Sztuka zwalczająca stres w Warszawie
-
Do 16 lipca w Piękna Gallery przy ul. Emilii Plater 10 oglądać będzie można malarstwo Anny Szprynger, jednej z najbardziej uznanych artystek sztuki najnowszej w Polsce.
-
Dorobek Anny Szprynger wielokrotnie wystawiany był zagranicą, m.in. w Nowym Jorku. Malarka określana jest przez krytyków kontynuatorką dziedzictwa największych polskich abstrakcjonistów.
Anna Szprynger urodziła się w 1982 r. w Warszawie i obecnie zaliczana jest do najbardziej rozpoznawalnych artystek swojego pokolenia w Polsce. Bywalcom galerii znana jest przede wszystkim z precyzyjnie kreślonych geometrycznych obrazów, na których serie cienkich jak włos białych linii przecinają czarne tła. Jej najnowsza seria prac, prezentowana na wystawie „Jętki” zaskoczyła jednak szerokie grono kolekcjonerów: po raz pierwszy od niemal dekady artystka wprowadziła do palety różne barwy, a jej kunsztowne kompozycje zaczęły przypominać formy organiczne. Niektórym odbiorcom przywodzą na myśl chmary muszek, innym kosmiczne mgławice. Tytułowe „jętki” to niewielkie owady unoszące się latem nad stawem - ich życie trwać może od rana do wieczora.
- Kiedy poszukiwaliśmy tytułu dla wystawy, owszem, były rozważane również mgławice, choć brakowało w wydźwięku tego słowa czegoś, co w tej serii jest bardzo istotne, czyli intymności i bliskości. O jętkach może nie wszyscy myślą, ale każdy natknął się przecież na taką chmarę muszek - dobrze znanych, malutkich, ulotnych - komentuje Anna Szprynger w wywiadzie na okoliczność wystawy. Cała treść rozmowy dostępna jest na stronie artystki: https://annaszprynger.pl/satysfakcja_z_oddechu/
- Anna Szprynger w 2013 została laureatką Prix Marin na paryskim Salon Réalités Nouvelles, a także otrzymała Nagrodę Arteonu za rok 2014. Warto wspomnieć, że jej praca została zakupiona do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie można oglądać ją na ekspozycji stałej. Te wyróżnienia oraz liczne wystawy w Polsce i za granicą potwierdzają, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych artystek sztuki najnowszej, która w świeży i oryginalny sposób kontynuuje tradycję wielkich polskich abstrakcjonistów - komentuje Stefania Olbrycht z Piękna Gallery.
Nocne życie wystawy
Obrazy, które Anna Szprynger nazywa bardziej osobistymi wypowiedziami, w opinii odwiedzających uchodzą za niezwykle subtelne i niespodziewanie kojące. Malowane przez artystkę z dużą uwagą, czasochłonne abstrakcyjne prace przypominają ażurowe struktury, chmary muszek. Angielska nazwa jętki to „mayfly” - majowa muszka - istotnie kojarząca się z odpoczynkiem i nagrzaną taflą stawu. Jak potwierdzają organizatorzy wystawy, miasto wyraźnie na taką sztukę czekało.
- Podczas odbywającej się tradycyjnie Nocy Muzeów - zarówno fizycznie jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych - odwiedziło nas bardzo wielu gości, co ważne, przede wszystkim młodych. Artystka również była obecna w galerii i w konsekwencji nasza Noc Muzeów była de facto sześciogodzinną rozmową o inspiracjach, procesie twórczym i tym, co kto widzi w tajemniczych abstrakcjach Szprynger. Taka wymiana myśli jest dla nas najcenniejsza, ponieważ dowiadujemy się wiele od gości, ale także sami możemy przekazać nieco wiedzy i zaciekawić młodych widzów światem sztuki - komentuje Stefania Olbrycht z warszawskiej Piękna Gallery, która od lat promuje rodzimą sztukę, działając równolegle w Nowym Jorku.
- Piękna Gallery koncentruje się na czołowych artystach polskiej sztuki powojennej. Nasza działalność obejmuje również Nowy Jork, gdzie promujemy polskich twórców. Obok Stanisława Fijałkowskiego, Teresy Pągowskiej, Eugeniusza Markowskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Stefana Krygiera zaprezentowaliśmy również Annę Szprynger. Indywidualna wystawa Szprynger zorganizowana we współpracy z ważną nowojorską Slag Gallery spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem amerykańskich widzów i krytyki - dodaje Stefania Olbrycht.
Więcej informacji oraz zdjęć z wystawy „Jętki” znajdą Państwo na stronie: https://pieknagallery.pl/
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.