We Wrocławiu startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu
Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
Pokazy formowania szkła i technik powstawania witraży, warsztaty szycia toreb ze starych, zbędnych tkanin i reklamowych wydruków, spotkania poświęcone odpowiedzialnej konsumpcji i ponownemu wykorzystaniu odpadów – to wszystko czeka na uczestników Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu.
Nowe życie starego
Zyskująca na popularności w ostatnich latach filozofia zero waste i rezygnacja z tymczasowych trendów na rzecz ponadczasowości zapoczątkowały zwrot ku bardziej odpowiedzialnemu projektowaniu i twórczości opartej na zamkniętym obiegu przedmiotów.
- Działalność artystyczna i rzemieślnicza nie może ograniczać się dziś jedynie do okresu powstawania dzieła – powinna obejmować cały cykl jego użytkowania i istnienia. Dlatego współcześni twórcy tak często zastanawiają się – co stanie się z przedmiotami, gdy przestaną pełnić swoją funkcję? To pytanie staje się punktem wyjścia dla idei upcyklingu – mówi Natalia Komorowska, pomysłodawczyni festiwalu.
Odpowiedzialność za przyszłość przedmiotów związana jest z wykorzystaniem powstałych już materiałów i surowców poprzez nadanie im nowej formy i funkcji. To główne założenie upcyklingu, po który coraz częściej i chętniej sięgają artyści.
- Takie podejście sprzyja ekologicznym postawom. Już dziś rośnie liczba osób, które podejmują świadome swoje decyzje zakupowe, sięgając po trwałe i solidnie wykonane
produkty. Coraz istotniejsze jest dla nich również „prawo do naprawy” – to ważny krok ku bardziej zrównoważonej konsumpcji, a docelowo – ku budowaniu nowego modelu gospodarczego całej Europy. Cieszę się, że dzięki realizacji inicjatyw takich jak Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu możemy wspierać ten proces - podsumowuje Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Niezwykły jak szkło
Podczas wydarzenia o technikach swojej pracy i tajemnicach tego wyjątkowego surowca opowiedzą m.in. Jakub Kwarciński - założyciel Związku Artystów Szkła i właściciel wrocławskiej marki Ende Ceramics oraz Joanna Muzyka, absolwentka wrocławskiej ASP, która zdradzi kulisy formowania szkła na gorąco. Wszyscy zainteresowani szklaną twórczością będą mieli okazję podziwiania pokazu powstawania witrażu metodą Tiffany'ego, który poprowadzi Natalia Komorowska, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i pomysłodawczyni wydarzenia.
Na uczestników festiwalu będą czekać także pokazy tworzenia szkła artystycznego, zachęcające do ponownego wykorzystania zużytych butelek a także seminaria na temat właściwej segregacji odpadów.
- Edukacja na temat dobrych praktyk związanych z obiegiem cyrkularnym nigdy nie była tak istotna. Parlament Europejski pracuje obecnie nad przepisami, które mają na celu transformację obecnego modelu i przejście od gospodarki liniowej do gospodarki obiegowej. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu powstają nowe propozycje dotyczące m.in. bardziej zrównoważonego projektowania produktów oraz zwiększenia możliwości konsumentów w zakresie ich naprawy - mówi Leszek Gaś.
Warsztaty i spotkania z wrocławskimi artystami trwać będą od godziny 12:00 do 17:00 w przestrzeni wrocławskiego podwórka przy ulicy Jedności Narodowej 42-44A.
Wydarzenie zwieńczy koncert Kuby Kęsy, wokalisty i gitarzysty, uczestnika trzeciej edycji popularnego programu telewizyjnego „Idol”, który o godzinie 18:00 zagra dla zgromadzonej publiczności.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.