Komunikaty PR

Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora

2021-02-02  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.71 MB )

Najlepsi młodzi twórcy i aukcja, której kuratorem jest jeden z najbardziej znanych projektantów mody w Polsce, Łukasz Jemioł. To zupełnie nowy projekt prezentujący dzieła artystów młodych, którzy już są szeroko rozpoznawalni przez publiczność i kolekcjonerów. Aukcja „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” odbędzie się 4 lutego w DESA Unicum. 

„Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” to autorski wybór prac dokonany przez Łukasza Jemioła, który prywatnie jest kolekcjonerem sztuki. Projektant ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego ubrania noszą znane osoby ze świata mody i mediów jak Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska czy Alicja Bachleda-Curuś. Jest laureatem m.in. Nagrody Oskara Mody Fashion de Lux czy Złotej Nitki. Łukasz Jemioł wybrał do pierwszej edycji projektu ponad 50 prac artystów znanych już szerokiej publiczności. To dzieła takich twórców jak Lia Kimura, Sonia Ruciak, Adam Bakalarz, Andrzej Sobiepan czy Zuza Krajewska.

-Projekt jest dla mnie szczególnie bliski. Choć moda, z którą od lat jestem związany, uważana jest za sztukę użytkową, to w mojej pracy nieustannie odwołuję się do idei sztuki wysokiej. Otaczam się nią także w życiu prywatnym, gdyż stanowi dla mnie źródło inspiracji do nieustawania w spełnianiu marzeń. Rozumiem wyzwania, przed jakimi stoją młodzi artyści. Ja również będąc młodym człowiekiem i studentem na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Instytucie Ubioru i Druku otrzymałem szansę rozwoju i realizacji marzeń związanych z modą. Liczę, że platforma, której udziela dzisiaj artystom DESA Unicum, okaże się dla nich tym samym – możliwością zaprezentowania swojego talentu na szerokim forum — mówi Łukasz Jemioł. 

Dzieła są bardzo różnorodne. To prace wykonane różnymi technikami, zarówno abstrakcyjne, jak i realistyczne. Jedną z najciekawszych jest obraz Martyny Ścibor „KaPeWu” namalowany lakierem do paznokci. Jak mówi sama artystka, jej dzieła powstają z resztek lakierów zbieranych od różnych kobiet. Prace nawiązują do szydełkowania, dziergania, przypominają tkaniny. Według Andy Rottenberg, obrazy Ścibior są refleksją nad wcześniejszą i obecną pozycją kobiet w społeczeństwie. Ciekawą technikę stosuje też Lia Kimura, której prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach. Obrazy artystki na pograniczu sztuki abstrakcyjnej i figuratywnej, eksponują na przemian nacechowane emocjonalnie tekstury i wyodrębniające się z nich, zdekonstruowane sylwetki. Jej twórczość stanowi próbę prowadzenia narracji w oparciu o przeżywane sytuacje graniczne: doświadczenie śmierci, wyobcowania i nadziei. 

Na wystawie i aukcji znajdziemy również pracę Adama Bakalarza, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i rzeźbą. Pociąga go sztuka z czasu odkryć kubistów, futurystów, surrealistów, której wątki odnajdziemy właśnie w twórczości tego krakowskiego artysty m.in. w prezentowanym obrazie „KWT04”. Jednym z najciekawszych odkryć ostatnich lat jest również Marek Rachwalik, który wypracował nowatorski język malarski, łączący w sobie fascynację muzyką metalową, organicznymi formami, pop kulturą i groteską. Jego obrazy są rezultatem operowania starannie wypracowanym językiem malarskim, który łączy w sobie fascynację technicyzacją i biologicznymi formami. 

Wszystkie prace oglądać można na wystawie przedaukcyjnej do 4 lutego. W ten sam dzień o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 27 stycznia - 4 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 4 lutego 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dzisiaj-wybor-kuratora-887/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Fuzja zaprasza na Łódź Design Festival Biuro prasowe
2024-05-16 | 14:45

Fuzja zaprasza na Łódź Design Festival

Najlżejsze krzesło świata, lustrzane dzieła sztuki użytkowej wykonane w technologii FiDU pozwalającej nadmuchać metal pod wysokim ciśnieniem oraz krzesło będące swoistym dialogiem
Sztuka Noc Muzeów z Lime
2024-05-14 | 11:35

Noc Muzeów z Lime

Firma Lime przygotowała specjalną promocję dla uczestników Nocy Muzeów. Każdy użytkownik, który w nocy z 18 na 19 maja wpisze w aplikację kod „MUZEUMZLIME”
Sztuka Sztuka żyje w mieście. Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
2024-05-09 | 12:00

Sztuka żyje w mieście. Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels

Historyczna Starówka, socjalistyczne wspomnienia, a może nowoczesne centra biznesowe? Tak szeroka paleta urbanistycznych kontrastów nasuwa na myśl jedno miasto: Warszawę. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.