Komunikaty PR

Wyjątkowa selekcja zdjęć światowej sławy fotografów w DESA Unicum

2023-04-24  |  18:00
Biuro prasowe

„Klasyka i awangarda artystyczna” oraz „Sławy, gwiazdy, osobowości” to dwie wyjątkowe wystawy, które aktualnie można oglądać w warszawskiej DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Prezentowany na wystawie zbiór zdjęć, to swoisty przekrój przez historię fotografii – wśród autorów znaleźli się najwybitniejsi artyści zarówno z Polski, jak i świata. Tak unikatowa selekcja to nie tylko dowód na dynamiczny rozwój rynku fotografii, ale też sygnał dla wszystkich wielbicieli tego segmentu sztuki – tych wystaw nie można przegapić!

 

Historia fotografii sięga pierwszej połowy XIX w., zaś jej kolekcjonowania – lat 70. XX wieku. Pierwsza na świecie aukcja fotografii odbyła się w 1971 roku w Londynie, natomiast na polskim rynku segment ten obecny jest dopiero od około 20 lat. Jednak aktualne wystawy w DESA Unicum to niezbity dowód na to, że fotografia awangardowa bardzo dynamicznie rozwija się i w jej zbiorach każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno wielbiciel poruszających emocje ujęć, jak i kolekcjoner unikatowych kadrów.

„Klasyka i awangarda artystyczna” to przekrój przez twórczość polskich i zagranicznych artystów. Z pewnością na uwagę w tej kategorii zasługuje Witkacy – jego fotografie to unikaty, ponieważ cały zabytek artysty spłonął w Warszawie w 1939 r. Obecny na wystawie portret z cyklu „Miny”, autorstwa Józefa Głogowskiego, estymowany jest na 60 - 80 tys. zł. Na wystawie nie zabraknie także dzieł takich artystów jak m.in. Zdzisław Beksiński, Wojciech Plewiński, Zofia Chomętowska, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Fortunata Obrąpalska. Emocje na wystawie wzbudzają także prace polskiej skandalistki i feministki, Natalii LL, Arakiego – ikony japońskiej fotografii erotycznej, będącego jednym z najpłodniejszych współczesnych twórców oraz bezkompromisowej Nan Goldin, której pierwsza indywidualna wystawa w latach 70. w Bostonie pokazała fotografie z wizyt w gejowskich i transseksualnych wspólnotach.

Wystawa „Sławy, gwiazdy, osobowości” to z kolei zbiór fotografii przedstawiających osobistości takie jak Marylin Monroe, Pola Raksa, Kate Moss, Carla Bruni, Elizabeth Taylor czy Andy Warhol. Natomiast wszystkich fanów jazzu z pewnością zainteresuje 14 fotografii autorstwa Andrzeja Dąbrowskiego. Artysta na swych zdjęciach uchwycił ikony jazzu, m.in. Urszulę Dudziak, Andrzeja Kurylewicz, Count Basie, Sarah Vaughan czy Michała Urbaniaka.

Te i więcej prac wybitnych fotografów można oglądać do dnia 27.04 na przedaukcyjnej wystawie w warszawskiej DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej Biuro prasowe
2024-04-29 | 14:50

Wystawa prac Macieja Świętego w Galerii Dominikańskiej

Od piątku, 26 kwietnia, w Galerii Dominikańskiej można zobaczyć wystawę prac wrocławskiego artysty – Macieja Świętego. Ekspozycję tworzą wyjątkowe plakaty, w różnych
Sztuka Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów
2024-04-20 | 13:00

Występy najzdolniejszych młodych tancerzy na Ochocie. Nie zabraknie mistrzów

Kto kiedykolwiek trenował taniec, wie, jak dużo pracy wymaga dojście do poziomu, który pozwalałby na zaprezentowanie swoich umiejętności publicznie - a co dopiero na scenie i w blasku
Sztuka Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...
2024-04-16 | 12:00

Rising Aeon - Emocje w zderzeniu z ludzkim cierpieniem - strach, współczucie...

Denise Schwizgebel jest szwajcarską artystką wizualną. Jej najnowszy projekt "Rising Aeon" powstał dzięki spotkaniu z Judith Sacchi, szwajcarską dziennikarką i wolontariuszką

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.