Święto ulicy Ogrodowej z Muzeum Fabryki w Manufakturze
Warsztaty, wystawy, spotkania z wyjątkowymi włókniarkami - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Łodzi podczas święta ulicy Ogrodowej. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” działające przy Muzeum Fabryki po raz kolejny zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie, upamiętniające fabrykancką historię miasta.
Święto ulicy Ogrodowej
09.09 – 10.09 (sobota i niedziela)
Ogrodowa była bardzo ważnym punktem na mapie włókienniczej Łodzi. To tutaj tętniło życie pracowników pobliskiej fabryki założonej przez Izraela Poznańskiego, gdzie dziś jest Manufaktura. Stowarzyszenie „Ludzie Fabryki” pielęgnuje pamięć o zwyczajach i tradycjach pracowników zakładów włókienniczych.
Tegoroczne święto ulicy Ogrodowej to mnóstwo atrakcji i niezapomnianych chwil spędzonych na jednej z najbardziej charakterystycznych ulic Łodzi. Dla uczestników przygotowano bogaty program, który zapewni całym rodzinom nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim edukację.
Przez cały weekend będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i dorosłych, zaplanowano także spotkania z włókniarkami, które powspominają dawne czasy. Po raz pierwszy będzie można też obejrzeć prace zebrane w ramach projektu Lodz600 – 600 obrazów na 600-lecie Łodzi. Z pewnością nie zabraknie również chętnych na spacer z przewodnikiem po Ogrodowej.
Harmonogram wydarzenia:
Sobota
12:00 – warsztaty fotograficzne – historie z Ogrodowej zawarte w detalu (spotkanie przy bramie głównej Manufaktury)
14:00 – otwarcie wystawy plenerowej (historia BRAMY) do Manufaktury (spotkanie przy bramie głównej Manufaktury)
15:00 – spotkanie z J. Cygankiewiczem – mistrzem, który wykonał replikę bramy (spotkanie w Muzeum Fabryki)
17:00 – spotkanie z włókniarkami z Ogrodowej – rozstrzygnięcie konkursu na „Album o włókniarkach” (spotkanie w Muzeum Fabryki)
Niedziela
11:00 – 14:00 – rodzinna gra terenowa „Historie z ogrodowej”
12:00 – zwiedzanie hotelu Vienna House Andel`s Łódź (spotkanie w hotelu)
12:00 – 14:00 – warsztaty dla dzieci (spotkanie w Muzeum Fabryki)
13:30 – oprowadzenie kuratorskie po wystawach artystycznych projektu „Lodz600” (spotkanie w Vienna House Andel`s Łódź)
15:00 – spacer po ulicy Ogrodowej (spotkanie przy bramie do Manufaktury)
Warsztaty dla dzieci w Muzeum Fabryki będą dotyczyły tworzenia biżuterii z recyklingu, a dokładnie z elementów, które pozostały po konserwacji starego krosna. Zajęcia są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy pod numerem 42 664 92 93.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.