Sztuka może liczyć na wsparcie nowo powstałej fundacji
Bartosz Berestecki, Prezes PayTel (wiodącego dostawcy usług płatniczych na polskim rynku), został fundatorem organizacji wspierającej młodych artystów. W piątek, 23 czerwca, odbyło się pierwsze wydarzenie organizowane przez Fundację Beresteckich, podczas którego goście mieli okazję obejrzeć wernisaż prac artystki młodego pokolenia - Lindy Lach.
Według spisu organizacji pozarządowych, w Polsce istnieje ponad cztery tysiące fundacji zajmujących się szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Do tego grona dołączy wkrótce Fundacja Beresteckich, która jest tworzona w celu wspierania, rozwijania i promowania różnorodnych dziedzin sztuki oraz twórczości artystycznej. To inicjatywa mająca na celu przyczynienie się do rozwoju polskiej sceny artystycznej oraz wspierania młodych artystów w ich twórczych dążeniach. Fundacja ma na celu tworzenie nowych możliwości dla artystów, umożliwiając im rozwój swoich talentów, eksperymentowanie z różnymi formami sztuki i otwieranie ich na szerszą publiczność, zwłaszcza z kręgów biznesowych.
Misją fundacji jest stworzenie otoczenia, w którym artyści mogą pogłębiać swoje umiejętności, tworzyć nowe dzieła i angażować się w dialog artystyczny.
Fundacja powstaje z pasji rodziny Beresteckich do sztuki oraz chęci wspierania młodych artystów.
„Sztuka zawsze mi towarzyszyła, jest to nieodłączny element mojego życia. Uważam, że obcowanie z artystami oraz ich dziełami bardzo nas wzbogaca - intelektualnie i emocjonalnie. Artyści ze swoją nieodłączną wrażliwością inaczej patrzą na świat, potrafią się zatrzymać, dostrzec niuanse, których my normalnie nie widzimy. Potem możemy je zauważyć w ich pracach, w których pokazują też część siebie. To bardzo osobiste doświadczenie, jeśli pozna się twórcę i jednocześnie porozmawia o jego dziełach. Sztuka i obcowanie z nią ma na nas istotny wpływ – wrażliwość, kreatywne myślenie, inna perspektywa spojrzenia na rzeczywistość” – mówi Bartosz Berestecki, założyciel Fundacji Beresteckich, i dodaje: „Planujemy kolejne wydarzenia, w których będą brali udział twórcy oraz ich publiczność, co pozwoli im na bliższe poznanie się, odkrywanie, przenikanie dwóch światów.”
Fundacja będzie opierać się na wsparciu społeczności i prywatnych darczyńców, którzy rozumieją wartość sztuki i jej wpływ na społeczeństwo.
O artystce:
Linda Lach (ur. 1995 r.), artystka wizualna. W swej twórczości łączy różne media, od rzeźby i malarstwa po instalacje i dźwięki. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2022, nagroda za najlepszy dyplom). W swoich pracach zajmuje się stykiem nauki i sztuki poszukując nowych możliwości na zwizualizowanie pozyskiwanych danych. Szkicuje wykresy oparte o algorytmy. Interesuje ją powtarzalność i relacje człowieka ze światem cyfrowym. W danych szuka odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci i tożsamości w świecie fałszywej ewolucji. Przetwarza pozyskane informacje zapętlając je i rozszczepiając. Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.