Warszawiacy nie poddali się pandemii. Barometr Szczęśliwości wskazał zadowolenie
W dniach 13-16 maja 2021 roku w samym centrum warszawskiej Pragi-Północ, w Centrum Praskim Koneser, powstawał Barometr Szczęśliwości. To interaktywna kompozycja Marka Sułka, która jest artystycznym odzwierciedleniem nastrojów obecnie panujących w społeczeństwie. I, co najważniejsze, wnioski są optymistyczne – osoby biorące udział w akcji znacznie częściej wskazywały na zadowolenie niż na smutek i średnie samopoczucie.
Barometr Szczęśliwości to projekt artystyczny, dzięki któremu poznaliśmy stan szczęśliwości społeczeństwa w 2021 roku. W ramach akcji na placu Konesera stanęło sześć kolumn w trzech tonacjach. Swoiste totemy stanowiły tło dla powstających „na żywo” kolorowych kompozycji:
- Kolumny Białe – „szczęście”, dla osób zadowolonych;
- Kolumny Szare – „spoko”, dla osób średnio zadowolonych;
- Kolumny Czarne – „black”, dla osób niezadowolonych.
Łącznie w akcji wzięło udział ponad 1000 osób, które w dniach 13-16 maja naklejały kolorowe kulki na kolumny znajdujące się na terenie Centrum Praskiego Koneser. Zdecydowanie najwięcej z nich trafiło na totemy w kolorze białym, symbolizujące właśnie zadowolenie.
– Pomimo długich miesięcy lockdownu, kiedy nie zawsze mogliśmy spędzać czas wolny w taki sposób, jaki byśmy tego chcieli, nie straciliśmy optymizmu. Jak pokazuje Barometr Szczęśliwości, w znaczącej większości jesteśmy zadowoleni. Z całą pewnością duży wpływ mają na to pozytywne sytuacje, takie jak otwieranie ogródków restauracyjnych czy kawiarnianych. Wreszcie możemy bowiem spotykać się z przyjaciółmi, spędzać z nimi czas przy wspólnym posiłku, a także widzieć na ulicach swoje twarze, uśmiechy – mówi Marek Sułek, autor Barometru Szczęśliwości.
Barometr Szczęśliwości to tylko jeden z projektów artystycznych, które mają miejsce na warszawskiej Pradze-Północ. Na placu Konesera cały czas można oglądać plenerową wystawę „Świat Wilkonia w Koneserze”, prace Tomasza Sętowskiego w galerii sztuki ToTuart, wystawę „Wspólnota” w Galerii Salon Akademii ASP czy wziąć udział w wydarzeniu „The Art of Banksy. Without Limits. 2nd Chapter”. Oprócz tego, od 15 maja otwarte dla gości są ogródki restauracji, kawiarni i barów.
Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.