Wielkie międzynarodowe święto plakatu w Warszawie – ASP łączy siły z IWP
To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce plakatu w tym roku! Prawie 90 młodych twórczyń i twórców z Polski i zagranicy pokaże swoje prace podczas wystawy towarzyszącej Międzynarodowemu Biennale Plakatu. Projekty zgłoszone w kategorii „Korzenie” powstałej z inicjatywy samych studentów będzie można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie już od 24 czerwca.
„Korzenie” to wspólna wypowiedź artystów młodego pokolenia nie tylko z Polski, ale i całego świata. Stworzona przez studentki i studentów warszawskiej ASP w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu kategoria ma na celu ukazanie tematu tożsamości kulturowej i pochodzenia w szerokiej perspektywie. Stanowi także okazję do międzynarodowej integracji, wymiany artystycznych poglądów i doświadczeń. Polska, Czechy, Francja, Meksyk, Tajwan – to z tych krajów plakaty będziemy mogli oglądać na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Wielkiemu otwarciu, które odbędzie się 24 czerwca o godz. 15:00, towarzyszyć będzie oprawa muzyczna Chóru Uniwersytetu SWPS, który słynie z występów na najwyższym poziomie, co potwierdzają niejednokrotnie zdobyte nagrody w konkursach chóralnych, a dyryguje mu od lat wokalistka Ewa Mackiewicz.
Miejsce wystawy, czyli wspomniany Instytut Wzornictwa Przemysłowego, to z kolei bardzo ważny, jeżeli nie najważniejszy punkt na mapie polskiego designu. Założony w 1950 roku przez prof. Wandę Telakowską do dziś jest nie tylko ośrodkiem kultury i sztuki, ale przede wszystkim jednostką naukową wspierającą polskich projektantów. Od lat organizuje konkurs dla młodych dizajnerów Young Design oraz najstarszy konkurs wzorniczy w Polsce Dobry Wzór, którego 30 edycja wkrótce startuje! Dodatkowo IWP we współpracy ze Szkołą Biznesu prowadzi studia podyplomowe Total Design Management. Wystawa „Korzenie” w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu to na pewno nie ostatnie wydarzenie artystyczne w Instytucie.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy od 24 czerwca do 31 lipca przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Po dniu otwarcia „Korzenie” będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 12.00-19.00.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.