W Jurajskiej odbędzie się Jarmark Sztuki i Rękodzieła

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Wyroby z haftem sutaszowym, ręcznie robione wisiorki z suszonych kwiatów czy meksykańskie rękodzieło ludowe – to tylko niektóre z rzeczy, które będzie można znaleźć w Galerii Jurajskiej na organizowanym tam Jarmarku Sztuki i Rękodzieła.
W Galerii Jurajskiej zaroi się od artystów, rzemieślników i twórców ludowych. Okazją do tego będzie organizowany tam od 17 do 19 października Jarmark Sztuki i Rękodzieła.
Wydarzenie, które po raz drugi gości w częstochowskim centrum handlowym, tym razem zgromadzi 13 twórców z Częstochowy i okolic, specjalizujących się m.in. w ceramice, metaloplastyce, hafciarstwie, jubilerstwie, kaletnictwie czy malarstwie.
– Organizowany Jarmark to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu można spotkać lokalnych rzemieślników i artystów, a także zobaczyć ich prace i je zakupić, wspierając tym samym twórców – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej i dodaje: – To unikalna w regionie okazja, aby poszukać ręcznie robionej ceramiki, biżuterii wykonanej np. z kwiatów i żywicy, misternie tworzonych haftów według tradycyjnych wzorów czy wyrobów ze skóry.
Na straganach z pewnością nie zabraknie tych oryginalnych prac, informują organizatorzy. Odwiedzając Jarmark, będzie można nabyć m.in. biżuterię wykonaną z ceramiki, muszli lub srebra, góralskie ubrania, ręcznie robione skarpety i poduszki, bransoletki szydełkowe czy chusty.
Ponadto pojawią się wystawcy oferujący chociażby prace wykonane z drewna czy kompozycje robione z suszonych kwiatów. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sztuki etnicznej, zwłaszcza meksykańskiej.
– Jarmark jest miejscem dla osób, które cenią sobie wyjątkowe przedmioty, niepowstające seryjnie, a często w pojedynczych egzemplarzach i ręcznie. To raj dla kolekcjonerów biżuterii, nietuzinkowych ubrań, często w etnicznym klimacie, a także dla tych, którzy lubią otaczać się sztuką użytkową i ludową – dodaje Anna Borecka.
Jarmark odbywa się od godz. 10.00 do 22.00. Wstęp wolny.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Marta Wiśniewska: Ludzie czekali na nowy kawałek takiej kolorowej Mandaryny. Jestem mądrzejsza i silniejsza niż kiedyś
Wokalistka zaznacza, że najnowszy singiel „Lecę” to swoiste nowe otwarcie nie tylko w jej karierze muzycznej, ale i w życiu osobistym. Z większą świadomością i bagażem cennych doświadczeń nie chce już teraz popełniać takich błędów jak kiedyś. Czuje, że ma w sobie dużo pozytywnej energii i siły do działania, dlatego zamierza jak najlepiej wykorzystać ten czas. Marta Wiśniewska podkreśla, że pozytywne komentarze utwierdzają ją w tym, że to, co robi, ma sens. Hejterami natomiast nie zamierza się przejmować.
Farmacja
Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.
Media i PR
Na X zaraz po przejęciu przez Elona Muska było znacząco więcej mowy nienawiści. To sprzeczne z jego obietnicami

Liczba anglojęzycznych wpisów zawierających mowę nienawiści na X (dawniej Twitter) przez kilka miesięcy po zakupie platformy przez Elona Muska była o ok. 50 proc. wyższa niż przed transakcją – wskazują badania naukowców z Kalifornii. Znacznie wzrosła też średnia liczba polubień takich wpisów – o 70 proc. Naukowcy przyznają, że nie są w stanie określić związku przyczynowo-skutkowego, ale wskazują, że statystyki stoją w sprzeczności z deklarowanymi zmianami na platformie przez jej nowego prezesa.