Komunikaty PR

„Whielkie malarstwo” The Krasnals w Centrum Praskim Koneser

2022-03-11  |  16:30
Biuro prasowe

120 obrazów najbardziej tajemniczych artystów w Polsce – The Krasnals – można do 3 kwietnia oglądać w Centrum Praskim Koneser. Wśród prac prezentowanych podczas wystawy „Whielkie Malarstwo” są pozycje z cyklów „Whielcy Polacy”, „Good Fellas” i „Piękno w Sztuce”. To największa dotychczasowa ekspozycja, pokazująca bogaty dorobek wzbudzającej wiele emocji grupy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Twórczość popularnego kolektywu The Krasnals, powstałego w 2008 roku, odnosi się do aktualnych wydarzeń społeczno-kulturowych. Jego skład tworzą Whielki Krasnal (założyciel), Krasnal Bansky, Krasnal Hałabała 1 i Hałabała 2, a także malarze współpracujący. W swoich pracach anonimowi artyści nie unikają skandalizujących treści oraz nie stronią od krytyki, również tej dotyczącej funkcjonowania dzisiejszego rynku sztuki. Kontestują istniejące konwenanse, według których, zdaniem grupy, tylko wybrani mogą odnieść sukces komercyjny.

Centrum Praskie Koneser jest demokratycznym hubem sztuki, którego drzwi są otwarte na najróżniejszą twórczość. Tylko w ostatnich miesiącach prezentowaliśmy przejmujące dzieła Zdzisława Beksińskiego, przegląd prac Banksy’ego, czyli najsłynniejszego przedstawiciela street artu na świecie, czy ogromne rzeźby zwierząt Józefa Wilkonia. Teraz przyszedł czas na jedyną w swoim rodzaju, największą do tej pory, przekrojową wystawę grupy The Krasnals. To sztuka skandalizująca, która wywołuje wśród obiorców wielkie emocje i jednocześnie skłania do refleksji  – mówi Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.

Pośród 120 obrazów udostępnionych podczas wystawy „Whielkie Malarstwo” jest między innymi wielkoformatowa „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców”. Ta współczesna wersja dzieła Jana Matejki przez wielu uznawana jest za kontrowersyjną. Pomiędzy postaciami przewijają się politycy, aktorzy i inne osoby znane z pierwszych stron gazet. Oprócz tego, w strefie dostępnej wyłącznie dla osób dorosłych, znajdują się najbardziej skandalizujące dzieła The Krasnals.

Artyści, którzy prezentują swoje prace w Centrum Praskim Koneser, nie zapomnieli o sytuacji za naszą wschodnią granicą. W czasie wernisażu, który miał miejsce 10 marca, odbyła się licytacja charytatywna obrazu przekazanego przez kolektyw – „Siedząc na złotym horyzoncie/perspektywa futurystyczna dla Ukrainy”. Dochód z aukcji, w wysokości 7 600 złotych, przeznaczony zostanie na wsparcie dla Ukrainy. Oprócz tego, w Centrum Praskim Koneser, pod patronatem Leonarda Art Gallery powstaje polsko-ukraiński projekt „Scream. Stop the war in Ukraine”. W ramach inicjatywy namalowanych zostanie łącznie około 100 portretów, które połączone ze sobą stworzą instalację artystyczną. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na problemy związane z wojną w Ukrainie.

Wystawa grupy The Krasnals wpisuje się w cykl wielu, dużych wydarzeń artystycznych, które zaplanowane są na 2022 rok w Centrum Praskim Koneser. Kolejne rozpocznie się już wkrótce. Na 19 marca zaplanowano wernisaż streetartowej wystawy „TAKI MYK” Wojciecha Wiśniewskiego. To twórca, dla którego tematem i inspiracją są zwierzęta. Ekspozycja będzie dostępna do 9 kwietnia.

Organizatorem „Whielkiego malarstwa” z pracami grupy The Krasnals jest galeria ToTuart. Wystawę, która mieści się na 800 m2 przestrzeni w Centrum Praskim Koneser, można zwiedzać (do 3 kwietnia) od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-20.00. Wejście na wydarzenie znajduje się w Pasażu Konesera, wstęp wolny.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Minimal Line. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.