Ukraińscy twórcy apelują: przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE
Delegacja reprezentująca ukraińskich twórców i sektor kultury udała się do Brukseli. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na obecną sytuację artystów w ich kraju. W spotykaniu z obecnymi oraz przyszłymi prezydencjami UE, posłami do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej wzięli udział reprezentanci ZAiKS-u. Polskie Stowarzyszenie od pierwszych dni konfliktu aktywnie wspiera ukraińskich twórców i twórczynie.
ZAiKS w sposób szczególny poczuwa się do niesienia pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Z racji wieloletnich, bliskich relacji z Ukrainą, Stowarzyszenie jest także naturalnym liderem działań pomocowych prowadzonych w imieniu międzynarodowej społeczności artystów. – Dzięki funduszom zebranym przez światową społeczność twórców możemy pomagać tym z ukraińskich artystów, którzy aktualnie przebywają w Polsce. Prowadzimy też własne programy pomocowe. Wszystko po to, aby pomóc przetrwać ukraińskiej kulturze ten szczególnie ciężki dla niej czas – powiedział Jan Młotkowski, Doradca ds. kontaktów międzyinstytucjonalnych ZAiKS-u i przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Komunikacji Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC.
Ukraińscy artyści, pogrążeni w chaosie, cierpieniu i trudnościach związanych z wojną, która dramatycznie wpływa na ich życie, przedstawili decydentom UE swoje świadectwa. Wyrazili nadzieję, że Europa nadal będzie po stronie ukraińskich artystów i nie zaprzestanie ich wspierać w nadchodzących miesiącach. – Właśnie artystom zawdzięczamy to, że Ukraińcy mówią dziś po ukraińsku i zdecydowanie oddzielają się od Rosji. To właśnie twórcy przekażą istotę ukraińskości następnym pokoleniom. Dlatego naszym wielkim obowiązkiem jest robić wszystko, co w naszej mocy, by im pomagać i ich wspierać – powiedziała Agnieszka Kulczycka, wydawczyni muzyczna, członkini ZAiKS-u .
Ukraińscy twórcy poprosili też decydentów UE, by ułatwili integrację ukraińskiego sektora kultury z europejskim. Wprawdzie dziś wielu artystów zmuszonych zostało do porzucenia swojego dotychczasowego zajęcia na rzecz obrony kraju lub szukania schronienia za granicą, ale łączy ich jedno: to właśnie oni są i będą głosem ukraińskiego narodu i wolnej Ukrainy.
W spotkaniu wzięła udział Dyrektor Generalna GESAC, Véronique Desbrosses. – W pełni solidaryzujemy się z ukraińskimi twórcami. Celem dzisiejszej wizyty jest oddanie głosu tym, którzy każdego dnia stawiają czoła okrucieństwom wojny, walcząc za wolność całej Europy. Liczymy, że unijni decydenci ułatwią integrację ukraińskiego i europejskiego sektora kultury – powiedziała.
Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli:
- Svitlana Oleshko, dyrektorka i producentka studia teatralnego Arabesque
- Valerii Kharchyshyn, ukraiński autor tekstów piosenek, frontman słynnego ukraińskiego zespołu rockowego Druha Rika, aktor
- Liudmyla Tsymbal, Dyrektor ds. Licencji i Międzynarodowych w UACRR (Ukraińskie Stowarzyszenie Autorów)

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.