Warszawa w obiektywie: „Art Lives Here by Leonardo Hotels” – rozstrzygnięcie ko
Sztuka nie uznaje granic ani barier językowych – na tym założeniu oparła się druga edycja konkursu i rezydencji artystycznej „Art Lives Here by Leonardo Hotels”. Właśnie ogłoszono jego zwycięzcę, którym jest Tianjun Li – pochodzący z Chin, a mieszkający aktualnie w Helsinkach młody artysta, fotograf i muzyk. Decyzją jury jego prace dołączą do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw.
Spośród dziesiątek zgłoszeń do konkursu „Art Lives Here by Leonardo Hotels”, które z całej Europy napłynęły do organizatorów, jury wybrało trzy najbardziej niezwykłe i obiecujące. Artyści–fotografowie: Tianjun Li (Chiny), Maria Louceiro (Portugalia) i Urszula Śliz (Polska) przez blisko trzy tygodnie poznawali Warszawę i spoglądali na nią przez obiektywy swoich aparatów. Efektem ich pracy są serie pięciu fotografii inspirowanych krajobrazem miejskim, z których każda reprezentuje inny styl i technikę oraz wiele mówi o niezwykłej wyobraźni i wrażliwości twórcy. Jury konkursu w składzie: Iris Barak (kurator sztuki NYX Hotels), Jacek Sosnowski (kurator sztuki NYX Hotel Warsaw), Bogna Świątkowska (dziennikarka, promotorka kultury), Tomasz Gutkowski (Miesiąc Fotografii w Krakowie) i Nino Rosenlund (Leonardo Hotels) wybrało serię prac Tianjun Li jako tę, która dołączy do kolekcji sztuki NYX Hotel Warsaw. Ten pochodzący z Chin, a mieszkający na stałe w Helsinkach młody artysta ma według jury wielkie szanse na bycie docenionym w przyszłości w świecie fotografii i sztuki. Tego samego nie można odmówić żadnemu z uczestników zakończonej właśnie rezydencji – tym bardziej warto w najbliższym czasie zajrzeć do hoteli Leonardo Royal Warsaw i NYX Hotel Warsaw, w których zostaną zaprezentowane.
„Art Lives Here by Leonardo Hotels”
„Art Lives Here by Leonardo Hotels” to projekt mający na celu inspirowanie i wspieranie artystów oraz danie im możliwości tworzenia i prezentacji dzieł w międzynarodowym kontekście. Już po raz drugi przybrał formę rezydencji artystycznej.
– Sztuka jest nieodłącznym elementem filozofii Leonardo Hotels, a we wnętrzach naszych obiektów trwa ciągły dialog między artystami a publicznością. Dzieła sztuki nie tylko upiększają nasze przestrzenie, ale też wzbogacają doświadczenia gości, łączą ludzi i podkreślają poczucie niezwykłości ich podróży – mówi Nino D. Rosenlund, General Manager NYX Hotel Warsaw & Leonardo Royal Warsaw – Cieszę się, że dzięki Art Lives Here do naszej kolekcji sztuki dołączają tak wartościowe dzieła zainspirowane miejskim krajobrazem Warszawy – dodaje.
O finalistach:
Tianjun Li (Timjune) zaprezentował serię pięciu fotografii zatytułowaną „Of Stone, Wood, Light and What”. Artysta inspirował się historią odbudowy Warszawy, szczególnie zrujnowaną kamienicą z napisem „KAMIEŃ I CO”, którą widział codziennie podczas swojego pobytu. Jego fotografie ukazują elementy niezbędne do odbudowy miasta: budowy na Starym Mieście, krzywizny na ścianach, światło miasta o północy oraz drewno w środku parku. Na te obrazy nałożył wizerunki ludzi, tworząc wyimaginowane krajobrazy miejskie, które łączą przeszłość z teraźniejszością. – Byłem zafascynowany i głęboko poruszony duchem ludzi, którzy wierzą w moc odbudowy z ruin. Moim celem było oddanie hołdu promiennemu duchowi Warszawiaków, dla których to miasto jest domem – powiedział Tianjun Li.
Maria Luceiro stworzyła serię fotografii inspirowanych ulotnymi chwilami, które uchwyciła, kiedy spacerowała wśród drapaczy chmur, mając poczucie delikatności wśród ogromu tych budynków. Jej prace ucieleśniają dwie perspektywy: małe polaroidowe zdjęcia krajobrazów, które w powiększeniu mają za zadanie podkreślić dynamikę i piękno miejskiego środowiska. – W mojej pracy starałam się uchwycić wrażenie miejskiego środowiska, kładąc nacisk na jego piękno i dynamikę – wyjaśnia Luceiro.
Urszula Śliz w swojej serii „Kalejdoskop” skupiła się na przestrzeni warszawskiej Woli, dokumentując nowe zjawiska i miejsca w krajobrazie miasta, które są na granicy zaniku w procesie zachodzących zmian społecznych. – Przedstawiony zestaw 5 fotografii jest sublimacją wrażeń i przemyśleń mojego dwutygodniowego pobytu – mówi Śliz, której prace są wizualnym efektem przekształcania miejskiej tkanki i ukazują miasto jako złożony konglomerat, gdzie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.