Świetlny i muzyczny rozmach po raz 13. Light.Move.Festival. już za trzy tygodnie
Świetlny i muzyczny rozmach po raz 13.
Light.Move.Festival. już za trzy tygodnie!
Piękno łódzkiej architektury podkreślone zachwycającymi animacjami, widowiskowe projekcje, poruszające instalacje i pierwsza w historii festiwalu prezentacja wewnątrz budynku, czyli prawdziwa rewolucja w programie LMF. Do tego muzyczne przystanki – jesienią Light.Move.Festival. po raz trzynasty zaprosi tłumy na wieczorne spacery w baśniowej scenografii spiętej hasłem „Szukając szczęścia”. Od 29 września Łódź będzie najjaśniejszym miastem w Polsce.
Jak co roku, organizatorzy Light.Move.Festival. – Fundacja Lux Pro Monumentis – zaprosili do współpracy twórców, którzy po mistrzowsku budują atmosferę, wykorzystując sztukę światła do podkreślenia piękna miejskiej architektury.
- W roku 600-lecia miasta i 200-lecia ulicy Piotrkowskiej proponujemy wyjątkową odsłonę festiwalu i Piotrkowskiej. Animacje i mappingi będą wyświetlane aż na 6-ciu budynkach w pierzei ulicy, czyli Piotrkowska 53, 71, 90, 99, 147 i 149. Obraz dopełni wyjątkowa iluminacja i dźwięki muzyki. Symboliczne urodziny Łodzi podkreślimy instalacją składająca się z 600 łódek płynących ulicą Piotrkowską – mówi Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna festiwalu.
EC1 będzie ważnym punktem na mapie LMF. Charakterystyczna chłodnia kominowa stanie się płótnem dla opowieści wizualnych artysty, którego mapping odda niepowtarzalny charakter miejsca. Nie zabraknie spektakularnych iluminacji postindustrialnych rzeźb, które dodatkowo wzbogacą wizualną przestrzeń dawnej elektrowni. Tegoroczną nowością na festiwalowej mapie będzie projekt, który widzowie zobaczą wewnątrz budynku EC1, w Hali Maszyn.
– To będzie naprawdę mocne uderzenie i rewolucja w programie festiwalowym. Po raz pierwszy zaprosimy publiczność do wnętrza budynku, a dokładnie do Hali Maszyn – symbolicznego serca EC1, gdzie pokażemy fantastyczną prezentację „Sense(s)” autorstwa francuskiej artystki Leslie Epsztein, która oferuje prawdziwie immersyjne doznania i zaangażowanie wszystkich zmysłów – wyjaśnia Beata Konieczniak i podkreśla, że rozświetlenie wnętrza to absolutna nowość i inne podejście do tworzenia świetlnych opowieści.
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się praca tajskiej grupy Decide Kit, znanej na świecie z tworzenia mappingów i animacji. Artyści swój projekt zaprezentują na bogato zdobionej, eklektycznej kamienicy przy Piotrkowskiej 71, należącej kiedyś do Juliusza Pfeiffera. Jak podkreślają twórcy, chcą by ich świetlna opowieść o nadziei i szczęściu „Light.Hope.Happiness” uszczęśliwiła przechodniów.
Największą projekcję przygotuje z kolei hiszpańska grupa Romera Diseño e Infografia, specjalizująca się w tworzeniu projektów wizualnych dla telewizji, muzeów oraz koncertów. Artyści z Madrytu zaprezentują niezwykle architektoniczny mapping, który ozdobi dwie kamienice przy Piotrkowskiej 147/149, podkreślając ich wyjątkowe piękno.
Wśród instalacji na uwagę zasługuje praca Daniela Kurniczaka, którą będzie można podziwiać w Parku Sienkiewicza. Kurniczak to nie tylko artysta wizualny, ale także kompozytor i producent muzyczny, który występował na międzynarodowych festiwalach, jak Space Ibiza w Hiszpanii, holenderskim GLOW, Festiwalu Światła w Berlinie czy Light Night Leeds w Anglii. Za pomocą swojej interaktywnej instalacji kamiennego kręgu „The Super Magic Stone Circle” zabierze widzów do innego świata, wypełnionego światłem i muzyką.
– 29 września wystartuje kolejny Light.Move.Festival. – wyjątkowy, bo odbywający się w 600-lecie naszego Miasta. To będą trzy dni wspaniałej zabawy i kolejna okazja, by odwiedzić nasze Miasto. Także już dziś zapraszam turystów z całej Polski i nie tylko do odwiedzenia Łodzi w ten magiczny weekend i magiczny rok obchodów. Widowiskowe mappingi, intrygujące instalacje i fascynujące świetlne opowieści z najdalszych zakątków świata stworzą kilkukilometrową, wielobarwną ścieżkę. Na ulicy Piotrkowskiej zobaczymy 6 multimedialnych mappinów, które ożywią fasady wielkomiejskich kamienic. Tradycyjnie już festiwal zawita do łódzkich parków, w tym roku będą to parki Sienkiewicza i Moniuszki. Listę adresów LMF uzupełni też m.in. EC1, które w tym roku wyjątkowo udostępni swoje wnętrza na świetlne pokazy i animacje – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.
Light.Move.Festival. od lat uznawany jest za jedno z ważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Co roku przyciąga tłumy pasjonatów magii światła z kraju i zagranicy. Za sprawą wielkoformatowych projekcji, animacji, przestrzennych instalacji i projektów performatywnych przez trzy wieczory przekształca imponujące łódzkie budynki w dzieła sztuki, a skwery i zieleńce w galerie kinetycznej sztuki światła. Tegoroczna, trzynasta edycja LMF odbędzie się między 29 września a 1 października.
Oprócz części głównej LMF ART, na program festiwalu złożą się: sekcja MUSIC, czyli przystanki muzyczne w świetlnej oprawie oraz blok EDU.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Lux Pro Monumentis. Partnerem Głównym jest Miasto Łódź.
__
Fundacja Lux Pro Monumentis od kilkunastu lat promuje i rozświetla miasto Łódź, podkreślając jego charakterystyczną architekturę za sprawą Light.Move.Festival.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.