„The Art of Banksy. Without Limits” – otwarcie wystawy 12 lutego
Po raz pierwszy w historii prace najbardziej tajemniczego artysty street artu zostaną zaprezentowane w Polsce. Międzynarodowa wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” otwiera się w warszawskim Centrum Praskim Koneser już w najbliższy piątek 12 lutego!
Banksy – artysta uliczny, antysystemowy, zaangażowany politycznie, w swojej twórczości odnosi się do najbardziej palących problemów naszego świata. Z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy, docierając jednocześnie ze swoją sztuka do odbiorców na całym świecie.
Uważany za jednego z najcenniejszych współczesnych artystów, który zrewolucjonizował sztukę, jednocześnie brutalnie obnażając paradoksy jej rynku. Jego prace sprzedają się za miliony, choć większa część z nich nigdy nie będzie do nikogo należała.
Teraz, po raz pierwszy w historii, jego prace będzie można zobaczyć w Warszawie. Już w najbliższy piątek 12 lutego otwiera się nieautoryzowana międzynarodowa wystawa „The Art of Banksy. Without Limits”.
Ekspozycja po raz pierwszy została zaprezentowana w 2016 roku w Istambule, a następnie gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie i Wiedniu. Od najbliższego piątku ponad 100 eksponatów, w tym oryginalnych prac Banksy’ego, instalacji, rzeźb, fotografii, a także specjalnie na tę okazję tworzonych szablonów i replik będzie można zobaczyć w warszawskim Centrum Praskim Koneser.
Wyjątkowo polska edycja wystawy została także uzupełniona o prace związane z projektem „Dismaland”, który, jak opisywał sam artysta, jest „rodzinnym parkiem rozrywki nieodpowiednim dla dzieci”. Ponury kuzyn Disneylandu stworzony przez Banksy’ego przy współpracy blisko 60 artystów z 17 krajów świata funkcjonował przez 5 tygodni w brytyjskim miasteczku Weston-super-Mare przyciągając tłumy. Od piątku wybrane pracę z tego makabrycznego miasteczka rozywki będzie można zobaczyć w stolicy.
Na warszawskiej wystawie nie zabraknie też najpopularniejszych graffiti artysty, takich jak: Girl with Balloon, Bomb Hugger, Police Kids, Pulp Fictionczy Flower Thrower.
„The Art of Banksy. Without Limits”
12 lutego – 11 kwietnia 2021 r.
Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera (Laboratorium), Warszawa
Bilety dostępne na: www.ebilet.pl
Więcej informacji: www.facebook.com/ArtofBanksyExhibition
Partnerem wystawy jest E.Wedel, marka, która w tym roku świętuje wyjątkowy jubileusz 170. urodzin. Najbardziej czekoladowa marka w Polsce jest również mecenasem sztuki.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.