Komunikaty PR

SURREALISTYCZNE WIZJE MALARSKIE W DESA UNICUM

2022-01-28  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.29 MB )

SURREALISTYCZNE WIZJE NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MALARZY WSPÓŁCZESNYCH W DESA UNICUM

75 wyjątkowych dzieł przenoszących nas do świata snów, magii i grozy trafi pod młotek 8 lutego w Warszawie na pierwszej w 2022 roku aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Tak, jak podczas poprzednich, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów licytacji, DESA Unicum zaprezentuje prace największych mistrzów kultowego nurtu. Z estymacją sięgającą 400 – 600 tys. złotych najdrożej sprzedanym obrazem może zostać wczesne dzieło Zdzisława Beksińskiego. Twórczość wielkiego artysty w 2021 roku biła rekordy, ze słynną „Postacią” na czele, sprzedaną za ponad 1,9 mln złotych. Czarnymi końmi najbliższej aukcji są również prace popularnych i cenionych w kraju i za granicą Rafała Olbińskiego, Karola Bąka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Novaka‑Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Wojciecha Siudmaka.

Prezentowany obraz Zdzisława Beksińskiego, na którym trzy zniekształcone i budzące grozę postaci tulą się do siebie, pochodzi z połowy lat 60. XX wieku. Przez ponad 50 lat należał do prywatnego kolekcjonera i miłośnika sztuki z Krakowa. Kupił go od znajomych syna malarza, Tomka Beksińskiego. Obraz zobaczył po raz pierwszy tuż po tym, gdy Tomek – nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny oraz tłumacz filmów o Jamesie Bondzie – przyniósł go do ich mieszkania w Sanoku. Dzieło zapowiada wszystko to, czym zasłynęły największe prace Zdzisława Beksińskiego: połączenie świata fantazji i horroru. Jeden z największych twórców surrealizmu już wtedy starał się tworzyć tak, jak gdyby fotografował sen i marzenia. O swojej twórczości powiedział: „Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów”.

Lata 60. XX wieku są ważnym okresem w twórczości Beksińskiego. W drugiej połowie tamtej dekady poświęcił się grafice i rysunkowi nasyconym perwersyjnymi erotycznymi obsesjami, które przenikały się z symbolami śmierci. Duże znaczenie dla jego kariery artystycznej miała wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizowana przez Janusza Boguckiego w 1964 roku. Po niemal 60 latach od głośnej wystawy malarz jest nadal jednym z najchętniej kupowanych i najwyżej wycenianych twórców w Polsce. W październiku 2021 roku obraz „Postać” z 1978 roku kupiony został za 1,92 mln zł, przebijając górną estymację niemal trzykrotnie. To do dziś najdrożej sprzedana praca Beksińskiego w historii.

Na lutowej aukcji pojawią się aż trzy prace snującego bajkowe i niezwykle barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nawet na 180 tys. złotych wyceniany jest obraz „Warszawa da się lubić”. Praca z 1989 roku przedstawia Zamek Królewski w Warszawie „wrośnięty” w koronę drzewa o kształcie serca. Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany przez szerokie grono miłośników sztuki na całym świecie. Artysta jest jednym najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Tworzył również ilustracje do tak znanych magazynów jak „The New York Times” czy „Newsweek”. W lutym pod młotek trafi również czarno‑biały szkic Olbińskiego z 2018 roku.

Piękne, silne i dominujące kobiety są często bohaterkami surrealistycznych wizji mistrzów. W niedookreślonej, fantastycznej przestrzeni przedstawia je od lat Karol Bąk. Mający do tej pory kilkanaście wystaw indywidualnych artysta, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech oraz na Tajwanie.

Sensacją jest pochodzący z 2021 roku obraz „Sala balowa IV” Jacka Maślankiewicza. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach. Prezentowane przez DESA Unicum nastrojowe płótno należy do cyklu „Katedra”. Składające się na niego prace obrazują zetknięcie dokonań ludzkiego geniuszu z pięknem zaklętym w mistycznych wnętrzach i doskonałości form architektonicznych.

Plejadę mistrzów realizmu magicznego reprezentować będą również Maksymilian Novak‑Zempliński, Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski oraz Wojciech Siudmak. Pojawią się także ciekawe prace Dariusza Kalety, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Mariusza Zdybała, Janusza Orzechowskiego oraz otwierające aukcję i jej katalog obrazy Borysa Michalika.

 

Pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny” jest ważnym wydarzeniem artystycznym, otwierającym niejako sezon aukcyjny 2022 w DESA Unicum. Tak, jak w poprzednich latach będzie on obfitował w wyjątkowe dzieła największych twórców dawnych i współczesnych. Wśród tych ostatnich nie zabraknie prac wielkich mistrzów surrealizmu, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem licznego grona kolekcjonerów. Na najbliższej lutowej aukcji, pierwszej z zaplanowanych na ten rok, tradycyjnie już zaprezentowane zostaną obiekty wszystkich największych malarzy związanych z nurtem fantastycznym: bijącego rekordy Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Wizytówką popularnego cyklu aukcyjnego są również prace Zbigniewa Hinca, Piotra Horodyńskiego, Małgorzaty Bańkowskiej, Krzysztofa Żyngla oraz Pauliny Góry – mówi Samanta Belling, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna do 8 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.