Świat Wilkonia w Koneserze. Bajkowe prace artysty dostępne dla każdego
W Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze-Północ można podziwiać prace autorstwa Józefa Wilkonia. Rzeźby przedstawiające zwierzęta oraz inne baśniowe stworzenia będą prezentowane do 11 czerwca. Niebawem dołączą do nich również ilustracje tego wyjątkowego artysty, a po ponownym otwarciu galerii sztuki dla zwiedzających wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze zostanie także uzupełnione o wystawę obrazów. Plenerowa ekspozycja na placu Konesera jest bezpłatna, a podczas zwiedzania obowiązują aktualne obostrzenia sanitarne.
11 kwietnia rozpoczęła się plenerowa wystawa rzeźb zwierząt oraz baśniowych stworzeń Józefa Wilkonia. Prace wykonane przez tego uznanego artystę można podziwiać na otwartej przestrzeni warszawskiego placu Konesera. Wśród dzieł znajdują się te przedstawiające tura, żubra, niedźwiedzia, słonia, lwicę z lwiątkiem czy hipopotamy. Na szczególną uwagę zasługują „Duchy Lasu”, czyli wilkołaki. Wystawa w symboliczny sposób przenosi naturę do tkanki miejskiej.
– Niektóre baśniowe stworzenia budzą negatywne skojarzenia, ale w tym przypadku jest inaczej. Wilkołaki są symbolem natury, przynoszącej ludziom w darze samo dobro. Warto pamiętać, że otrzymaliśmy od niej także przyjaciół: psy czy koty – tłumaczy Józef Wilkoń. – Wszystkie prezentowane rzeźby, choć przedstawiają dzikie zwierzęta, pokazują łagodne oblicze przyrody. W ten sposób, w pięknej scenerii Centrum Praskiego Koneser, możemy spojrzeć jej prosto w oczy – podkreśla artysta.
Dzieła Józefa Wilkonia cieszą się dużym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jego prace wystawiane były już w wielu krajach, m.in. we Włoszech, w Niemczech czy w Korei Południowej. Rzeźby, które będzie można zobaczyć w Centrum Praskim Koneser, imponują również swoimi rozmiarami. Jeden z wilkołaków osiąga 370 centymetrów, a waga drewnianego słonia to prawie 800 kilogramów. Sam Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ilustratorów książek. W jego dorobku znajduje się ponad dwieście tytułów dla dzieci i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego pozycje – „Księga Dżungli”, „Leopantera” czy „Kici kici, miau – kocia kołysanka” – publikowane są na całym świecie.
Wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze odbywa się na otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera i jest bezpłatne. W trakcie zwiedzania należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.
Więcej szczegółów można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.