SURREALISTYCZNE WIZJE MALARSKIE W DESA UNICUM
M+G Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
SURREALISTYCZNE WIZJE NAJWIĘKSZYCH POLSKICH MALARZY WSPÓŁCZESNYCH W DESA UNICUM
75 wyjątkowych dzieł przenoszących nas do świata snów, magii i grozy trafi pod młotek 8 lutego w Warszawie na pierwszej w 2022 roku aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Tak, jak podczas poprzednich, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów licytacji, DESA Unicum zaprezentuje prace największych mistrzów kultowego nurtu. Z estymacją sięgającą 400 – 600 tys. złotych najdrożej sprzedanym obrazem może zostać wczesne dzieło Zdzisława Beksińskiego. Twórczość wielkiego artysty w 2021 roku biła rekordy, ze słynną „Postacią” na czele, sprzedaną za ponad 1,9 mln złotych. Czarnymi końmi najbliższej aukcji są również prace popularnych i cenionych w kraju i za granicą Rafała Olbińskiego, Karola Bąka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Novaka‑Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Wojciecha Siudmaka.
Prezentowany obraz Zdzisława Beksińskiego, na którym trzy zniekształcone i budzące grozę postaci tulą się do siebie, pochodzi z połowy lat 60. XX wieku. Przez ponad 50 lat należał do prywatnego kolekcjonera i miłośnika sztuki z Krakowa. Kupił go od znajomych syna malarza, Tomka Beksińskiego. Obraz zobaczył po raz pierwszy tuż po tym, gdy Tomek – nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny oraz tłumacz filmów o Jamesie Bondzie – przyniósł go do ich mieszkania w Sanoku. Dzieło zapowiada wszystko to, czym zasłynęły największe prace Zdzisława Beksińskiego: połączenie świata fantazji i horroru. Jeden z największych twórców surrealizmu już wtedy starał się tworzyć tak, jak gdyby fotografował sen i marzenia. O swojej twórczości powiedział: „Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów”.
Lata 60. XX wieku są ważnym okresem w twórczości Beksińskiego. W drugiej połowie tamtej dekady poświęcił się grafice i rysunkowi nasyconym perwersyjnymi erotycznymi obsesjami, które przenikały się z symbolami śmierci. Duże znaczenie dla jego kariery artystycznej miała wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizowana przez Janusza Boguckiego w 1964 roku. Po niemal 60 latach od głośnej wystawy malarz jest nadal jednym z najchętniej kupowanych i najwyżej wycenianych twórców w Polsce. W październiku 2021 roku obraz „Postać” z 1978 roku kupiony został za 1,92 mln zł, przebijając górną estymację niemal trzykrotnie. To do dziś najdrożej sprzedana praca Beksińskiego w historii.
Na lutowej aukcji pojawią się aż trzy prace snującego bajkowe i niezwykle barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nawet na 180 tys. złotych wyceniany jest obraz „Warszawa da się lubić”. Praca z 1989 roku przedstawia Zamek Królewski w Warszawie „wrośnięty” w koronę drzewa o kształcie serca. Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany przez szerokie grono miłośników sztuki na całym świecie. Artysta jest jednym najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Tworzył również ilustracje do tak znanych magazynów jak „The New York Times” czy „Newsweek”. W lutym pod młotek trafi również czarno‑biały szkic Olbińskiego z 2018 roku.
Piękne, silne i dominujące kobiety są często bohaterkami surrealistycznych wizji mistrzów. W niedookreślonej, fantastycznej przestrzeni przedstawia je od lat Karol Bąk. Mający do tej pory kilkanaście wystaw indywidualnych artysta, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech oraz na Tajwanie.
Sensacją jest pochodzący z 2021 roku obraz „Sala balowa IV” Jacka Maślankiewicza. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach. Prezentowane przez DESA Unicum nastrojowe płótno należy do cyklu „Katedra”. Składające się na niego prace obrazują zetknięcie dokonań ludzkiego geniuszu z pięknem zaklętym w mistycznych wnętrzach i doskonałości form architektonicznych.
Plejadę mistrzów realizmu magicznego reprezentować będą również Maksymilian Novak‑Zempliński, Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski oraz Wojciech Siudmak. Pojawią się także ciekawe prace Dariusza Kalety, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Mariusza Zdybała, Janusza Orzechowskiego oraz otwierające aukcję i jej katalog obrazy Borysa Michalika.
Pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny” jest ważnym wydarzeniem artystycznym, otwierającym niejako sezon aukcyjny 2022 w DESA Unicum. Tak, jak w poprzednich latach będzie on obfitował w wyjątkowe dzieła największych twórców dawnych i współczesnych. Wśród tych ostatnich nie zabraknie prac wielkich mistrzów surrealizmu, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem licznego grona kolekcjonerów. Na najbliższej lutowej aukcji, pierwszej z zaplanowanych na ten rok, tradycyjnie już zaprezentowane zostaną obiekty wszystkich największych malarzy związanych z nurtem fantastycznym: bijącego rekordy Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego, Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego czy Wojciecha Siudmaka. Wizytówką popularnego cyklu aukcyjnego są również prace Zbigniewa Hinca, Piotra Horodyńskiego, Małgorzaty Bańkowskiej, Krzysztofa Żyngla oraz Pauliny Góry – mówi Samanta Belling, koordynatorka aukcji.
Aukcji towarzyszy wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna do 8 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.