Sztuka może liczyć na wsparcie nowo powstałej fundacji
Bartosz Berestecki, Prezes PayTel (wiodącego dostawcy usług płatniczych na polskim rynku), został fundatorem organizacji wspierającej młodych artystów. W piątek, 23 czerwca, odbyło się pierwsze wydarzenie organizowane przez Fundację Beresteckich, podczas którego goście mieli okazję obejrzeć wernisaż prac artystki młodego pokolenia - Lindy Lach.
Według spisu organizacji pozarządowych, w Polsce istnieje ponad cztery tysiące fundacji zajmujących się szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Do tego grona dołączy wkrótce Fundacja Beresteckich, która jest tworzona w celu wspierania, rozwijania i promowania różnorodnych dziedzin sztuki oraz twórczości artystycznej. To inicjatywa mająca na celu przyczynienie się do rozwoju polskiej sceny artystycznej oraz wspierania młodych artystów w ich twórczych dążeniach. Fundacja ma na celu tworzenie nowych możliwości dla artystów, umożliwiając im rozwój swoich talentów, eksperymentowanie z różnymi formami sztuki i otwieranie ich na szerszą publiczność, zwłaszcza z kręgów biznesowych.
Misją fundacji jest stworzenie otoczenia, w którym artyści mogą pogłębiać swoje umiejętności, tworzyć nowe dzieła i angażować się w dialog artystyczny.
Fundacja powstaje z pasji rodziny Beresteckich do sztuki oraz chęci wspierania młodych artystów.
„Sztuka zawsze mi towarzyszyła, jest to nieodłączny element mojego życia. Uważam, że obcowanie z artystami oraz ich dziełami bardzo nas wzbogaca - intelektualnie i emocjonalnie. Artyści ze swoją nieodłączną wrażliwością inaczej patrzą na świat, potrafią się zatrzymać, dostrzec niuanse, których my normalnie nie widzimy. Potem możemy je zauważyć w ich pracach, w których pokazują też część siebie. To bardzo osobiste doświadczenie, jeśli pozna się twórcę i jednocześnie porozmawia o jego dziełach. Sztuka i obcowanie z nią ma na nas istotny wpływ – wrażliwość, kreatywne myślenie, inna perspektywa spojrzenia na rzeczywistość” – mówi Bartosz Berestecki, założyciel Fundacji Beresteckich, i dodaje: „Planujemy kolejne wydarzenia, w których będą brali udział twórcy oraz ich publiczność, co pozwoli im na bliższe poznanie się, odkrywanie, przenikanie dwóch światów.”
Fundacja będzie opierać się na wsparciu społeczności i prywatnych darczyńców, którzy rozumieją wartość sztuki i jej wpływ na społeczeństwo.
O artystce:
Linda Lach (ur. 1995 r.), artystka wizualna. W swej twórczości łączy różne media, od rzeźby i malarstwa po instalacje i dźwięki. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2022, nagroda za najlepszy dyplom). W swoich pracach zajmuje się stykiem nauki i sztuki poszukując nowych możliwości na zwizualizowanie pozyskiwanych danych. Szkicuje wykresy oparte o algorytmy. Interesuje ją powtarzalność i relacje człowieka ze światem cyfrowym. W danych szuka odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci i tożsamości w świecie fałszywej ewolucji. Przetwarza pozyskane informacje zapętlając je i rozszczepiając. Ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i grupowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.