Komunikaty PR

SURREALISTYCZNE WIZJE MALARSKIE W DESA UNICUM

2022-01-28  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.29 MB )

SURREALISTYCZNE WIZJE NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MALARZY WSPÓŁCZESNYCH W DESA UNICUM

75 wyjątkowych dzieł przenoszących nas do świata snów, magii i grozy trafi pod młotek 8 lutego w Warszawie na pierwszej w 2022 roku aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Tak, jak podczas poprzednich, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów licytacji, DESA Unicum zaprezentuje prace największych mistrzów kultowego nurtu. Z estymacją sięgającą 400 – 600 tys. złotych najdrożej sprzedanym obrazem może zostać wczesne dzieło Zdzisława Beksińskiego. Twórczość wielkiego artysty w 2021 roku biła rekordy, ze słynną „Postacią” na czele, sprzedaną za ponad 1,9 mln złotych. Czarnymi końmi najbliższej aukcji są również prace popularnych i cenionych w kraju i za granicą Rafała Olbińskiego, Karola Bąka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Novaka‑Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Wojciecha Siudmaka.

Prezentowany obraz Zdzisława Beksińskiego, na którym trzy zniekształcone i budzące grozę postaci tulą się do siebie, pochodzi z połowy lat 60. XX wieku. Przez ponad 50 lat należał do prywatnego kolekcjonera i miłośnika sztuki z Krakowa. Kupił go od znajomych syna malarza, Tomka Beksińskiego. Obraz zobaczył po raz pierwszy tuż po tym, gdy Tomek – nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny oraz tłumacz filmów o Jamesie Bondzie – przyniósł go do ich mieszkania w Sanoku. Dzieło zapowiada wszystko to, czym zasłynęły największe prace Zdzisława Beksińskiego: połączenie świata fantazji i horroru. Jeden z największych twórców surrealizmu już wtedy starał się tworzyć tak, jak gdyby fotografował sen i marzenia. O swojej twórczości powiedział: „Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów”.

Lata 60. XX wieku są ważnym okresem w twórczości Beksińskiego. W drugiej połowie tamtej dekady poświęcił się grafice i rysunkowi nasyconym perwersyjnymi erotycznymi obsesjami, które przenikały się z symbolami śmierci. Duże znaczenie dla jego kariery artystycznej miała wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizowana przez Janusza Boguckiego w 1964 roku. Po niemal 60 latach od głośnej wystawy malarz jest nadal jednym z najchętniej kupowanych i najwyżej wycenianych twórców w Polsce. W październiku 2021 roku obraz „Postać” z 1978 roku kupiony został za 1,92 mln zł, przebijając górną estymację niemal trzykrotnie. To do dziś najdrożej sprzedana praca Beksińskiego w historii.

Na lutowej aukcji pojawią się aż trzy prace snującego bajkowe i niezwykle barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nawet na 180 tys. złotych wyceniany jest obraz „Warszawa da się lubić”. Praca z 1989 roku przedstawia Zamek Królewski w Warszawie „wrośnięty” w koronę drzewa o kształcie serca. Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany przez szerokie grono miłośników sztuki na całym świecie. Artysta jest jednym najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Tworzył również ilustracje do tak znanych magazynów jak „The New York Times” czy „Newsweek”. W lutym pod młotek trafi również czarno‑biały szkic Olbińskiego z 2018 roku.

Piękne, silne i dominujące kobiety są często bohaterkami surrealistycznych wizji mistrzów. W niedookreślonej, fantastycznej przestrzeni przedstawia je od lat Karol Bąk. Mający do tej pory kilkanaście wystaw indywidualnych artysta, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech oraz na Tajwanie.

Sensacją jest pochodzący z 2021 roku obraz „Sala balowa IV” Jacka Maślankiewicza. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach. Prezentowane przez DESA Unicum nastrojowe płótno należy do cyklu „Katedra”. Składające się na niego prace obrazują zetknięcie dokonań ludzkiego geniuszu z pięknem zaklętym w mistycznych wnętrzach i doskonałości form architektonicznych.

Plejadę mistrzów realizmu magicznego reprezentować będą również Maksymilian Novak‑Zempliński, Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski oraz Wojciech Siudmak. Pojawią się także ciekawe prace Dariusza Kalety, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Mariusza Zdybała, Janusza Orzechowskiego oraz otwierające aukcję i jej katalog obrazy Borysa Michalika.

 

Pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny” jest ważnym wydarzeniem artystycznym, otwierającym niejako sezon aukcyjny 2022 w DESA Unicum. Tak, jak w poprzednich latach będzie on obfitował w wyjątkowe dzieła największych twórców dawnych i współczesnych. Wśród tych ostatnich nie zabraknie prac wielkich mistrzów surrealizmu, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem licznego grona kolekcjonerów. Na najbliższej lutowej aukcji, pierwszej z zaplanowanych na ten rok, tradycyjnie już zaprezentowane zostaną obiekty wszystkich największych malarzy związanych z nurtem fantastycznym: bijącego rekordy Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Wizytówką popularnego cyklu aukcyjnego są również prace Zbigniewa Hinca, Piotra Horodyńskiego, Małgorzaty Bańkowskiej, Krzysztofa Żyngla oraz Pauliny Góry – mówi Samanta Belling, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna do 8 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.