Komunikaty PR

Wybór Piotra Kędzierskiego w DESA Unicum

2022-02-25  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Pietraszek
M+G Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Piękna 15 lok. 35
00-549 Warszawa
monika.pietraszek|mplusg.com.pl| |monika.pietraszek|mplusg.com.pl
+48 501 183 386
www.mplusg.com.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.03 MB )

WYBÓR PIOTRA KĘDZIERSKIEGO NA AUKCJI SZTUKA DZISIAJ W DESA UNICUM

Uznani twórcy cenieni przez miłośników sztuki najnowszej oraz wschodzące gwiazdy polskiej sceny artystycznej oraz – już 1 marca w DESA Unicum odbędzie się pierwsza tegoroczna aukcja „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”. Pionierski projekt największego domu aukcyjnego w Europie ŚrodkowoWschodniej, zapoczątkowany zaledwie przed rokiem, zdobył już spore uznanie wśród kolekcjonerów prac młodego pokolenia. Zaproszenie do objęcia kurateli nad nadchodzącą aukcją przyjął Piotr Kędzierski, znany dziennikarz radiowy, a prywatnie kolekcjoner sztuki najnowszej. Wspólnie z DESA Unicum wybrali 51 wyjątkowych prac: od obrazów, przez rzeźby, kolaże, po zdjęcia autorstwa najgorętszych nazwisk z kilku ostatnich lat. Wśród nich nie zabraknie Martyny Ścibior, Agaty Borowej, Kasi Domańskiej, Julii Woronowicz, Bartłomieja Stypki, Natalii Magaskiej, Karola Grygoruka czy Piotra „Vienia” Więcławskiego, członka znanej grupy hiphopowej Molesta. Prace można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Martyna Ścibior, ceniona i nagradzana polska artystka, od 2013 roku do tworzenia swoich obrazów wykorzystuje bardzo nieoczywiste medium – lakiery do paznokci podarowane przez różne osoby. Namalowała nimi już dziesiątki unikatowych prac, w tym prezentowany na marcowej aukcji obraz „Wszystko co po ale 1” z 2020 roku. „Ten obraz trzeba zobaczyć na żywo, bo jego faktura jest niezwykła – aż chce się ją oglądać pod mikroskopem” – podkreśla Piotr Kędzierski.

Agata Borowa maluje w sposób, który pobudza wyobraźnię. Dzięki niezwykle precyzyjnej technice malarskiej osiąga doskonałość w hiperrealistycznym przedstawieniu abstrakcyjnych form. Jeden z cyklu obrazów „Czy to jest namalowane?” pojawi się na aukcji DESA Unicum. Głośny cykl Agaty Borowej wystawiany był wcześniej, m.in. w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie oraz Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Artystka zajmuje się nie tylko malarstwem, ale i sztuką video. Jak sama mówi: „Nie lubię dosłowności, narracji, podążam raczej za wielością skojarzeń. Nie chcę już opowiadać historii, raczej pobudzać wyobraźnię”.

Twórczość Kasi Domańskiej – tak, jak prezentowany obraz „Colorful Kite" z 2016 roku – obrazuje afirmację życia. Malarka poprzez intensywność barw stara się uchwycić ulotność piękna, jej kompozycje przynoszą spokój, poczucie szczęścia i zapomnienia. Obrazy Domańskiej pojawiły się na wielu wystawach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz podczas międzynarodowych targów sztuki Art Basel w Bazylei w Szwajcarii. W gronie najciekawszych artystek młodego pokolenia zdążyła już zaistnieć Julia Woronowicz, absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz finalistka konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Jej sztuka oscyluje pomiędzy faktem a alternatywną rzeczywistością, czego doskonałym przykładem jest obraz „Wodniczka” z cyklu „Słowiańskie mity” z 2021 roku.

Z tego samego roku pochodzi również dyptyk „Plane on the Black Sky” Bartłomieja Stypka, znanego za sprawą głośnego projektu street‑artowego Monstfur. Zdaniem Piotra Kędzierskiego tytuł prezentowanego obrazu brzmi jak dobry kawałek rockowej piosenki z lat 90. „Kształt samolotu przestaje być kształtem marzeń i staje się symbolem wielowymiarowym, który jest już czymś więcej niż jednym ze środków transportu” – uważa dziennikarz.

Sztukę zacząłem zauważać nie dalej jak kilka lat temu – wiem, kim był Mark Rothko, Jackson Pollock. Potrafię wskazać, która z rzeźb wyszła spod dłuta Mitoraja, a w którą tchnęła życie Abakanowicz. Dwurnika wskażę bez chwili zastanowienia. W zbiorze prac przygotowanym wspólnie z DESA Unicum jest kilku ludzi, których znam osobiście. Są osoby, które prywatnie lubię. Są też tacy, których poznałem dzięki ich twórczości i zastanawiam się, co będzie, gdy uściśniemy sobie dłoń. Być może ta aukcja będzie czyimś pierwszym kontaktem ze sztuką. Być może, ktoś po prostu kliknie w mój post na Instagramie i dowie się, kim jest Natalia Magalska czy Karol Grygoruk. Poszuka, poczyta, zobaczy, a na końcu poczuje. Nawet jeśli zainspiruje tylko jedną osobę, będzie to nasz wspólny sukces – mówi Piotr Kędzierski.

Wśród obrazów wystawionych na marcowej aukcji znajdują się również prace poszukiwanych i cenionych: Bartłomieja Kotera („Till the sunset” z 2016 r.), Grzegorza Worpus-Budziejewskiego („Sensual Landscape” z 2021 r.), Małgorzaty Kosiec („Unknown Man III”, z 2021 r.), Pawła Wąsowskiego („Proxima Centauri” z 2022 r.) czy Agnieszki Sandomierz. Wyróżniającą się pracą jest kolaż „Inwigilacja” wykonany przez Piotra „Vienia” Więcławskiego. Praca mogłaby nie powstać, gdyby nie pandemia. Lockdown sprawił, że artysta poświęcił się bardziej jednej ze swoich wielu pasji artystycznych. Od połowy lutego 2022 roku kolaże Vienia można oglądać na wystawie w Teatrze 6.piętro w Warszawie. Na marcowej aukcji nie zabraknie również fotografii. Wśród autorów znajduje się Zuza Krajewska ze swoją pracą „Serena” z cyklu „Goddesses”. To, co wybija się na pierwszy plan, to piękno zawarte w niedoskonałych detalach bohatera zdjęcia.

DESA Unicum od 2021 roku organizuje nowatorski projekt sztuki najnowszej w oparciu o wybór kuratora, inspirującego swoją pasją oraz osobistym spojrzeniem na twórczość młodego pokolenia artystów. W poprzednich edycjach z DESA współpracowali Łukasz Jemioł, Michał Zaborowski oraz Andrzej Pągowski.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 1 marca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: M+G Sp. z o.o. Sp. k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Święto sztuki i designu w Krakowie Biuro prasowe
2024-11-04 | 12:10

Święto sztuki i designu w Krakowie

Już po raz 7 w Krakowie zanurzymy się w świecie kreatywnych, inspirujących wizji artystycznych. Podczas kolejnej edycji Targów Artystów i Designerów „Nówka Sztuka” swoje prace zaprezentuje ponad 70 najlepszych twórców, starannie wyselekcjonowanych przez Jury. Targi odbędą się w dniach 9-10 listopada w Pałacu Sztuki. To idealna okazja dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, ale też osób, które dopiero poznają ten świat. Targi „Nówka Sztuka” mają na celu inspirować, redefiniować spojrzenie na współczesną estetykę, ale też pozwolić na bezpośrednie nawiązanie kontaktu odbiorcy z artystą. W tym roku zaprezentują się osoby tworzące m.in. fotografię, grafikę, plakat, malarstwo, ceramikę, sztukę użytkową, rzeźbę, tkaniny artystyczne, komiks czy haft wielkoformatowy. „W tym roku otrzymaliśmy naprawdę ogromną liczbę zgłoszeń od artystów. Jak co roku wyselekcjonowaliśmy grupę reprezentującą różne nurty artystyczne. Na pewno każdy odwiedzający nasze targi znajdzie coś dla siebie, coś, co mu się spodoba, zainspiruje go do dalszych artystycznych poszukiwań. W ubiegłym roku nasze wydarzenie odwiedziło ponad 3000 gości. Były to osoby z całej Polski, również z zagranicy. Możliwość obcowania ze sztuką, rozmowy z artystami, wymienianie doświadczeń z innymi uczestnikami jest wyjątkowe, i to zapewniamy co roku wszystkim odwiedzającym” – mówi Alicja Panasiewicz, prezeska Fundacji Nówka Sztuka, która jest organizatorem Targów. Podczas wydarzenia zobaczymy m.in. prace Tomasza Bereźnickiego, autora komiksów, ilustracji, okładek książek i czasopism, a także projektów witraży. Z kolei Maciej Rakowski zaprezentuje minimalistyczne monochromatyczne miniatury wykonane tuszem i kredką z elementami kolażu. Na miłośników malarstwa czekać będą prace m.in. Marceliny Łazarek, Natki Biegalskiej czy Magdaleny Buk. Nie zabraknie też form użytkowych: swoją ceramikę pokażą NOMAD Ceramic oraz LEP.TO Studio, tkaninę MOST studio, a także zobaczymy haft wielkoformatowy autorstwa Karoliny Szwedt. Targom towarzyszyć będzie wystawa Gabrieli Chrabąszcz „What It Feels Like for a Girl?” w Galerii Pryzmat, która potrwa od 7 do 13 listopada. Kuratorką jest Alicja Głuszek, a tematem niewidzialna opresja, poprzez wstyd kontrolująca zachowania i ciała kobiet, wyrażona formą haftu i miękkich form rzeźbiarskich. Podczas festiwalowego weekendu odbywać się będą również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich m.in. warsztaty kintsugi, projektowania etnozabawki czy tworzenie nowoczesnego domu dla Smoka Wawelskiego. Organizatorem Targów jest Fundacja Nówka Sztuka. Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.                                                                                                 
Sztuka Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego
2024-11-04 | 09:00

Gala 5. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Warszawski Maraton Fotograficzny to inicjatywa kawiarni Green Caffè Nero, dedykowana wszystkim pasjonatom fotografii – zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Uczestnicy
Sztuka Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni
2024-10-30 | 15:00

Kobieca figuracja i wyraziste barwy. Wystawa prac Renaty Magdy w Drukarni

Charakterystyczna paleta wyrazistych barw, kameralne ujęcia kobiecych postaci i sceny rozgrywane w dekoracyjnych układach – to znaki rozpoznawcze twórczości malarki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.