„The Art of Banksy. Without Limits” – otwarcie wystawy 12 lutego
Po raz pierwszy w historii prace najbardziej tajemniczego artysty street artu zostaną zaprezentowane w Polsce. Międzynarodowa wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” otwiera się w warszawskim Centrum Praskim Koneser już w najbliższy piątek 12 lutego!
Banksy – artysta uliczny, antysystemowy, zaangażowany politycznie, w swojej twórczości odnosi się do najbardziej palących problemów naszego świata. Z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, docierając jednocześnie ze swoją sztuka do odbiorców na całym świecie.
Uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów, który zrewolucjonizował sztukę, jednocześnie brutalnie obnażając paradoksy jej rynku. Jego prace sprzedają się za miliony, choć większa część z nich nigdy nie będzie do nikogo należała.
Teraz, po raz pierwszy w historii, jego prace będzie można zobaczyć w Warszawie. Już w najbliższy piątek 12 lutego otwiera się nieautoryzowana międzynarodowa wystawa „The Art of Banksy. Without Limits”.
Ekspozycja po raz pierwszy została zaprezentowana w 2016 roku w Istambule, a następnie gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie i Wiedniu. Od najbliższego piątku ponad 100 eksponatów, w tym oryginalnych prac Banksy’ego, instalacji, rzeźb, fotografii, a także specjalnie na tę okazję tworzonych szablonów i replik będzie można zobaczyć w warszawskim Centrum Praskim Koneser.
Wyjątkowo polska edycja wystawy została także uzupełniona o prace związane z projektem „Dismaland”, który, jak opisywał sam artysta, jest „rodzinnym parkiem rozrywki nieodpowiednim dla dzieci”. Ponury kuzyn Disneylandu stworzony przez Banksy’ego przy współpracy blisko 60 artystów z 17 krajów świata funkcjonował przez 5 tygodni w brytyjskim miasteczku Weston-super-Mare przyciągając tłumy. Od piątku wybrane pracę z tego makabrycznego miasteczka rozywki będzie można zobaczyć w stolicy.
Na warszawskiej wystawie nie zabraknie też najpopularniejszych graffiti artysty, takich jak: Girl with Balloon, Bomb Hugger, Police Kids, Pulp Fictionczy Flower Thrower.
„The Art of Banksy. Without Limits”
12 lutego – 11 kwietnia 2021 r.
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera (Laboratorium), Warszawa
Bilety dostępne na: www.ebilet.pl
Więcej informacji: www.facebook.com/ArtofBanksyExhibition
Partnerem wystawy jest E.Wedel, marka, która w tym roku świętuje wyjątkowy jubileusz 170. urodzin. Najbardziej czekoladowa marka w Polsce jest również mecenasem sztuki.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.