Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Najgłośniejsze polskie dzieło współczesne, na które Daniel Olbrychski, na oczach całej Polski rzucił się z szablą. Jedna z najbardziej skandalizujących prac ostatnich lat, czyli ,,Naziści” autorstwa Piotra Uklańskiego, pojawi się już 9 listopada na wystawie przedaukcyjnej ,,Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” w DESA Unicum. To również okazja do zobaczenia twórczości innych wybitnych polskich twórców takich jak Agnieszka Polska, Rafał Bujnowski i Agata Bogacka.
To było jedno z największych wydarzeń świata sztuki końca XX wieku. W 2000 roku w warszawskiej Zachęcie oglądać można było dzieło ,,Naziści” Piotra Uklańskiego. Wchodzące w jego skład fotografie, zostały zaczerpnięte z polskich i zagranicznych filmów, w których aktorzy wcielali się w role nazistów. Wśród zdjęć składających się na pracę artysta umieścił ujęcie Daniela Olbrychskiego pochodzące z filmu ,,Jedni i drudzy” Claude’a Leloucha. Podczas wystawy sprowokowany aktor postanowił publicznie zniszczyć swój wizerunek wykorzystany przez Uklańskiego. Posługując się szablą Kmicica (która zagrała w ,,Potopie” z 1974 roku), Olbrychski pociął także, na prośbę zainteresowanych, wizerunki Jana Englerta, Stanisława Mikulskiego i Jean-Paula Belmondo, zapraszając telewizję dla uwiecznienia tego momentu. Jeden z egzemplarzy ,,Nazistów” znajduje się w prestiżowej kolekcji Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Prezentowane na wystawie dzieło pochodzące z legendarnego cyklu składa się z 41 fotografii. Na zdjęciach znaleźli się min. Christopher Lee, Dennis Hopper oraz Clint Eastwood.
Metodą kolażu posłużyła się również Agnieszka Polska. „Obiekty” to niesamowita, wręcz magiczna praca, która powstała na bazie zestawienia dwunastu czarno-białych fotografii. Artystka ułożyła je dookoła wizerunku półnagiej kobiety, której tors wyrasta z porośniętej trawą polany. Polska jest jedną z najmłodszych przedstawicielek pokolenia artystów, których czasy rozwoju i dojrzałej twórczości przypadają na przełomowe lata po 1989. Tworzy przede wszystkim wideo i fotografie, które przez wielu są utożsamiane ze sztuką przemiany ustrojowej. W swoich pracach Polska wykorzystuje archiwalne materiały w postaci fotografii lub rolek filmowych. Poddawane są one przez nią licznym artystycznym ingerencjom. Czasem zmienia stroje dokumentowanych postaci lub zamazuje ich twarze. Jej wypowiedzi artystyczne przepełnia język niepokojącego surrealizmu.
Wyjątkowo istotnym dla aktualnej sztuki jest także dorobek Rafała Bujnowskiego. Na przestrzeni lat eksperymentował on z wieloma strategiami malarskimi, dzięki czemu jego realizacje cechuje ogromne bogactwo. Artysta otwarcie przyznaje się, że wykorzystuje różne maniery i rozwiązania zastosowane wcześniej przez innych. Jako malarza bardziej niż treści i wierność przedstawienia, interesują go rozwiązania techniczne. Od kilku lat jego prace sytuują się na granicy pomiędzy realizmem a abstrakcją. Ich tematem często staje się badanie właśnie tej granicy. Jego najnowsze eksperymenty malarskie cechuje stopniowe ograniczanie
palety barwnej, które wieńczy seria Nokturnów z 2014 roku. Realizuje ona koncepcję „czarnego obrazu”. Prace z tego wyjątkowego cyklu pojawią się na wystawie w DESA Unicum.
Obok tryptyku Bujnowskiego na wystawie zobaczyć można będzie również twórczość m.in. Anety Grzeszykowskiej, Anny Ostoya, Normana Leto i Piotra Janasa. 19 listopada wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 9-19 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-1i3t/
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.