Komunikaty PR

Ukraińscy twórcy apelują: przyśpieszmy integrację ukraińskiej kultury z UE

2022-06-22  |  13:00
Biuro prasowe

Delegacja reprezentująca ukraińskich twórców i sektor kultury udała się do Brukseli. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na obecną sytuację artystów w ich kraju. W spotykaniu z obecnymi oraz przyszłymi prezydencjami UE, posłami do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej wzięli udział reprezentanci ZAiKS-u. Polskie Stowarzyszenie od pierwszych dni konfliktu aktywnie wspiera ukraińskich twórców i twórczynie.

ZAiKS w sposób szczególny poczuwa się do niesienia pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Z racji wieloletnich, bliskich relacji z Ukrainą, Stowarzyszenie jest także naturalnym liderem działań pomocowych prowadzonych w imieniu międzynarodowej społeczności artystów. – Dzięki funduszom zebranym przez światową społeczność twórców możemy pomagać tym z ukraińskich artystów, którzy aktualnie przebywają w Polsce. Prowadzimy też własne programy pomocowe. Wszystko po to, aby pomóc przetrwać ukraińskiej kulturze ten szczególnie ciężki dla niej czas powiedział Jan Młotkowski, Doradca ds. kontaktów międzyinstytucjonalnych ZAiKS-u i przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Komunikacji Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC.

Ukraińscy artyści, pogrążeni w chaosie, cierpieniu i trudnościach związanych z wojną, która dramatycznie wpływa na ich życie, przedstawili decydentom UE swoje świadectwa. Wyrazili nadzieję, że Europa nadal będzie po stronie ukraińskich artystów i nie zaprzestanie ich wspierać w nadchodzących miesiącach. – Właśnie artystom zawdzięczamy to, że Ukraińcy mówią dziś po ukraińsku i zdecydowanie oddzielają się od Rosji. To właśnie twórcy przekażą istotę ukraińskości następnym pokoleniom. Dlatego naszym wielkim obowiązkiem jest robić wszystko, co w naszej mocy, by im pomagać i ich wspierać – powiedziała Agnieszka Kulczycka, wydawczyni muzyczna, członkini ZAiKS-u .

Ukraińscy twórcy poprosili też decydentów UE, by ułatwili integrację ukraińskiego sektora kultury z europejskim. Wprawdzie dziś wielu artystów zmuszonych zostało do porzucenia swojego dotychczasowego zajęcia na rzecz obrony kraju lub szukania schronienia za granicą, ale łączy ich jedno: to właśnie oni są i będą głosem ukraińskiego narodu i wolnej Ukrainy.

W spotkaniu wzięła udział Dyrektor Generalna GESAC, Véronique Desbrosses. – W pełni solidaryzujemy się z ukraińskimi twórcami. Celem dzisiejszej wizyty jest oddanie głosu tym, którzy każdego dnia stawiają czoła okrucieństwom wojny, walcząc za wolność całej Europy. Liczymy, że unijni decydenci ułatwią integrację ukraińskiego i europejskiego sektora kultury – powiedziała.

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu udział wzięli:

  • Svitlana Oleshko, dyrektorka i producentka studia teatralnego Arabesque
  • Valerii Kharchyshyn, ukraiński autor tekstów piosenek, frontman słynnego ukraińskiego zespołu rockowego Druha Rika, aktor
  • Liudmyla Tsymbal, Dyrektor ds. Licencji i Międzynarodowych w UACRR (Ukraińskie Stowarzyszenie Autorów)
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów Biuro prasowe
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką
Sztuka Wystartowała piąta edycja konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024
2024-04-11 | 14:30

Wystartowała piąta edycja konkursu "Design by Śliwka Nałęczowska 2024"

Z początkiem kwietnia br. ruszyła piąta, jubileuszowa odsłona konkursu Design By Śliwka Nałęczowska. W tym roku zadaniem młodych artystów jest zaprojektowanie grafiki na opakowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.