Komunikaty PR

Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko

2024-07-29  |  12:00
Biuro prasowe

Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie ogłoszono jego zwycięzcę, którym jest Tianjun Li – pochodzący z Chin, a mieszkający aktualnie w Helsinkach młody artysta, fotograf i muzyk. Decyzją jury jego prace dołączą do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw.

Spośród dziesiątek zgłoszeń do konkursu „Art Lives Here by Leonardo Hotels”, które z całej Europy napłynęły do organizatorów, jury wybrało trzy najbardziej niezwykłe i obiecujące. Artyści–fotografowie: Tianjun Li (Chiny), Maria Louceiro (Portugalia) i Urszula Śliz (Polska) przez blisko trzy tygodnie poznawali Warszawę i spoglądali na nią przez obiektywy swoich aparatów. Efektem ich pracy są serie pięciu fotografii inspirowanych krajobrazem miejskim, z których każda reprezentuje inny styl i technikę oraz wiele mówi o niezwykłej wyobraźni i wrażliwości twórcy. Jury konkursu w składzie: Iris Barak (kurator sztuki NYX Hotels), Jacek Sosnowski (kurator sztuki NYX Hotel Warsaw), Bogna Świątkowska (dziennikarka, promotorka kultury), Tomasz Gutkowski (Miesiąc Fotografii w Krakowie) i Nino Rosenlund (Leonardo Hotels) wybrało serię prac Tianjun Li jako tę, która dołączy do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw. Ten pochodzący z Chin, a mieszkający na stałe w Helsinkach młody artysta ma według jury wielkie szanse na bycie docenionym w przyszłości w świecie fotografii i sztuki. Tego samego nie można odmówić żadnemu z uczestników zakończonej właśnie rezydencji – tym bardziej warto w najbliższym czasie zajrzeć do hoteli Leonardo Royal Warsaw i NYX Hotel Warsaw, w których zostaną zaprezentowane.

Art Lives Here by Leonardo Hotels”

„Art Lives Here by Leonardo Hotels” to projekt mający na celu inspirowanie i wspieranie artystów oraz danie im możliwości tworzenia i prezentacji dzieł w międzynarodowym kontekście. Już po raz drugi przybrał formę rezydencji artystycznej.

– Sztuka jest nieodłącznym elementem filozofii Leonardo Hotels, a we wnętrzach naszych obiektów trwa ciągły dialog między artystami a publicznością. Dzieła sztuki nie tylko upiększają nasze przestrzenie, ale też wzbogacają doświadczenia gości, łączą ludzi i podkreślają poczucie niezwykłości ich podróży mówi Nino D. Rosenlund, General Manager NYX Hotel Warsaw & Leonardo Royal WarsawCieszę się, że dzięki Art Lives Here do naszej kolekcji sztuki dołączają tak wartościowe dzieła zainspirowane miejskim krajobrazem Warszawy – dodaje.

 

O finalistach:

Tianjun Li (Timjune) zaprezentował serię pięciu fotografii zatytułowaną „Of Stone, Wood, Light and What”. Artysta inspirował się historią odbudowy Warszawy, szczególnie zrujnowaną kamienicą z napisem „KAMIEŃ I CO”, którą widział codziennie podczas swojego pobytu. Jego fotografie ukazują elementy niezbędne do odbudowy miasta: budowy na Starym Mieście, krzywizny na ścianach, światło miasta o północy oraz drewno w środku parku. Na te obrazy nałożył wizerunki ludzi, tworząc wyimaginowane krajobrazy miejskie, które łączą przeszłość z teraźniejszością. – Byłem zafascynowany i głęboko poruszony duchem ludzi, którzy wierzą w moc odbudowy z ruin. Moim celem było oddanie hołdu promiennemu duchowi Warszawiaków, dla których to miasto jest domem – powiedział Tianjun Li.

Maria Luceiro stworzyła serię fotografii inspirowanych ulotnymi chwilami, które uchwyciła, kiedy spacerowała wśród drapaczy chmur, mając poczucie delikatności wśród ogromu tych budynków. Jej prace ucieleśniają dwie perspektywy: małe polaroidowe zdjęcia krajobrazów, które w powiększeniu mają za zadanie podkreślić dynamikę i piękno miejskiego środowiska. – W mojej pracy starałam się uchwycić wrażenie miejskiego środowiska, kładąc nacisk na jego piękno i dynamikę – wyjaśnia Luceiro.

Urszula Śliz w swojej serii „Kalejdoskop” skupiła się na przestrzeni warszawskiej Woli, dokumentując nowe zjawiska i miejsca w krajobrazie miasta, które są na granicy zaniku w procesie zachodzących zmian społecznych. – Przedstawiony zestaw 5 fotografii jest sublimacją wrażeń i przemyśleń mojego dwutygodniowego pobytu – mówi Śliz, której prace są wizualnym efektem przekształcania miejskiej tkanki i ukazują miasto jako złożony konglomerat, gdzie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edukacja

Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów

Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.

Handel

Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci

Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.