W Jurajskiej odbędzie się Jarmark Sztuki i Rękodzieła
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1449704907,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Wyroby z haftem sutaszowym, ręcznie robione wisiorki z suszonych kwiatów czy meksykańskie rękodzieło ludowe – to tylko niektóre z rzeczy, które będzie można znaleźć w Galerii Jurajskiej na organizowanym tam Jarmarku Sztuki i Rękodzieła.
W Galerii Jurajskiej zaroi się od artystów, rzemieślników i twórców ludowych. Okazją do tego będzie organizowany tam od 17 do 19 października Jarmark Sztuki i Rękodzieła.
Wydarzenie, które po raz drugi gości w częstochowskim centrum handlowym, tym razem zgromadzi 13 twórców z Częstochowy i okolic, specjalizujących się m.in. w ceramice, metaloplastyce, hafciarstwie, jubilerstwie, kaletnictwie czy malarstwie.
– Organizowany Jarmark to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu można spotkać lokalnych rzemieślników i artystów, a także zobaczyć ich prace i je zakupić, wspierając tym samym twórców – mówi Anna Borecka, dyrektor Galerii Jurajskiej i dodaje: – To unikalna w regionie okazja, aby poszukać ręcznie robionej ceramiki, biżuterii wykonanej np. z kwiatów i żywicy, misternie tworzonych haftów według tradycyjnych wzorów czy wyrobów ze skóry.
Na straganach z pewnością nie zabraknie tych oryginalnych prac, informują organizatorzy. Odwiedzając Jarmark, będzie można nabyć m.in. biżuterię wykonaną z ceramiki, muszli lub srebra, góralskie ubrania, ręcznie robione skarpety i poduszki, bransoletki szydełkowe czy chusty.
Ponadto pojawią się wystawcy oferujący chociażby prace wykonane z drewna czy kompozycje robione z suszonych kwiatów. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sztuki etnicznej, zwłaszcza meksykańskiej.
– Jarmark jest miejscem dla osób, które cenią sobie wyjątkowe przedmioty, niepowstające seryjnie, a często w pojedynczych egzemplarzach i ręcznie. To raj dla kolekcjonerów biżuterii, nietuzinkowych ubrań, często w etnicznym klimacie, a także dla tych, którzy lubią otaczać się sztuką użytkową i ludową – dodaje Anna Borecka.
Jarmark odbywa się od godz. 10.00 do 22.00. Wstęp wolny.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.