Świat Wilkonia w Koneserze. Bajkowe prace artysty dostępne dla każdego
W Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze-Północ można podziwiać prace autorstwa Józefa Wilkonia. Rzeźby przedstawiające zwierzęta oraz inne baśniowe stworzenia będą prezentowane do 11 czerwca. Niebawem dołączą do nich również ilustracje tego wyjątkowego artysty, a po ponownym otwarciu galerii sztuki dla zwiedzających wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze zostanie także uzupełnione o wystawę obrazów. Plenerowa ekspozycja na placu Konesera jest bezpłatna, a podczas zwiedzania obowiązują aktualne obostrzenia sanitarne.
11 kwietnia rozpoczęła się plenerowa wystawa rzeźb zwierząt oraz baśniowych stworzeń Józefa Wilkonia. Prace wykonane przez tego uznanego artystę można podziwiać na otwartej przestrzeni warszawskiego placu Konesera. Wśród dzieł znajdują się te przedstawiające tura, żubra, niedźwiedzia, słonia, lwicę z lwiątkiem czy hipopotamy. Na szczególną uwagę zasługują „Duchy Lasu”, czyli wilkołaki. Wystawa w symboliczny sposób przenosi naturę do tkanki miejskiej.
– Niektóre baśniowe stworzenia budzą negatywne skojarzenia, ale w tym przypadku jest inaczej. Wilkołaki są symbolem natury, przynoszącej ludziom w darze samo dobro. Warto pamiętać, że otrzymaliśmy od niej także przyjaciół: psy czy koty – tłumaczy Józef Wilkoń. – Wszystkie prezentowane rzeźby, choć przedstawiają dzikie zwierzęta, pokazują łagodne oblicze przyrody. W ten sposób, w pięknej scenerii Centrum Praskiego Koneser, możemy spojrzeć jej prosto w oczy – podkreśla artysta.
Dzieła Józefa Wilkonia cieszą się dużym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jego prace wystawiane były już w wielu krajach, m.in. we Włoszech, w Niemczech czy w Korei Południowej. Rzeźby, które będzie można zobaczyć w Centrum Praskim Koneser, imponują również swoimi rozmiarami. Jeden z wilkołaków osiąga 370 centymetrów, a waga drewnianego słonia to prawie 800 kilogramów. Sam Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ilustratorów książek. W jego dorobku znajduje się ponad dwieście tytułów dla dzieci i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego pozycje – „Księga Dżungli”, „Leopantera” czy „Kici kici, miau – kocia kołysanka” – publikowane są na całym świecie.
Wydarzenie Świat Wilkonia w Koneserze odbywa się na otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera i jest bezpłatne. W trakcie zwiedzania należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.
Więcej szczegółów można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.