Komunikaty PR

SURREALISTYCZNE WIZJE MALARSKIE W DESA UNICUM

2022-01-28  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.29 MB )

SURREALISTYCZNE WIZJE NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MALARZY WSPÓŁCZESNYCH W DESA UNICUM

75 wyjątkowych dzieł przenoszących nas do świata snów, magii i grozy trafi pod młotek 8 lutego w Warszawie na pierwszej w 2022 roku aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Tak, jak podczas poprzednich, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów licytacji, DESA Unicum zaprezentuje prace największych mistrzów kultowego nurtu. Z estymacją sięgającą 400 – 600 tys. złotych najdrożej sprzedanym obrazem może zostać wczesne dzieło Zdzisława Beksińskiego. Twórczość wielkiego artysty w 2021 roku biła rekordy, ze słynną „Postacią” na czele, sprzedaną za ponad 1,9 mln złotych. Czarnymi końmi najbliższej aukcji są również prace popularnych i cenionych w kraju i za granicą Rafała Olbińskiego, Karola Bąka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Novaka‑Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Wojciecha Siudmaka.

Prezentowany obraz Zdzisława Beksińskiego, na którym trzy zniekształcone i budzące grozę postaci tulą się do siebie, pochodzi z połowy lat 60. XX wieku. Przez ponad 50 lat należał do prywatnego kolekcjonera i miłośnika sztuki z Krakowa. Kupił go od znajomych syna malarza, Tomka Beksińskiego. Obraz zobaczył po raz pierwszy tuż po tym, gdy Tomek – nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny oraz tłumacz filmów o Jamesie Bondzie – przyniósł go do ich mieszkania w Sanoku. Dzieło zapowiada wszystko to, czym zasłynęły największe prace Zdzisława Beksińskiego: połączenie świata fantazji i horroru. Jeden z największych twórców surrealizmu już wtedy starał się tworzyć tak, jak gdyby fotografował sen i marzenia. O swojej twórczości powiedział: „Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów”.

Lata 60. XX wieku są ważnym okresem w twórczości Beksińskiego. W drugiej połowie tamtej dekady poświęcił się grafice i rysunkowi nasyconym perwersyjnymi erotycznymi obsesjami, które przenikały się z symbolami śmierci. Duże znaczenie dla jego kariery artystycznej miała wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizowana przez Janusza Boguckiego w 1964 roku. Po niemal 60 latach od głośnej wystawy malarz jest nadal jednym z najchętniej kupowanych i najwyżej wycenianych twórców w Polsce. W październiku 2021 roku obraz „Postać” z 1978 roku kupiony został za 1,92 mln zł, przebijając górną estymację niemal trzykrotnie. To do dziś najdrożej sprzedana praca Beksińskiego w historii.

Na lutowej aukcji pojawią się aż trzy prace snującego bajkowe i niezwykle barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nawet na 180 tys. złotych wyceniany jest obraz „Warszawa da się lubić”. Praca z 1989 roku przedstawia Zamek Królewski w Warszawie „wrośnięty” w koronę drzewa o kształcie serca. Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany przez szerokie grono miłośników sztuki na całym świecie. Artysta jest jednym najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Tworzył również ilustracje do tak znanych magazynów jak „The New York Times” czy „Newsweek”. W lutym pod młotek trafi również czarno‑biały szkic Olbińskiego z 2018 roku.

Piękne, silne i dominujące kobiety są często bohaterkami surrealistycznych wizji mistrzów. W niedookreślonej, fantastycznej przestrzeni przedstawia je od lat Karol Bąk. Mający do tej pory kilkanaście wystaw indywidualnych artysta, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech oraz na Tajwanie.

Sensacją jest pochodzący z 2021 roku obraz „Sala balowa IV” Jacka Maślankiewicza. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach. Prezentowane przez DESA Unicum nastrojowe płótno należy do cyklu „Katedra”. Składające się na niego prace obrazują zetknięcie dokonań ludzkiego geniuszu z pięknem zaklętym w mistycznych wnętrzach i doskonałości form architektonicznych.

Plejadę mistrzów realizmu magicznego reprezentować będą również Maksymilian Novak‑Zempliński, Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski oraz Wojciech Siudmak. Pojawią się także ciekawe prace Dariusza Kalety, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Mariusza Zdybała, Janusza Orzechowskiego oraz otwierające aukcję i jej katalog obrazy Borysa Michalika.

 

Pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny” jest ważnym wydarzeniem artystycznym, otwierającym niejako sezon aukcyjny 2022 w DESA Unicum. Tak, jak w poprzednich latach będzie on obfitował w wyjątkowe dzieła największych twórców dawnych i współczesnych. Wśród tych ostatnich nie zabraknie prac wielkich mistrzów surrealizmu, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem licznego grona kolekcjonerów. Na najbliższej lutowej aukcji, pierwszej z zaplanowanych na ten rok, tradycyjnie już zaprezentowane zostaną obiekty wszystkich największych malarzy związanych z nurtem fantastycznym: bijącego rekordy Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Wizytówką popularnego cyklu aukcyjnego są również prace Zbigniewa Hinca, Piotra Horodyńskiego, Małgorzaty Bańkowskiej, Krzysztofa Żyngla oraz Pauliny Góry – mówi Samanta Belling, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna do 8 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.