Weekend pełen darmowych pokazów tanecznych mistrzów Polski, Europy i świata!
Gratka dla miłośników tańca na żywo i tych wszystkich, którzy chcieliby zachęcić dzieci do nowego hobby. Najbliższy weekend w Blue City upłynie pod znakiem zmagań tancerzy z Egurrola Dance Studio. Nie zabraknie utytułowanych zespołów i… choreografii inspirowanych filmem “Barbie”.
Ostatnie kilkanaście lat to w Polsce czas ogromnej popularyzacji tańca za sprawą szeregu formatów telewizyjnych. Umiemy odróżnić rumbę od fokstrota i wiemy, że taniec jazzowy niekoniecznie ma coś wspólnego z jazzem. Tymczasem osoby, które lubią taniec, ale nie widzą się na parkiecie, rzadko mają okazję zobaczyć taneczne popisy na żywo.
O turniejach takich jak np. mistrzostwa Polski osoby niezwiązane z tańcem często po prostu nie wiedzą. Grand Prix Egurrola Dance Studio w Blue City to jedna z nielicznych okazji, by oglądać turniejowe zmagania młodych tancerzy na żywo. W najbliższy weekend na scenie zmierzą się soliści, duety i zespoły na co dzień trenujący w kilkunastu szkołach tańca w całej Polsce. Podczas Grand Prix otwierającego sezon Egurrola Dance League 2023/2024 będzie można zobaczyć ich w kategoriach takich jak disco dance, jazz, modern i commercial. Dodatkowo, w sobotę 18 listopada, zobaczymy m.in. choreografie stworzone specjalnie na tę okazję do piosenek z kultowych filmów o lalce Barbie - nie zabraknie oczywiście i tematycznych strojów. Oprócz debiutantów na scenie zaprezentują się także utytułowani młodzi tancerze.
Przykładem jest zespół Jazz Kids One - jedna z najlepszych dziecięcych grup tanecznych w kraju. Dziewczynki trenujące na co dzień pod okiem Klaudii Jezierskiej mistrzyniami Polski są nieprzerwanie od 2021 roku. Sam zespół stawał zaś na podium mistrzostw Polski aż 15 razy, w tym 9 razy z pierwszą lokatą. Tancerki z Jazz Kids One można też było zobaczyć dwukrotnie podczas Eurowizji Junior u boku polskich kandydatów. Ciężka praca i pasja przekładają się na międzynarodowe sukcesy - zespół przywiózł dotychczas aż 9 pucharów Mistrzostw Świata i Europy. Aktualnie młode tancerki są mistrzyniami Polski, Europy i wicemistrzyniami świata. Mimo to zawsze chętnie występują w Blue City, ponieważ to właśnie w tutejszej szkole tańca Egurrola Dance Studio trenują na co dzień i większość z nich to właśnie na scenie w Blue City występowała publicznie po raz pierwszy.
Również w Blue City trenuje na co dzień zespół Luzik1 tańczący disco dance, które trenują pod okiem trenerki - Dominiki Spahić-Fergińskiej. Formacja na przestrzeni kilkudziesięciu lat swojego istnienia mocno zaznaczyła już swoją obecność w świecie tanecznym, zajmując wysokie pozycje na licznych turniejach. Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu od początku powstania zespołu tancerze ponad 70 razy stawali na podium podczas turniejów zarówno rangi ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Luzik1 również można było oglądać na małych ekranach w programach takich jak “Jaka to melodia” czy “Taniec z gwiazdami”.
Przez trzy dni tanecznych zmagań w Blue City zobaczymy kilkadziesiąt zespołów i kilkuset młodych tancerzy reprezentujących różne style i kategorie wiekowe. To idealna okazja, by pokazać sportową rywalizację i taniec na żywo własnym dzieciom, chociaż tradycją jest już, że osoby, które trafiają pod scenę na chwilę podczas przerwy w zakupach, zostają z nami na cały dzień.
Grand Prix Egurrola Dance Studio odbywa się w dniach 17-19 listopada przy fontannie na poziomie -1 w Blue City. Start o godzinie 11, wstęp wolny.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.