Sztuka niezależna w Centrum Praskim Koneser. Rozpoczyna się Warsaw Off ART
Ponad czterdziestu artystów z siedmiu krajów zaprezentuje się podczas kolejnej, już piątej edycji Warsaw Off ART. To cykliczna impreza, podczas której niezależni twórcy pokazują bezpłatnie swoje prace szerokiej publiczności. Tegoroczne wydarzenie, organizowane pod hasłem STOP HISTORY, odbędzie się od 25 września do 1 października w przestrzeni Warsztat Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.
STOP HISTORY to projekt artystyczny, który nawiązuje do smutnej codzienności wojny w Ukrainie. To wyraz sprzeciwu, jaki płynie z rosyjskiej agresji na wschodniego sąsiada Polski. Twórcy, w prezentowanych podczas tegorocznej, piątej edycji Warszaw Off ART, przedstawiają swoje emocje związane z trwającym konfliktem, odsłaniającym mroki przeszłych lat.
– Piąta edycja Warsaw Off ART dotyka niezwykle ważnego problemu, na który artyści nie zamykają oczu. To dla odwiedzających możliwość refleksji i zastanowienia się nad najbardziej złożonymi kontekstami otaczającego nas świata. Zwłaszcza że niestety jest ich bardzo dużo, a trwający konflikt w Ukrainie wyzwala wiele emocji, których ujście i swoisty sprzeciw wyraża się między innymi w sztuce – mówi Piotr Ambroziak, dyrektor Warsaw Off ART.
Podczas Warsaw Off ART 2022 odwiedzający Centrum Praskie Koneser będą mieli możliwość zapoznania się z twórczością aż ponad czterdziestu artystów z Czech, Niemiec, Austrii, USA, Słowacji i Serbii, których działania artystyczne wymykają się wszelkim znanym stylom oraz technikom. Nie zabraknie też rodzimych przedstawicieli, a wśród nich między innymi: prof. Arkadiusz Marcinkowski, autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych w kraju i na świecie, na co dzień zajmujący się malarstwem, grafiką cyfrową i działaniami przestrzennymi, czy też prof. Tomasz Tobolewski, laureat m.in. Grand Prix na Biennale Grafiki Dry Point w Serbii (2011).
W czasie tegorocznej edycji Warsaw Off ART artyści zaprezentują swoje prace na powierzchni ponad 885 mkw. w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Wystawa czynna jest codziennie od 25 września do 1 października 2022 r., w godz. 12.00 – 20.00 (w sobotę, 1.10 ekspozycja otwarta będzie do godz. 18.00). Podczas siedmiu dni festiwalu każdy z uczestników będzie mógł spotykać się z zagranicznymi artystami, a także zobaczyć towarzyszące imprezie performansy oraz koncerty muzyczne.
- Kuratorzy: Tomáš Koudela, Piotr Ambroziak
- Dyrektor festiwalu: Piotr Ambroziak
- Producentka wystawy: Tereza Čapandová
- Lista uczestniczek i uczestników Warsaw off ART 2022: Piotr Ambroziak, Bogusław Bachorczyk, Torsten Batzk, Petronela Bencová, Milan Cieslar, Predrag Pedja Djaković, Nadine Fecht, Oskar Felber, Jakub Guziur, Pavel Forman, Jana Francová, Viktor Frešo, Michael Gifford, Andreas Guskos, Ašot Haas, MK Kaehne, Lia Karl, Łukasz Kliś, Michal Konvička, Tomáš Koudela, Marek Kvetan, Martin Lukáč, Arkadiusz Marcinkowski, Tomasz Misiak, Adam Nowaczyk, Przemysław Obarski, Marcin Olejniczak, Lucie Rosická, Tereza Samková, Marek Schovánek, Elena Steiner, Adéla Suchánková, Ivo Sumec, Iveta Šafránková, Tomasz Tobolewski, Daniel Tomášek, Dan Trantina, Monika Urbanová, Petr Váša, Łukasz Zbroja
Wstęp zarówno na samą wystawę, jak i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny i niebiletowany. Więcej informacji o piątej edycji Warsaw Off ART można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO czy Koneser Grill, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.
Jubileusz 10-lecia siedziby NOSPR
Święto sztuki i designu w Krakowie
Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.