Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko
Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie ogłoszono jego zwycięzcę, którym jest Tianjun Li – pochodzący z Chin, a mieszkający aktualnie w Helsinkach młody artysta, fotograf i muzyk. Decyzją jury jego prace dołączą do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw.
Spośród dziesiątek zgłoszeń do konkursu „Art Lives Here by Leonardo Hotels”, które z całej Europy napłynęły do organizatorów, jury wybrało trzy najbardziej niezwykłe i obiecujące. Artyści–fotografowie: Tianjun Li (Chiny), Maria Louceiro (Portugalia) i Urszula Śliz (Polska) przez blisko trzy tygodnie poznawali Warszawę i spoglądali na nią przez obiektywy swoich aparatów. Efektem ich pracy są serie pięciu fotografii inspirowanych krajobrazem miejskim, z których każda reprezentuje inny styl i technikę oraz wiele mówi o niezwykłej wyobraźni i wrażliwości twórcy. Jury konkursu w składzie: Iris Barak (kurator sztuki NYX Hotels), Jacek Sosnowski (kurator sztuki NYX Hotel Warsaw), Bogna Świątkowska (dziennikarka, promotorka kultury), Tomasz Gutkowski (Miesiąc Fotografii w Krakowie) i Nino Rosenlund (Leonardo Hotels) wybrało serię prac Tianjun Li jako tę, która dołączy do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw. Ten pochodzący z Chin, a mieszkający na stałe w Helsinkach młody artysta ma według jury wielkie szanse na bycie docenionym w przyszłości w świecie fotografii i sztuki. Tego samego nie można odmówić żadnemu z uczestników zakończonej właśnie rezydencji – tym bardziej warto w najbliższym czasie zajrzeć do hoteli Leonardo Royal Warsaw i NYX Hotel Warsaw, w których zostaną zaprezentowane.
„Art Lives Here by Leonardo Hotels”
„Art Lives Here by Leonardo Hotels” to projekt mający na celu inspirowanie i wspieranie artystów oraz danie im możliwości tworzenia i prezentacji dzieł w międzynarodowym kontekście. Już po raz drugi przybrał formę rezydencji artystycznej.
– Sztuka jest nieodłącznym elementem filozofii Leonardo Hotels, a we wnętrzach naszych obiektów trwa ciągły dialog między artystami a publicznością. Dzieła sztuki nie tylko upiększają nasze przestrzenie, ale też wzbogacają doświadczenia gości, łączą ludzi i podkreślają poczucie niezwykłości ich podróży – mówi Nino D. Rosenlund, General Manager NYX Hotel Warsaw & Leonardo Royal Warsaw – Cieszę się, że dzięki Art Lives Here do naszej kolekcji sztuki dołączają tak wartościowe dzieła zainspirowane miejskim krajobrazem Warszawy – dodaje.
O finalistach:
Tianjun Li (Timjune) zaprezentował serię pięciu fotografii zatytułowaną „Of Stone, Wood, Light and What”. Artysta inspirował się historią odbudowy Warszawy, szczególnie zrujnowaną kamienicą z napisem „KAMIEŃ I CO”, którą widział codziennie podczas swojego pobytu. Jego fotografie ukazują elementy niezbędne do odbudowy miasta: budowy na Starym Mieście, krzywizny na ścianach, światło miasta o północy oraz drewno w środku parku. Na te obrazy nałożył wizerunki ludzi, tworząc wyimaginowane krajobrazy miejskie, które łączą przeszłość z teraźniejszością. – Byłem zafascynowany i głęboko poruszony duchem ludzi, którzy wierzą w moc odbudowy z ruin. Moim celem było oddanie hołdu promiennemu duchowi Warszawiaków, dla których to miasto jest domem – powiedział Tianjun Li.
Maria Luceiro stworzyła serię fotografii inspirowanych ulotnymi chwilami, które uchwyciła, kiedy spacerowała wśród drapaczy chmur, mając poczucie delikatności wśród ogromu tych budynków. Jej prace ucieleśniają dwie perspektywy: małe polaroidowe zdjęcia krajobrazów, które w powiększeniu mają za zadanie podkreślić dynamikę i piękno miejskiego środowiska. – W mojej pracy starałam się uchwycić wrażenie miejskiego środowiska, kładąc nacisk na jego piękno i dynamikę – wyjaśnia Luceiro.
Urszula Śliz w swojej serii „Kalejdoskop” skupiła się na przestrzeni warszawskiej Woli, dokumentując nowe zjawiska i miejsca w krajobrazie miasta, które są na granicy zaniku w procesie zachodzących zmian społecznych. – Przedstawiony zestaw 5 fotografii jest sublimacją wrażeń i przemyśleń mojego dwutygodniowego pobytu – mówi Śliz, której prace są wizualnym efektem przekształcania miejskiej tkanki i ukazują miasto jako złożony konglomerat, gdzie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.