Wernisaż Franka Elia Gonzálesa Martíneza otworzy galerię sztuki w Manuarte
Kolejny kulturalny punkt na mapie Łodzi? 28 września w Manufakturze odbędzie się wernisaż kubańskiego artysty Franka Elia Gonzalesa Martíneza. Wydarzenie będzie jednocześnie oficjalnym otwarciem galerii sztuki w Manuarte.
Wernisaż Franka Elia Gonzálesa Martíneza
28.09, godzi. 19:00, Manuarte
Kubański artysta młodego pokolenia – Frank Elia Gonzalesa Martínez to absolwent Academia Profesjonal de las Artes Plásticas „Carlos Enrigue Gómez” Manzillo, w Granma, na Kubie. Na co dzień podgląda życie ulic Hawany i dokumentuje ludzkie troski i emocje. Uwielbia portretować kobiety. To właśnie Frank i jego wyjątkowa twórczość stały się inspiracją do powstania galerii sztuki Manuarte – interdyscyplinarnego miejsca łączącego różne aspekty kubańskiej kultury.
Podczas wernisażu będzie można zobaczyć wyjątkowe portrety kobiet z kwiatami. Dzieła Franka mają ukazywać różnorodne twarze Kuby, a portrety odzwierciedlają najróżniejsze sytuacje życiowe, w których znalazły się kobiety. Podczas wernisażu odbędzie się nie tylko prezentacja prac Franka, ale także oprowadzenie po galerii przez Agustina Egurrolę, pomysłodawcę i założyciela konceptu Manuarte. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o inspiracjach i przesłaniu sztuki prezentowanej w tej przestrzeni. Goście mogą też liczyć na kubańską ucztę dźwięków, ponieważ w planach jest koncert muzyczny, który przeniesie słuchaczy na klimatyczne uliczki Hawany. Łódzcy miłośnicy sztuki i kultury nie mogą przegapić tego wyjątkowego wernisażu, który otworzy drzwi do świata kubańskiej pasji i emocji widzianych oczami utalentowanego artysty.
Wernisaż będzie oficjalnym otwarciem galerii sztuki, która będzie prezentować prace kubańskich artystów. To kolejny kulturalny punkt na mapie Łodzi, ale też… Manufaktury. Punkt w Manuarte dołączy do takich miejsc jak: Teatr Mały, Muzeum Sztuki MS2, Kino Cinema City, Muzeum Fabryki czy Muzeum Miasta Łodzi.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.