Wizyta w Tichauer Art Gallery w Tychach – niezwykła lekcja, którą młodzież zapam
Sztuka odgrywa ważną rolę w harmonijnym rozwoju osobowości i kształtowaniu kultury estetycznej. Pobudza człowieka do wrażliwości na piękno otaczającego nas świata. Stanowi również formę tak bardzo potrzebnego młodzieży odpoczynku od wszechobecnej technologii, mediów społecznościowych i odskoczni od konserwatywnego systemu nauczania w szkole. Nic więc dziwnego, że galerie sztuki i muzea przeżywają obecnie najazd polskich uczniów, ciekawych twórczości naszych, rodzimych artystów.
Młodzież chce uczyć się o niesamowitych miejscach, poznać wybitne osobistości i ich spuściznę. Wizyta w galerii sztuki to atrakcyjna lekcja sztuki, w której dzieła artystów można zobaczyć na własne oczy. A nic bardziej nie zapada w pamięć jak odwiedzenie miejsca, które niesie za sobą wiele emocji, oddziałuje na rozum i zachwyca pięknem jak Tichauer Art Gallery w Tychach.
- W szkole zdobywamy wiedzę na temat różnych epok w sztuce. Podczas lekcji o surrealizmie, uczniowie pochylają się nad dziełami Salvadora Dali czy René Magritte. Po czym odwiedzają galerię sztuki i są podekscytowani faktem, że mamy własnych, wybitnych surrealistów, których dzieła – obrazy i rzeźby mogą zobaczyć na żywo. Otrzymujemy od młodzieży feedback, że obecna wystawa „Przestrzeń pełna wyobraźni. Olbiński, Sętowski, Kukowski” to dla nich nie tylko niesamowita lekcja sztuki. Szczególnie uwielbiają dyskusje przed powieszonymi przed nimi obrazami na temat tego, jakie tajemnicze symbole skrywają – mówi Anna Będkowska Prezes Tichauer.
Znajomość sztuki pozwala młodzieży lepiej poznać i zrozumieć daną kulturę. Oprócz wystaw zagranicznych artystów chętnie wybiera prezentacje polskich twórców. Dla młodych Polaków duże znaczenie ma oczywiście rodzima sztuka – i to zarówno ta określana jako elitarna, wysoka, jak i ludowa czy popularna. Polska młodzież jest ciekawa twórczości współczesnych artystów, którzy stale tworzą, organizują wernisaże i mogą spotkać się z nimi osobiście, by wysłuchać ich historii i dowiedzieć się, co stanowi ich źródła inspiracji.
- Tichauer Art Gallery i organizowane w nim wystawy są dowodem na to, że polska młodzież czynnie bierze udział w kulturalnych wydarzeniach. Odwiedzają nas szkoły nie tylko ze Śląska, ale również całej Polski. Zdarzało się, że przez zainteresowanie uczniów przedłużaliśmy bieżącą wystawę. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ”Beksiński na Śląsku”. Bywało, że wówczas w tym samym momencie przyjmowaliśmy trzy wycieczki szkolne. To miło widzieć zainteresowanie uczniów. Czujemy też ogromną wdzięczność wobec kadry nauczycielskiej, która te wycieczki do nas organizuje – dodaje Anna Będkowska.
Sztuka stwarza okazję do tego, by młodzież myślała samodzielnie, tworzyła własne refleksje i odkrywała swoją tożsamość. To rokuje dobrze na przyszłość. Znajomość i wrażliwość na sztukę potrafi wychować przyszłych innowacyjnych inżynierów, kreatywnych managerów czy refleksyjnych pedagogów, którym nie brakuje otwartych serc i głów na piękno całego świata.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.