Ruszyła wystawa uczniów i przyjaciół Jerzego Dudy-Gracza
Tichauer Art Gallery zaprasza na nową wystawę “W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem”, skupiającą blisko 70 dzieł artystów – przyjaciół i uczniów Jerzego Dudy-Gracza, jednego z najznakomitszych polskich malarzy współczesnych. Jedyną taką kolekcję prac można podziwiać do 24 września w galerii w Tychach.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" współorganizowana z Batory Art Gallery to spotkanie z dziełami 24 artystów – przyjaciół i uczniów Mistrza związanych przede wszystkim z plenerami malarskimi. Od 1987 roku profesor Jerzy Duda-Gracz organizował je w Mikołowie, Kamionie, Szczyrku, Łagowie i wielu innych miejscowościach, niemniej te pierwsze miały dla niego szczególne znaczenie i tam wielokrotnie wracał. Spotkania w czasie plenerów były istotnymi momentami rozwoju twórczości własnej, ale także okazją do odkrywania i promowania talentów innych malarzy oraz przyszłych adeptów sztuki.
Profesor Jerzy Duda-Gracz był postacią niezwykle charyzmatyczną i liderem dla młodszych artystów, jak również autorytetem wśród artystów swojego pokolenia. Jego dzieła, pełne groteski i ironii, a zarazem tkliwości i nostalgii, z jaką malarz przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, a także sama osoba twórcy, były inspiracją dla najbliższych z jego kręgu. Wyrazem tego jest prezentacja kolekcji w galerii w Tychach. Zaproszenie przez Profesora do udziału w plenerze oznaczało wejście do pierwszej ligi artystycznej. Wszyscy artyści związani z Dudą-Graczem, czyli jego grono przyjaciół i uczniów, to osoby szanowane w środowisku artystycznym, wyznaczające trendy wielu kierunków malarskich.
Należą do nich: Alina Sibera, Renata Bonczar, Przemysław Lasak, Franciszek Starowieyski, Klejstut Bereźnicki, Paweł Kotowicz, Andrzej Kacperek, Krzysztof Pasztuła, Joanna Sierko-Filipowska, Ewa Kwaśniewska, Józef Panfil, Adrian Poloczek, Agata Poloczek, Halina Tymusz, Helena Zadrejko, Elżbieta Kuraj, Janusz Karbowniczek, Antoni Kowalski, Janusz Szpyt, Leszek Żegalski, Piotr Naliwajko, Bożena Dusseau-Łabędź, Beata Jurkowska, Andrzej Borowski.
Budowie ekspozycji towarzyszyły także nagrania wywiadów-wspomnień o plenerach malarskich z artystami biorącymi udział w wystawie. Zamieszczony w katalogu dla odwiedzających kod QR przekieruje na stronę tichauer.pl/art-gallery, na której będzie możliwość zapoznania się z sylwetkami artystów oraz materiałem wideo zawierającym ich wypowiedzi. Nagranie to powstało w hołdzie dla wielkiego artysty, który wywiera istotny wpływ na kolejne pokolenia młodych twórców i wciąż zrzesza nowych wielbicieli jego twórczości, a sama wystawa zdradza kulisy formowania środowisk twórczych kraju.
Wystawa "W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem" dostępna jest dla odwiedzających do 24 września 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach, w cenie biletu na wystawę „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”, a także według obowiązującego cennika oraz promocji dostępnych w galerii.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.