wydarzenie organizowane jest w 55. rocznicę ukazania się pierwszej książkowej wersji komiksu Tytus, Romek i A’Tomek. Oprócz wystawy przewidziane są pokazy filmowe i warsztaty.
64 lata temu, w październiku 1957 r., w czasopiśmie „Świat Młodych” po raz pierwszy ukazał się komiks Tytus, Romek i A’Tomek. Jego autor, Henryk Chmielewski, po sukcesie pierwszych publikacji zdecydował się na tworzenie kolejnych animowanych przygód. Po latach stały się one najdłuższą, polską serią komiksową, liczącą kilkadziesiąt księg. Papcio Chmiel zmarł w styczniu br. i wciąż jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksowych. Właśnie dlatego w Centrum Praskim Koneser zorganizowano bezpłatną, plenerową wystawę, przybliżającą zarówno twórczość, jak i życiorys artysty.
– Prezentujemy zwiedzającym pomysłowość i kreatywność Papcia Chmiela, uwidaczniającą się w przygodach bohaterów, ciekawych dialogach czy wynalazkach pojawiających się w komiksach. Skupiamy się zwłaszcza na pierwszych księgach komiksu Tytusa, Romka i A‘Tomka, bo dzięki nim widzowie przypomną sobie lub dowiedzą się, jaki był początek kultowej serii. Bardzo ważne są także dla nas księgi historyczne, pokazujące doskonałe zorientowanie Henryka Chmielewskiego w historii Polski oraz jak ciekawie interpretował i popularyzował dzieje naszego kraju w swoich komiksach – podkreśla Piotr Kułak, kurator wystawy, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w tym m.in. poranki dla dzieci z pokazami filmów, a także warsztaty kreatywne pod tytułem „Rysuj z Tytusem”.
Organizatorami wystawy są Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Centrum Praskie Koneser, a partnerem wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Więcej informacji: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser jest również hubem sztuki, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.