Ruszyła wystawa uczniów i przyjaciół Jerzego Dudy-Gracza
Tichauer Art Gallery zaprasza na nową wystawę “W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem”, skupiającą blisko 70 dzieł artystów – przyjaciół i uczniów Jerzego Dudy-Gracza, jednego z najznakomitszych polskich malarzy współczesnych. Jedyną taką kolekcję prac można podziwiać do 24 września w galerii w Tychach.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" współorganizowana z Batory Art Gallery to spotkanie z dziełami 24 artystów – przyjaciół i uczniów Mistrza związanych przede wszystkim z plenerami malarskimi. Od 1987 roku profesor Jerzy Duda-Gracz organizował je w Mikołowie, Kamionie, Szczyrku, Łagowie i wielu innych miejscowościach, niemniej te pierwsze miały dla niego szczególne znaczenie i tam wielokrotnie wracał. Spotkania w czasie plenerów były istotnymi momentami rozwoju twórczości własnej, ale także okazją do odkrywania i promowania talentów innych malarzy oraz przyszłych adeptów sztuki.
Profesor Jerzy Duda-Gracz był postacią niezwykle charyzmatyczną i liderem dla młodszych artystów, jak również autorytetem wśród artystów swojego pokolenia. Jego dzieła, pełne groteski i ironii, a zarazem tkliwości i nostalgii, z jaką malarz przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, a także sama osoba twórcy, były inspiracją dla najbliższych z jego kręgu. Wyrazem tego jest prezentacja kolekcji w galerii w Tychach. Zaproszenie przez Profesora do udziału w plenerze oznaczało wejście do pierwszej ligi artystycznej. Wszyscy artyści związani z Dudą-Graczem, czyli jego grono przyjaciół i uczniów, to osoby szanowane w środowisku artystycznym, wyznaczające trendy wielu kierunków malarskich.
Należą do nich: Alina Sibera, Renata Bonczar, Przemysław Lasak, Franciszek Starowieyski, Klejstut Bereźnicki, Paweł Kotowicz, Andrzej Kacperek, Krzysztof Pasztuła, Joanna Sierko-Filipowska, Ewa Kwaśniewska, Józef Panfil, Adrian Poloczek, Agata Poloczek, Halina Tymusz, Helena Zadrejko, Elżbieta Kuraj, Janusz Karbowniczek, Antoni Kowalski, Janusz Szpyt, Leszek Żegalski, Piotr Naliwajko, Bożena Dusseau-Łabędź, Beata Jurkowska, Andrzej Borowski.
Budowie ekspozycji towarzyszyły także nagrania wywiadów-wspomnień o plenerach malarskich z artystami biorącymi udział w wystawie. Zamieszczony w katalogu dla odwiedzających kod QR przekieruje na stronę tichauer.pl/art-gallery, na której będzie możliwość zapoznania się z sylwetkami artystów oraz materiałem wideo zawierającym ich wypowiedzi. Nagranie to powstało w hołdzie dla wielkiego artysty, który wywiera istotny wpływ na kolejne pokolenia młodych twórców i wciąż zrzesza nowych wielbicieli jego twórczości, a sama wystawa zdradza kulisy formowania środowisk twórczych kraju.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" dostępna jest dla odwiedzających do 24 września 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach, w cenie biletu na wystawę „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”, a także według obowiązującego cennika oraz promocji dostępnych w galerii.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.