W czasach kryzysu Polacy inwestują w sztukę - Raportu Artinfo.pl
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Raport Artinfo.pl to jedyne tego typu wydawnictwo w Polsce, najlepsze źródło wiedzy o tym, co aktualnie dzieje się na naszym rynku sztuki. Najnowsza edycja raportu pokazuje, że dzieje się dużo. Z roku na rok kupujemy coraz więcej obiektów artystycznych i coraz więcej za nie płacimy. Co ciekawe, pandemia koronawirusa nie tylko nie zahamowała tego procesu, ale nawet go przyspieszyła.
Jak co roku zespół ekspertów z największego i najbardziej opiniotwórczego portalu o rynku sztuki w Polsce przygotował Raport Artinfo.pl, kompendium wiedzy i unikalny przewodnik dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w sztukę. Raport powstał w oparciu o tysiące danych statystycznych ze wszystkich domów aukcyjnych w Polsce. Kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki znajdą tu liczne podsumowania, zestawienia i komentarze ekspertów. Największe emocje wzbudzają zazwyczaj rankingi. To dzięki czytelnie przedstawionym rankingom poznajemy m.in. ceny najdrożej sprzedanych obiektów, pozycję rynkową każdego z domów aukcyjnych oraz nazwiska artystów uznawanych za najbardziej „gorące” na rynku.
Główna część aktualnej edycji raportu jest podsumowaniem obrotów na rynku aukcyjnym w 2019 roku. Dodatkowo sporo miejsca zajmuje rozdział o sytuacji w pierwszej połowie roku 2020, czyli w czasie, kiedy pojawiła się pandemia koronawirusa. Wnioski, jakie płyną z lektury raportu, są dość zaskakujące.
„Przez ostatnich kilka lat jesteśmy świadkami nieustannego bicia rekordów. W roku 2019 rynek sztuki w Polsce znowu osiągnął najwyższe obroty, zbliżyliśmy się do 300 mln złotych – mówi Rafał Kamecki, Prezes Artinfo.pl. – Odbyła się też rekordowa liczba 337 aukcji, a jeden z domów aukcyjnych przekroczył 150 mln złotych obrotu i zdobył ponad połowę rynku. Pierwsze półrocze 2020, czyli okres, kiedy pandemia wywołała burzę w niemal każdej branży, sprzedaż sztuki wzrosła o niemal 30% w stosunku do półrocza roku ubiegłego. Jeśli ten trend się utrzyma, to pod koniec tego roku znowu osiągniemy historyczny wynik.”
Rafał Kamecki zauważa również, że choć w 2019 roku nadal rosło zainteresowanie kolekcjonerów sztuką współczesną, nastąpił też widoczny powrót do sztuki dawnej, która w latach wcześniejszych wyraźnie traciła na rzecz klasyki współczesności. Ponadto po raz pierwszy w 30-letniej historii rodzimego rynku aukcyjnego ranking najdroższych transakcji otwiera praca rzeźbiarska. Za grupę postaci „Caminando” Magdaleny Abakanowicz zapłacono ponad 8 mln złotych. „Na całym świecie umacnia się tendencja, zgodnie z którą najdroższe obiekty artystyczne z roku na rok stają się coraz… droższe – zaznacza Rafał Kamecki. – A czasy kryzysu paradoksalnie oznaczają wyraźny wzrost cen i dochodów na rynku sztuki”.
Raport Artinfo.pl 2020 wydany jest bardzo starannie, w eleganckiej oprawie graficznej. Ponad 320 stron tekstu uzupełnia 250 barwnych reprodukcji, 56 wykresów, 106 tabel i rankingów. Publikację można kupić w cenie 69 zł w salonach Empik na terenie całej Polski, w siedzibie firmy Artinfo.pl, ul. Dzielna 3 w Warszawie oraz przez Internet pod adresem: www.artinfo.pl/raport2020
Artinfo.pl to najbardziej liczące się przedsięwzięcie w sferze informacji o rynku sztuki w Polsce. Tworzona od 20 lat ekspercka platforma internetowa, której działalność koncentruje się na katalogowaniu wszystkich aukcji dzieł sztuki odbywających się w naszym kraju. Artinfo.pl posiada największą, unikalną i stale aktualizowaną bazę informacyjną, na podstawie której tworzone są raporty, analizy i rankingi artystów.
Jako jedyne obiektywne źródło informacji portal aktywnie uczestniczy w kształtowaniu rodzimego rynku sztuki. Eksperci z Artinfo.pl doradzają początkującym kolekcjonerom, szczególnie tym zainteresowanym sztuką współczesną. Reprezentują swoich klientów na aukcjach, udzielają im konsultacji. Za pośrednictwem portalu użytkownicy mogą składać zarówno zlecenia stałe (z limitem ceny), jak i zapisać się na licytację przez telefon. Dodatkowo usługa Artinfo LIVE pozwala śledzić przebieg aukcji i w prosty sposób licytować przez Internet.
19 października 2020 r. Prezes Artinfo.pl Rafał Kamecki odebrał prestiżową nagrodę im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego za popularyzację idei kolekcjonerstwa w Polsce. Jury uznało portal za nieocenione źródło informacji i doceniło jego udział w ochronie dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.