Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle. Premiera prac Adelajdy Kot
Motywy baśniowe, przywodzące na myśl prozę Lewisa Carrolla czy malarstwo Józefa Wilkonia – tak można opisać sztukę Adelajdy Kot, która wypracowała oryginalny styl przypominający warsztatem dawne malarstwo. Artystka młodego pokolenia zaprezentuje swoje dzieła i opowie o inspiracjach w twórczości 18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle. Spotkanie ze sztuką Adelajdy Kot będzie jednocześnie powitaniem jej w gronie artystek i artystów DESA Modern.
Adelajda Kot to pseudonim artystyczny warszawskiej malarki, Aleksandry Mańkowskiej. Wśród szeregu zainteresowań, sztuki plastyczne zajmowały już od dzieciństwa czołowe miejsce. Uprawiając malarstwo dla relaksu i przyjemności, Adelajda Kot postanowiła wyjść z cienia w 2000 roku i zostać pełnoprawną artystką.
Twórczość Adelajdy Kot charakteryzuje się onirycznymi tłami i półsennymi postaciami zwierzęcymi. Na jej obrazach można spotkać wyraźne, głębokie kolory i dopracowane kontury, których użycie przypisuje się kilkuletnim studiom na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.
18 lipca o godzinie 19:00 na tarasie Lumen w Elektrowni Powiśle artystka przedstawi swoją bezkompromisową historię twórczą oraz zaprezentuje nową kolekcję inkografii. Spotkanie będzie jednocześnie powitaniem Adelajdy Kot w gronie artystów i artystek DESA Modern.
Cykl wydarzeń DESA Modern. Spotkania ze sztuką w Elektrowni Powiśle, został zainicjowany w 2023 roku. W sezonie letnim koneserzy sztuki mogli bezpośrednio poznać dzieła i posłuchać o twórczości Magdaleny Jędrzejczyk, Zdzisława Beksińskiego, Szymona Brodziaka, Michała Zaborowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Kontynuacja cyklu spotkań, obejmujących wernisaże prac polskich artystów, ma na celu propagowanie kultury i popularyzację sztuki w świadomości odbiorców. DESA Modern, jako galeria sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej połączyła siły z Elektrownią Powiśle – ważnym pod względem historycznym i kulturowym miejscem na mapie Warszawy. W industrialnej przestrzeni przez całe lato cyklicznie będą prezentowane kolekcje wybitnych twórców oraz uznanych artystów młodego pokolenia.
Spotkanie z Adelajdą Kot w ramach II edycji cyklu spotkań ze sztuką DESA Modern w Elektrowni Powiśle odbędzie się 18 lipca o godz. 19:00 na tarasie Lumen Rooftop (poziom +2). Wstęp jest bezpłatny.
BIO
Adelajda Kot to pseudonim artystyczny, którym posługuje się urodzona w 1984 r. w Warszawie Aleksandra Mańkowska. Jest artystką samoukiem. Malarstwem i rysunkiem interesuje się od najmłodszych lat. Od dziecka uczęszczała na zajęcia plastyczne w Domu Kultury przy ul. Brożka w Warszawie. W latach 1999-2003 brała aktywny udział w zajęciach ze scenografii, tkactwa artystycznego, malarstwa, a także rzeźby, organizowane przez Pałac Młodzieży w Warszawie. Od roku 2015 mieszka w Niemczech, na granicy szwajcarsko-niemieckiej. W latach 2014 - 2020 zajmowała się zawodowo rehabilitacją i treningiem koni sportowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, traktując malarstwo jedynie jako swoje hobby i formę rozrywki. Od sierpnia 2020 maluje już zawodowo, zdobywając coraz więcej doświadczenia w tej dziedzinie sztuki, nieustannie rozwijając swoje umiejętności malarskie.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.