Ruszyła wystawa uczniów i przyjaciół Jerzego Dudy-Gracza
Tichauer Art Gallery zaprasza na nową wystawę “W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem”, skupiającą blisko 70 dzieł artystów – przyjaciół i uczniów Jerzego Dudy-Gracza, jednego z najznakomitszych polskich malarzy współczesnych. Jedyną taką kolekcję prac można podziwiać do 24 września w galerii w Tychach.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" współorganizowana z Batory Art Gallery to spotkanie z dziełami 24 artystów – przyjaciół i uczniów Mistrza związanych przede wszystkim z plenerami malarskimi. Od 1987 roku profesor Jerzy Duda-Gracz organizował je w Mikołowie, Kamionie, Szczyrku, Łagowie i wielu innych miejscowościach, niemniej te pierwsze miały dla niego szczególne znaczenie i tam wielokrotnie wracał. Spotkania w czasie plenerów były istotnymi momentami rozwoju twórczości własnej, ale także okazją do odkrywania i promowania talentów innych malarzy oraz przyszłych adeptów sztuki.
Profesor Jerzy Duda-Gracz był postacią niezwykle charyzmatyczną i liderem dla młodszych artystów, jak również autorytetem wśród artystów swojego pokolenia. Jego dzieła, pełne groteski i ironii, a zarazem tkliwości i nostalgii, z jaką malarz przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, a także sama osoba twórcy, były inspiracją dla najbliższych z jego kręgu. Wyrazem tego jest prezentacja kolekcji w galerii w Tychach. Zaproszenie przez Profesora do udziału w plenerze oznaczało wejście do pierwszej ligi artystycznej. Wszyscy artyści związani z Dudą-Graczem, czyli jego grono przyjaciół i uczniów, to osoby szanowane w środowisku artystycznym, wyznaczające trendy wielu kierunków malarskich.
Należą do nich: Alina Sibera, Renata Bonczar, Przemysław Lasak, Franciszek Starowieyski, Klejstut Bereźnicki, Paweł Kotowicz, Andrzej Kacperek, Krzysztof Pasztuła, Joanna Sierko-Filipowska, Ewa Kwaśniewska, Józef Panfil, Adrian Poloczek, Agata Poloczek, Halina Tymusz, Helena Zadrejko, Elżbieta Kuraj, Janusz Karbowniczek, Antoni Kowalski, Janusz Szpyt, Leszek Żegalski, Piotr Naliwajko, Bożena Dusseau-Łabędź, Beata Jurkowska, Andrzej Borowski.
Budowie ekspozycji towarzyszyły także nagrania wywiadów-wspomnień o plenerach malarskich z artystami biorącymi udział w wystawie. Zamieszczony w katalogu dla odwiedzających kod QR przekieruje na stronę tichauer.pl/art-gallery, na której będzie możliwość zapoznania się z sylwetkami artystów oraz materiałem wideo zawierającym ich wypowiedzi. Nagranie to powstało w hołdzie dla wielkiego artysty, który wywiera istotny wpływ na kolejne pokolenia młodych twórców i wciąż zrzesza nowych wielbicieli jego twórczości, a sama wystawa zdradza kulisy formowania środowisk twórczych kraju.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" dostępna jest dla odwiedzających do 24 września 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach, w cenie biletu na wystawę „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”, a także według obowiązującego cennika oraz promocji dostępnych w galerii.
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.