Święto ulicy Ogrodowej z Muzeum Fabryki w Manufakturze
Warsztaty, wystawy, spotkania z wyjątkowymi włókniarkami - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Łodzi podczas święta ulicy Ogrodowej. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” działające przy Muzeum Fabryki po raz kolejny zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie, upamiętniające fabrykancką historię miasta.
Święto ulicy Ogrodowej
09.09 – 10.09 (sobota i niedziela)
Ogrodowa była bardzo ważnym punktem na mapie włókienniczej Łodzi. To tutaj tętniło życie pracowników pobliskiej fabryki założonej przez Izraela Poznańskiego, gdzie dziś jest Manufaktura. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” pielęgnuje pamięć o zwyczajach i tradycjach pracowników zakładów włókienniczych.
Tegoroczne święto ulicy Ogrodowej to mnóstwo atrakcji i niezapomnianych chwil spędzonych na jednej z najbardziej charakterystycznych ulic Łodzi. Dla uczestników przygotowano bogaty program, który zapewni całym rodzinom nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim edukację.
Przez cały weekend będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i dorosłych, zaplanowano także spotkania z włókniarkami, które powspominają dawne czasy. Po raz pierwszy będzie można też obejrzeć prace zebrane w ramach projektu Lodz600 – 600 obrazów na 600-lecie Łodzi. Z pewnością nie zabraknie również chętnych na spacer z przewodnikiem po Ogrodowej.
Harmonogram wydarzenia:
Sobota
12:00 – warsztaty fotograficzne – historie z Ogrodowej zawarte w detalu (spotkanie przy bramie głównej Manufaktury)
14:00 – otwarcie wystawy plenerowej (historia BRAMY) do Manufaktury (spotkanie przy bramie głównej Manufaktury)
15:00 – spotkanie z J. Cygankiewiczem – mistrzem, który wykonał replikę bramy (spotkanie w Muzeum Fabryki)
17:00 – spotkanie z włókniarkami z Ogrodowej – rozstrzygnięcie konkursu na „Album o włókniarkach” (spotkanie w Muzeum Fabryki)
Niedziela
11:00 – 14:00 – rodzinna gra terenowa „Historie z ogrodowej”
12:00 – zwiedzanie hotelu Vienna House Andel`s Łódź (spotkanie w hotelu)
12:00 – 14:00 – warsztaty dla dzieci (spotkanie w Muzeum Fabryki)
13:30 – oprowadzenie kuratorskie po wystawach artystycznych projektu „Lodz600” (spotkanie w Vienna House Andel`s Łódź)
15:00 – spacer po ulicy Ogrodowej (spotkanie przy bramie do Manufaktury)
Warsztaty dla dzieci w Muzeum Fabryki będą dotyczyły tworzenia biżuterii z recyklingu, a dokładnie z elementów, które pozostały po konserwacji starego krosna. Zajęcia są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy pod numerem 42 664 92 93.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.