Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja
Największy polski surrealista. Jego dzieła porównuje się do twórczości René Magritte'a. Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W maju na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum pojawiły się aż dwa jego niesamowite płótna przepełnione magią. Zobaczyć można również twórczość m.in. Tomasza Sętowskiego i wczesny obraz Jacka Yerki. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek 20 maja.
W onirycznych krainach Jacka Yerki nic nie jest tym, czym zdaje się być początkowo. Nie inaczej jest w prezentowanej na wystawie, wczesnej kompozycji artysty zatytułowanej „Nowe przygody Hucka” z 1987 roku. Wytrawny widz może odkryć w tej pracy całe morze symboli, ale także aluzji do dzieł dawnych mistrzów. Yerka natchnienie często czerpie z malarstwa niderlandzkiego i twórczości artystów takich jak m.in. Jan van Eyck i Hieronymus Bosch. Prezentowana w DESA Unicum praca inspirowana jest powieścią Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”. Podczas ostatniej aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum dzieło tego artysty sprzedane zostało za 400 tys. zł.
Wybitnym twórcą, którego dzieła zobaczyć i wylicytować można będzie w maju jest również Rafał Olbiński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynuje i inspiruje wielbicieli z całego świata. W swoich pracach kreuje rzeczywistość doskonałą. Przepełniają ją metafory i znaczenia, w których każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki. Wykreowane przez Olbińskiego oniryczne, niezwykle sugestywne wizje przedstawiają przede wszystkim modelowe kobiety i mężczyzn, których artysta wikła w najróżniejsze relacje – wzajemnej zależności, tajemniczości podszytej intelektualnym niepokojem, czy dopiero co rodzącej się zmysłowości. Dzieła Olbińskiego wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza jawy i snu, która porywa najbardziej wymagającego widza. Właśnie takie są dwie prezentowane na majowej wystawie i aukcji prace „Randezvous with Poetry” i „ Nieskromna prostota wielkości”.
Z kolei Tomasz Sętowski słynie z przedstawiania podwodnych światów, miast jak ze snu oraz kobiet w sukniach zrobionych z budowli lub wież. Przeszły one już do kanonu malarstwa surrealistycznego. Na wystawie i aukcji 20 maja pojawią się aż cztery wyjątkowe obiekty jego autorstwa. Pierwszy z nich to portret Salvadora Dalego. Ten wielki malarz-wywrotowiec, stał się jedną z największych inspiracji twórczych Sętowskiego. Jego „szalony umysł” był podwaliną do stworzenia podobnego nurtu w malarstwie polskich surrealistów. Kolejne dzieło to akwaforta „Zegarmistrz Światła”. Na przedstawionej scenie do bramy miasta wlatuje błazen z wielkim zegarem. Z wieży zegarowej wychodzi skrzypek, który z półprzymkniętymi oczyma gra na instrumencie. Pojawią się również rzeźby autorstwa Sętowskiego. „Kobieta z lustrem” to praca wykonana z brązu, przedstawiająca postać w sukni, która wygląda niczym wieża w Pizie. Półnaga bogini, z odkrytymi piersiami, podziwia swój wizerunek w zwierciadle. Zobaczyć i wylicytować można będzie również dzieło uczennicy artysty, Anastasiyi Markovych.
Na wystawie i aukcji zaprezentowane zostaną również prace twórców takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Maksymilian Novák-Zempliński, Paweł Trybalski, Tomasz Poznysz, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz. 20 maja wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 5-20 maja 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 20 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny/
https://bid.desa.pl/auctions/1-4JGDVA/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.