Warszawiacy nie poddali się pandemii. Barometr Szczęśliwości wskazał zadowolenie
W dniach 13-16 maja 2021 roku w samym centrum warszawskiej Pragi-Północ, w Centrum Praskim Koneser, powstawał Barometr Szczęśliwości. To interaktywna kompozycja Marka Sułka, która jest artystycznym odzwierciedleniem nastrojów obecnie panujących w społeczeństwie. I, co najważniejsze, wnioski są optymistyczne – osoby biorące udział w akcji znacznie częściej wskazywały na zadowolenie niż na smutek i średnie samopoczucie.
Barometr Szczęśliwości to projekt artystyczny, dzięki któremu poznaliśmy stan szczęśliwości społeczeństwa w 2021 roku. W ramach akcji na placu Konesera stanęło sześć kolumn w trzech tonacjach. Swoiste totemy stanowiły tło dla powstających „na żywo” kolorowych kompozycji:
- Kolumny Białe – „szczęście”, dla osób zadowolonych;
- Kolumny Szare – „spoko”, dla osób średnio zadowolonych;
- Kolumny Czarne – „black”, dla osób niezadowolonych.
Łącznie w akcji wzięło udział ponad 1000 osób, które w dniach 13-16 maja naklejały kolorowe kulki na kolumny znajdujące się na terenie Centrum Praskiego Koneser. Zdecydowanie najwięcej z nich trafiło na totemy w kolorze białym, symbolizujące właśnie zadowolenie.
– Pomimo długich miesięcy lockdownu, kiedy nie zawsze mogliśmy spędzać czas wolny w taki sposób, jaki byśmy tego chcieli, nie straciliśmy optymizmu. Jak pokazuje Barometr Szczęśliwości, w znaczącej większości jesteśmy zadowoleni. Z całą pewnością duży wpływ mają na to pozytywne sytuacje, takie jak otwieranie ogródków restauracyjnych czy kawiarnianych. Wreszcie możemy bowiem spotykać się z przyjaciółmi, spędzać z nimi czas przy wspólnym posiłku, a także widzieć na ulicach swoje twarze, uśmiechy – mówi Marek Sułek, autor Barometru Szczęśliwości.
Barometr Szczęśliwości to tylko jeden z projektów artystycznych, które mają miejsce na warszawskiej Pradze-Północ. Na placu Konesera cały czas można oglądać plenerową wystawę „Świat Wilkonia w Koneserze”, prace Tomasza Sętowskiego w galerii sztuki ToTuart, wystawę „Wspólnota” w Galerii Salon Akademii ASP czy wziąć udział w wydarzeniu „The Art of Banksy. Without Limits. 2nd Chapter”. Oprócz tego, od 15 maja otwarte dla gości są ogródki restauracji, kawiarni i barów.
Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.